Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 17:56
Reklama

Las zaprasza

Las zaprasza

W końcu tegorocznego lata powinno być w lasach bogactwo grzybów. Przed nami pełnia sezonu na te dary natury. W lasach całej Polski można spotkać wielu grzybiarzy. Jednak wybierając się na grzybobranie, aby było bezpiecznie, nie wolno zapomnieć o kilku najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.

Grzybiarze, zwłaszcza nowicjusze, przed wyprawą na grzyby powinni przede wszystkim wyposażyć się w wiedzę na ich temat. Dobrze byłoby, jeśli jest się amatorem i dopiero rozpoczyna swoją przygodę z grzybobraniem, pierwsze wyprawy do lasu realizować pod okiem osoby doświadczonej. Dobrą praktyką jest także zapoznanie się z atlasem grzybów lub korzystanie z aplikacji mobilnej, która pozwala na Google zidentyfikować grzyby na podstawie zrobionego zdjęcia.

-  należy zbierać tylko te grzyby, co do których jesteśmy całkowicie pewni, że są jadalne. Jeżeli pojawi się choćby najmniejsza wątpliwość, nie można ryzykować i nie wkładać takiego grzyba do koszyka,

- najlepiej nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli tak się zdarzy należy poinformować swoich bliskich, dokąd idziesz, a także podać przybliżony czas powrotu,

 - aby nie narazić się na konflikt z prawem, nie zbieramy grzybów, które rosną na obszarach objętych ochroną np. w rezerwatach czy parkach narodowych,

- koniecznie warto zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia się w lesie mogą okazać się skutecznym kołem ratunkowym. Telefon można wykorzystać do wezwania pomocy i wskazania lokalizacji;

-  warto także ubrać się na jasno  i wyposażyć w elementy odblaskowe, które mogą być pomocne podczas akcji poszukiwawczej;

- zwłaszcza, gdy nie znamy zbyt dobrze terenu nie oddalamy się zbytnio od swojego pojazdu, stacji kolejowej lub przystanku. Warto do lasu wybierać się wczesnym rankiem, a nie popołudniem, gdy szybko zapada zmrok, gdy ryzyko zagubienia się w lesie jest o wiele większe;

- jeśli do lasu jedziemy samochodem, należy zaparkować w miejscu dozwolonym i dokładnie zabezpieczyć swój pojazd. Koniecznie zamknąć drzwi i okna, a także nie zostawiać w środku cennych przedmiotów, które mogą zainteresować złodzieja;

- zasadą jest też stosowanie się do oznakowania i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu. Nie zostawiamy w lesie śmieci: butelek, plastików  i nie rozpalamy ogniska;

- gdy zorientujemy się, że zabłądziliśmy w lesie, nie zwlekać z powiadomieniem Policji.  Jeśli uda się odnaleźć drogę do domu, niezwłocznie odwołujemy alarm i powiadamiamy Policję.

Jak świadomie zbierać grzyby

Zbieranie grzybów to czysta przyjemność i wspaniała aktywność dla całej rodziny – warto jednak poznać, jak zbierać grzyby, aby w ten sposób nie zaburzać leśnej bioróżnorodności. Na temat technik zbierania grzybów są dwie główne teorie. Wykręcanie, albo wycinanie ostrym nożem. Na szczęście obecnie panuje przekonanie, że obydwa sposoby nie szkodzą grzybni. Nieco więcej plusów, mówią leśnicy, przemawia za wykręcaniem. Pamiętać należy, aby robić to bardzo delikatnie, by nie uszkodzić kapelusza. Następnie warto oczyścić dół grzyba nożem. Miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała. Na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska gov.pl jest kilka wskazówek, które także mogą się przydać podczas grzybobrania:

- zbieraj tylko te grzyby, co do których masz całkowitą pewność, że są jadalne,

- zbieraj tylko grzyby w pełni dojrzałe/wykształcone, które łatwo zidentyfikować – młode owocniki bez wyraźnych cech gatunkowych są częstą przyczyną pomyłki,

- nie zbieraj ani nie niszcz grzybów, które są prawnie chronione,

- grzyby najlepiej wycinaj ostrym nożem tuż przy ziemi, a następnie przykryj ściółką – w ten sposób pozwolisz na wzrost kolejnych grzybów w tym miejscu,

- nigdy nie niszcz grzybów, których nie zbierasz – mogą być one cennym pokarmem dla wielu gatunków zwierząt,

- grzyby zbieraj do koszyków wiklinowych lub pojemników przepuszczających powietrze – foliowe reklamówki powodują zaparzanie się grzybów oraz przyspieszają ich psucie,

- nie zbieraj grzybów w miejscach zabronionych, takich jak rezerwaty i parki narodowe, uprawy leśne do 4 metrów wysokości, ostoje zwierzyny czy tereny należące do wojska,

- nie zbieraj grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu i w innych miejscach, które mogą być skupiskiem odpadów i zanieczyszczeń,

-  w lesie zawsze zachowaj ciszę i spokój – to dom wielu zwierząt, w lesie to Ty jesteś gościem,

- jeśli widzisz śmieci w lesie – zabierz je ze sobą,

Tych kilka zasad, które warto brać pod uwagę wybierając się na grzybobranie, pozwolą nam w lesie przyjemnie spędzić czas z korzyścią dla naszego dobrego samopoczucia i nie szkodząc zbytnio przyrodzie. 

Opr. i fot. Wiesława Kusztal   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama