Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 12:55
Reklama

Długo zapowiadane zmiany

Długo zapowiadane zmiany

Podczas XXIV sesji Rady Powiatu w Brodnicy, która odbyła się 2 grudnia, ze stanowiska odwołany został starosta Paweł Szramka. Ta decyzja jest równoznaczna z odwołaniem całego Zarządu Powiatu w Brodnicy. Na tym samym posiedzeniu radni powiatowi wybrali nowego starostę, którym został dotychczasowy wicestarosta Arkadiusz Orłowski i to on pokieruje pracą wybranego na sesji nowego zarządu.     

Pod koniec października 

pojawił się wniosek o odwołanie starosty Pawła Szramki. Podpisało się pod nim ośmiu radnych powiatu brodnickiego: Arkadiusz Orłowski (wicestarosta), Piotr Burkwicz, Jacek Kwas, Wojciech Szulc, Marek Hildebrandt - przewodniczący Rady Powiatu, Przemysław Górski, Marek Buchalski i nowy radny Piotr Śliwowski który wszedł w miejsce zmarłego śp. Piotra Mazura. 

Ówczesny wicestarosta Arkadiusz Orłowski, uzasadniając swój podpis pod wnioskiem o odwołanie Pawła Szramki wyjaśnił dlaczego to zrobił i jakie były jego motywacje. Podkreślił, że:  to nie jest żadna osobista wojna ani konflikt między nim, a starostą. - Kiedy obejmowałem funkcję wicestarosty nie miałem żadnych uprzedzeń i naprawdę liczyłem na partnerską, merytoryczną współpracę dla dobra całego powiatu brodnickiego. Niestety, z czasem zaczęły pojawiać się problemy: najpierw w jednym wydziale, później w kolejnym. Doszły też kwestie związane z finansami, które obecnie są wyjaśniane. Pan starosta miał półtora roku na to, by pokazać kierunek i jakość swojej pracy. Długo na to czekaliśmy. W pewnym momencie my, radni, doszliśmy do ściany. Dalsze ignorowanie sygnałów oznaczałoby w praktyce ryzyko destrukcji w funkcjonowaniu urzędu. Jako wicestarosta, nie mogłem na to pozwolić. Nie mogłem dłużej biernie przyglądać się sytuacji, która pogarszała się z dnia na dzień. Zapewniam, że wniosek o odwołanie nie był decyzją emocjonalną, lecz wynikał z odpowiedzialności za powiat - wyjaśniał Arkadiusz Orłowski. 

Z kolei Paweł Szramka, mimo, że Komisja Rewizyjna Rady Powiatu w Brodnicy uznała wniosek o jego odwołanie za zasadny i wyraziła pozytywną opinię nie zgadzał się z nim i tłumaczył to tak: -Trudno jednak mówić o rzetelnej ocenie, skoro w uzasadnieniu komisja odniosła się wyłącznie do kwestii formalnych, całkowicie pomijając zarzuty, które zostały mi postawione. To kolejny dowód na to, że wniosek ma charakter polityczny, a nie merytoryczny - mówił Paweł Szramka.

Radni zdecydowali

Na trwającej kilka godzin sesji Rada Powiatu w Brodnicy rozpatrzyła uchwałę w sprawie wniosku o odwołanie starosty brodnickiego Pawła Szramki. Nad wnioskiem grupy ośmiu radnych, złożonym na ręce przewodniczącego Marka Hildebrandta, odbyła się burzliwa  i pełna emocji dyskusja, a następnie tajne głosowanie. Warto przypomnieć, że aby odwołać starostę z funkcji, rada powiatu musi przegłosować jego odwołanie większością co najmniej 3/5 głosów w głosowaniu tajnym, czyli w tym przypadku - minimum 12 radnych. W głosowaniu 2 grudnia udział wzięło 19 radnych. Komisja skrutacyjna w składzie: przewodniczący Stanisław Kosakowski oraz członkowie - Jolanta Seroczyńska i Michał Strauss, po podliczeniu oddanych przez radnych głosów ogłosiła wyniki. Głosujący oddali 18 ważnych głosów, w tym 13 za odwołaniem starosty i 5 przeciwko. Wniosek o odwołanie starosty Pawła Szramki uzyskał wymaganą większość trzech piątych głosów ustawowego składu rady i jest równoznaczne z odwołaniem całego Zarządu Powiatu w Brodnicy.

Po krótkiej przerwie, na tej samej sesji radni wybrali nowego starostę, którym został Arkadiusz Orłowski, uzyskując w tajnym głosowaniu poparcie 13 radnych, 5 było przeciwnych, a jeden głos oddano nieważny. Na posiedzeniu radni wybrali również wicestarostę. Tę funkcję powierzono Piotrowi Burkwiczowi, który otrzymał poparcie 15 członków rady. W dalszej części obrad wybrano też pozostałych członków zarządu, do którego weszli:  Jacek Kwas, Piotr Grążawski i Marek Buchalski. Na grudniowej sesji z prezydium rady odwołana została wiceprzewodnicząca Jolanta Seroczyńska. Na jej miejsce wybrany został Wojciech Szulc.

Także na sesji 2 grudnia 2025 r. Arkadiusz Orłowski – nowy starosta brodnicki z rąk przewodniczącego rady Marka Hildebrandta otrzymał gratulacje i przede wszystkim insygnia władzy: łańcuch z godłem powiatu. 

Wiesława Kusztal

Fot. Starostwo Powiatowe w Brodnicy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama