Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 20:17
Reklama

Czy piłka nożna już na aucie?

Czy piłka nożna już na aucie?

W 2024 roku brodnicka Sparta obchodzić będzie wyjątkowy jubileusz – 100-lecie istnienia klubu sportowego. W jakiej kondycji dotrwa do tego jubileuszu? Czy dotrwa w ogóle?

Kierownictwo BKS Sparta Brodnica ma do przekazania złe informacje. Aktualna sytuacja finansowa klubu, zespołu grającego w IV lidze piłki nożnej jest – używając łagodnego języka - mocno nieciekawa. Finansowe dotacje, od dwóch lat, spadły ze 145 000 zł rocznie do 85 000 zł. Polityka rządu PiS wobec lokalnych samorządów ma swoje konsekwencję. Administracja samorządowa w miastach, miasteczkach czy w gminach analizuje każdą sferę działalności pod kątem wydatków. Każde cięcie to złe rozwiązanie, ale nie ma innego wyjścia. 

Cyniczny audytor, księgowy czy też ekspert od wydatków finansów publicznych, zaglądają do papierów klubu Sparta Brodnica mógłby powiedzieć: bardzo dobrze się rządzicie! Bo przecież gdy chodzi o długi jest zero!!! Po stronie zysków także zero!!! O co wam chodzi?

Mówiąc najprościej chodzi o to, żeby mieć budżet, który gwarantowałby normalny proces egzystencji drużyny na poziomie IV ligi, żeby pojechać na mecz do Inowrocławia czy Włocławka lub Świecia nad Wisłą, do Torunia czy Bydgoszczy i mieć za co wrócić, żeby na paliwo starczyło do autobusu, na jakąś strawę dla zawodników, żeby móc zorganizować mecz na własnym boisku, a trener otrzymał wynagrodzenie w terminie.

Ile trzeba na miesięczne utrzymanie takiej drużyny jak  czwartoligowa Sparta Brodnica? Ocenia się, że między 25 000 zł a 30 000 zł. Czy są to pieniądze wywołujące zawrót głowy? W mieście blisko trzydziestotysięcznym jakim jest Brodnica, taka kwota wśród lokalnych przedsiębiorców nie powinna robić wrażenie, szczególnie tych, którzy czapką mogliby przykryć  poważną część miasta. A jednak...Gdy stawia się pytania o pomoc, o sens pomocy, o miejscowe znaki rozpoznawcze, symbole miasta, do których także Sparta Brodnica należy, odpowiedź jest mocno mglista, niewyraźna, może lepiej zmienić temat? Nadto – jest covid – 19, koronawirus unosi się w powietrzu, choć ponad rok temu premier Mateusz Morawiecki uznał, że już sobie poszedł w … i nie jest groźny.

Działacze, szczególnie blisko współpracujący z nielicznymi kibicami, mówią coś o akcjach charytatywnych, o społecznej zbiórce wśród kibiców. Owszem, nie można odmawiać dobrych chęci niesienia w ten sposób pomocy, ale są to – mówmy sobie prawdę – inicjatywy incydentalne. Nie jest to projekt ciągły, co więcej, nie dający żadnych gwarancji  pozyskania konkretnego wsparcia.

Pamiętam, było to dość dawno, gdy wiceburmistrzem był Zdzisław Brążkiewicz.  Proponował on stworzenia coś na kształt rady przedsiębiorców, stowarzyszenia, czy też fundacji. Gdybyśmy założyli optymistycznie, że – przykładowo – 30 przedsiębiorców deklaruje wsparcie co miesiąc po 1000 zł!!! W takim układzie budżet czwartoligowego zespołu byłby w stanie utrzymać futbolistów ma powierzchni, w rzeczywistości na murawie.

Inaczej będziemy świadkami kolejnych rezygnacji. Legia Chełmża w IV lidze już nie gra, zacznie rozgrywki od samego dna futbolowej drabinki. Ten sam los może spotkać Spartę Brodnica. Nawet Elana Toruń ma podobne problemy. A sprawa dotyczy nie tylko tych drużyn i piłki nożnej. Słyszymy bowiem, że II-ligowy MKS Brodnica w męskiej piłce ręcznej nie przystąpi do rozgrywek, zostaną tylko dziewczęta pod opieką Katarzyny Bruzdy i Jana Orzecha. Tak więc jest to znacznie szarszy temat niż nam się wydaje. I niezwykle trudny.

Tekst i fot. Bogumił Drogorób


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama