Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 00:30
Reklama

Konkurs im. prof. Elżbiety Zawackiej. „Oni tworzyli naszą historię”

Konkurs im. prof. Elżbiety Zawackiej. „Oni tworzyli naszą historię”

Trwa dziesiąta edycja Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Do 9 lutego organizatorzy czekają na prace  uczniów VII klas szkół podstawowych, II i III klas gimnazjalnych oraz uczniów liceów, techników i szkół branżowych z  woj. kujawsko-pomorskiego.

Oczekiwane są prace dokumentujące losy nieznanych bohaterów oraz wspomnienia uczestników i świadków ważnych wydarzeń w dziejach Polski i naszego regionu. Uczniowie, nauczyciele i szkoły mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.
Ideą konkursu jest upamiętnienie profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych oraz zarażenie młodych ludzi jej pasją: dokumentowaniem historii. Przedsięwzięcie ma zachęcić uczniów do rozwijania wiedzy historycznej o naszym regionie oraz dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek z domowego archiwum. Nauczycieli zaś skłonić do krzewienia wiedzy o historii regionu.

Organizatorem tegorocznej, dziesiątej już edycji konkursu jest Urząd Marszałkowski we współpracy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskim AK oraz Wojskowej Służby Polek  w Toruniu oraz Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.

Do konkursu można nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej o tematyce „O ludziach”, „O wydarzeniach” lub „Album rodzinny”, w dwóch kategoriach:  uczniowie VII klas szkół podstawowych oraz II i III klas gimnazjalnych oraz  uczniowie liceów, techników i szkół branżowych.

Prace „O ludziach” powinny przedstawiać sylwetki wywodzących się z naszego regionu znanych  i nieznanych bohaterów historycznych wydarzeń: uczestników Powstania Wielkopolskiego, kampanii wrześniowej 1939 r., walki wyzwoleńczej podczas II wojny światowej, podziemia powojennego, działaczy opozycji demokratycznej do roku 1989 lub osób spoza regionu biorących udział lub będących świadkami historycznych wydarzeń na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego.

W ramach kategorii „O wydarzeniach” uczniowie winni natomiast przedstawiać relacje żyjących w naszym regionie  uczestników i świadków historycznych wydarzeń: związanych z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, walkami Powstania Wielkopolskiego, okupacją hitlerowską, walkami wyzwoleńczymi i działalnością podziemnego państwa polskiego podczas II wojny światowej, podziemiem powojennym, Sierpniem 1980 r. i powstaniem NSZZ „Solidarność”, Bydgoskim Marcem 1981, działalności opozycji demokratycznej do roku 1989, wyborami kontraktowymi 4 czerwca 1989 r.

Prace „Album rodzinny” powinny zawierać fotografie rodziny uczestnika konkursu związane z wydarzeniami historycznymi o randze lokalnej lub ogólnopolskiej. Fotografie mogą także dotyczyć życia codziennego społeczności lokalnej poprzez ukazanie interesujących aspektów jej aktywności społecznej, politycznej i gospodarczej. Album powinien zawierać komentarz wstępny charakteryzujący rodzinę, jej historię i aktywność.

Dla laureatów konkursu przygotowano atrakcyjne nagrody: za zajęcie pierwszego miejsca w obu kategoriach – do 1 500,00 zł, za drugie miejsce – do 1 000 zł, za trzecie miejsce – do 500 zł. Szkoły, których uczniowie zwyciężyli w obu kategoriach otrzymają nagrody rzeczowe. Nagrody trafią także do nauczycieli – opiekunów autorów zwycięskich prac w obu kategoriach.

Prace należy przesłać na adres: Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej, ul. gen. J. H. Dąbrowskiego 4, 87-100 Toruń, lub dostarczyć osobiście do sekretariatu Biblioteki (pokój nr 22, II piętro). Termin nadsyłania prac konkursowych: do 9 lutego 2018 r. (decyduje data stempla pocztowego).  Data ogłoszenia wyników: do 2 marca 2018 r.

(bd)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama
Reklama