Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 czerwca 2026 18:42
Reklama

Nie wpuszczaj obcych osób do swojego domu 

Nie wpuszczaj obcych osób do swojego domu 

Policjanci ostrzegają przed oszustami grasującymi w okolicach Brodnicy. W coraz bardziej bezczelny sposób wchodzą do mieszkań nieświadomych zagrożenia osób starszych, dokonując kradzieży czasem nawet wszystkie oszczędności. 

Do pierwszego z takich zdarzeń w jednym z domów w gminie Jabłonowo Pomorskie. Dwie nieznane dotąd kobiety pod pretekstem sprzedaży tkanin zostały wpuszczone do domu starszej pani i wykorzystując jej chwilową  nieuwagę dokonały kradzieży wszystkich oszczędności. 

W czwartek do brodnickiej komendy zgłosiła się 60-letnia mieszkanka powiatu brodnickiego informując, że ktoś próbował wyłudzić od niej pieniądze. Zgłaszająca poinformowała, że odebrała telefon od kobiety podającej się za niemiecką policjantkę mówiącą w polskim języku, która oznajmiła, że jej bliska osoba  spowodowała wypadek poza granicami kraju i potrzebne jest 150 tys. zł. aby załatwić polubownie sprawę.  Na szczęście kobieta nie dała wiary „policjantce” i rozłączyła się.   

Kilkadziesiąt minut później dyżurny brodnickiej policji otrzymał kolejne zgłoszenie dotyczące kolejnego oszustwa „na policjanta”. Niestety, tym razem okazało się skuteczne. Mieszkanka podbrodnickiej miejscowości przekazało fałszywemu policjantowi 20 tys. zł. oraz kosztowności w postaci złotej biżuterii. 

Przy oszustwach na tzw. wnuczka, policjanta dopuszczają się młodzi ludzie, którzy wcześniej rozpoznają sytuacją rodzinną i materialną ofiary. Przy przestępstwach na policjanta podają się za funkcjonariusza, który chce pomóc krewnemu wyjść z więzienia, w którym znalazł się po spowodowaniu wypadku drogowego. Swoją pewnością siebie i informacjami, które posiadają często udaje im się wprowadzić w błąd zaskoczoną osobę i wyłudzić od niej pieniądze. 

Pamiętajmy, że w przypadku osób, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące, należy każdorazowo najpierw weryfikować uzyskane przez telefon informacje poprzez osobiste nawiązanie kontaktu z członkiem rodziny, który zwrócił się o pomoc. Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast osobiście powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer 112 z telefonów komórkowych. 

Oszuści wymyślają co chwilę nowe metody, aby wyłudzić pieniądze od osób starszych. Ostatnio na rynku pojawiły się metody na udzielanie kredytów na remonty, czy zakup po okazyjnej cenie działki. Przestępcy wchodzą do mieszkań pod różnymi pretekstami np. jak w powyższym przypadku: sprzedaż artykułów przemysłowych, napicia się wody, powołując się na osoby urzędowe, na przedstawicieli telewizji, czy też działając różnymi innymi metodami. W ten sposób naciągają starsze osoby na duże sumy pieniędzy. Powołując się na osoby urzędowe przedstawiają się jako np. listonosz, policjant, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji. Szczególnym  przypadkiem  tego  typu  przestępstw  jest  oszustwo  lub kradzież  na wnuczka, na policjanta lub na litość.

- O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować policję  – nr tel. 112 – mówi asp. szt. Agnieszka Łukaszewska z brodnickiej policji. -  Nie każdy, kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary. Apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o ostrożność. Zadbajcie o bezpieczeństwo naszych seniorów. Rozmawiajcie z rodzicami i dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony oszustów i o możliwych technikach z których korzystają. Niech w każdej dziwnej bądź niespotykanej sytuacji kontaktują się bezpośrednio ze swoimi bliskimi, dziećmi czy wnukami. Warto również zadbać, by osoby starsze nie trzymały dużej gotówki w domach. To może ułatwić oszustom ich przestępczy proceder. 

Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. 

Opr. (v)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama