Nie nadajemy się na podwykonawcę

  • 26.10.2021, 13:51
Nie nadajemy się na podwykonawcę

Od niedzielnego nabożeństwa w brodnickiej farze rozpoczęło się spotkanie członków i sympatyków  PSL woj. kujawsko-pomorskiego, którzy właśnie stolicę Pojezierza Brodnickiego wyznaczyli na miejsce obrad VI Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów PSL na Kujawach i Pomorzu.

W najważniejszej, wojewódzkiej konferencji PSL, udział wzięło ok. 300 delegatów, co wskazuje na siłę tej organizacji, stronnictwa, które zarządza lub współrządzi w wielu powiatach, w gminach na Kujawach i Pomorzu. Ostatni przykład -  w Warlubiu, podczas wyborów uzupełniających, kandydat PSL pokonał mocnego rywala z PiS. W ten sposób wójtem gminy został Eugeniusz Kłopotek. Atuty PSL i rolę stronnictwa na scenie politycznej przedstawił – podczas specjalnej konferencji, poprzedzającej sesję zjazdową – Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes stronnictwa.

Mocny mandat opozycyjny

- Znaczący jest wynik wyborów w Warlubiu i nie bez powodu powracam do niego. Pokazuje bowiem siłę PSL w regionie, w społeczeństwie lokalnym. Dowodzi, że jesteśmy w stanie przeciwstawić się partii rządzącej, pokazuje naszą prawdziwą siłę na opozycji. Ważny jest także nasz wkład jako współrządzących w województwie kujawsko-pomorskim. Nasza rola w sejmiku wojewódzkim. Mamy we władzach samorządowych województwa godną reprezentację, w sejmiku, dwoje przedstawicieli w zarządzie: Anetę Jędrzejowską i Zbigniewa Sosnowskiego, mamy senatora z powiatu brodnickiego Ryszarda Bobera. Głos naszego senatora daje przewagę demokratycznej większości w Senacie. To bardzo istotne. Wszystko to daje nam możliwość realizacji naszego programu.

Gotowi do wyborów
- Mam nadzieję, że już niedługo będzie okazja potwierdzenia, a także rozszerzenia naszej obecności w parlamencie. Złożony został wniosek o samorozwiązanie Sejmu, będziemy mogli zweryfikować swoje poparcie. Jesteśmy gotowi do wyborów. Trzeba zrobić wszystko, żeby zachować spokój społeczny, zahamować niszczenie demokracji,  małych i średnich przedsiębiorstw, przeprowadzić reformę edukacji i ochrony zdrowia, przywrócić praworządność i pozycję Polski w Unii Europejskiej. Mamy bardzo wielu znakomitych samorządowców z PSL-u. I młodych, i doświadczonych. Są naszą kolejną wartością. Natomiast jeśli chodzi o program? Zawarty jest w takich hasłach: emerytura bez podatku, dostępna służba zdrowia, tani prąd, czyste powietrze, dobry start dla młodych, urlop rodzinny, własny kąt, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorcy, dzień referendalny. Wiemy jak to zrobić! 

Samorząd jest najważniejszym ogniwem 
w realizacji zadań programowych i ustrojowych. Gmina – powiat – województwo, w tym obszarze najważniejsze sprawy można rozstrzygnąć blisko siebie. Jesteśmy za państwem, które jest skonstruowane na zasadzie zaufania do obywatela. My chcemy postępującej decentralizacji państwa polskiego. Owszem, sprawy bezpieczeństwa i obronności kraju, to zadanie instytucji centralnych. Natomiast sprawy do załatwienia w gminie czy powiecie zostawmy samorządom lokalnym. Tam lepiej wiedzą gdzie i jaką drogę wybudować, gdzie postawić przystanek, gdzie zbudować wodociąg, jak zmodernizować transport gminny, miejski – przykłady można mnożyć – to wszystko musi podlegać decyzjom wspólnoty lokalnej.  Dlatego mam takie propozycje, po pierwsze: zwrot VAT-u za wykonane inwestycje. Jeżeli gmina inwestuje, płaci VAT, to powinien on wracać do niej. Nie zgadzamy się na takie rozwiązanie, że VAT zabiera się wspólnotom samorządowym, a potem – nie wiadomo według jakich reguł – jakieś pieniądze trafiają powrotnie. 
Po drugie: zaiste dziwne to, że rząd chce ukarać Polaków za to, że są aktywni, przedsiębiorczy. Z 16 mld zł dotacji dla samorządów dziś ostało się 12 mld. Pytam – dla kogo? Kto ma odpowiedni kolor legitymacji? Zmiany podatkowe, zmiany w dochodach samorządów – muszą nastąpić po konsultacjach z samorządami. 
Kolejna sprawa to subwencje oświatowe dla gmin – są takie gminy, które dokładają do subwencji aż 50 proc.!!! To jest chore. Państwo powinno w 100 proc. płacić za wynagrodzenie nauczycieli. Ucieka od tego. Jeżeli dojdziemy do władzy przywrócimy kompetencje smorządom, które zostały im zabrane – mam tu na myśli m.in. sprawy związane z gospodarką wodną, melioracją, oświatą, innymi dziedzinami.

Współpraca
Z kim? Na scenie politycznej jako PSL jesteśmy najstarszym ugrupowaniem. Jesteśmy podmiotem, a nie przedmiotem. A więc współpraca tam, gdzie jest wspólny mianownik – to naturalne i oczywiste dla każdego myślącego. Nie jesteśmy niewolnikami, nie nadajemy się na podwykonawcę. W relacjach z Platformą Obywatelską były różnice, są i będą, co nie wklucza współpracy. Są jednak wartości wspólne i to jest dobra strona. Natomiast są też takie sytuacje, których nasz wyborca nie zrozumie, które odrzuca, które odpychają go – mam tu na myśli ostatni występ posłanki Jachiry w zaiązku z „Rotą”, którą szczerze śpiewamy. Ale – nie mamy złych emocji, wyznajemy określone wartości, które sytuują nas w centrum. Jesteśmy nowoczesną centroprawicą. 

Premier w Europie
- Ciekawa rzecz, nie chciał debaty w polskim Sejmie, tylko zapragnął debaty w Europie, opowiadając, że Polska to najbardziej suwerenny kraj na świecie. To dlaczego, skoro suwerenny, nie debatuje w polskim parlamencie? Do tego jeszcze to spotkanie z panią Le Pen... Zaszkodził nie tylko Polsce ale sobie.
Pieniądze
- Już dwa lata temu wskazywaliśmy, żeby pieniądze z UE szły bezpośrednio do beneficjentów. To jest jedyna droga, skoro nie da się zmienić stosunku PiS do Unii.
Ordynacja
- Majstrowanie przy ordynacji wyborczej? Mam nadzieję, że nikt z opozycji nie usiądzie do stołu razem z PiS-em, bo nic dobrego z tego nie wyjdzie.   

W wyborach na prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL delegaci najwięcej głosów oddali na Zbigniewa Sosnowskiego. Dodajmy koniecznie, iż jest on mieszkańcem gminy Świedziebnia w powiecie brodnickim.

W obradach, oprócz prezesa Władysława Kosiniaka – Kamysza udział wzięli m.in. senator Ryszard Bober, wicemarszałek woj. kujawsko-pomorskiego Aneta Jędrzejewska, wicemarszałek woj. kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski, poseł Dariusz Kurzawa, była wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska, była wojewoda kujawsko-pomorska Ewa Mes.

Oprac. i fot. Bogumił Drogorób

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe