Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 04:13
Reklama

Dni Sztuki 2016: balet, flamenco i dębicki teatr

Spektaklem baletowym Don Kichot w wykonaniu lwowskiego Teatru Opery i Baletu rozpocznie się 9 października w Domu Kultury Mors tegoroczna, osiemnasta już edycja Dni Sztuki. Natomiast 15 października w DK Śnieżka premierę mieć będzie przedstawienie Norwid współczesnych, które na deskach najstarszego miejskiego domu kultury wystawi powołany do życia przez Jana Michalaka Teatr Impresaryjny Otwarta Scena z Dębicy.
Dni Sztuki 2016: balet, flamenco i dębicki teatr

9 października - Gala koncertowa Viva Espańa
Jana Michalaka, twórcę Dni Sztuki i dyrektora artystycznego tej imprezy będzie można zresztą zobaczyć na scenie podczas koncertu inaugurującego. Wystąpi w drugiej jego części zatytułowanej Tango Świata - zapach miłości.
Na scenie towarzyszyć mu będzie wirtuoz skrzypiec Nazar Pylatyuk, który gościł już w Dębicy w marcu tego roku przy okazji koncertu Miłosne Pejzaże oraz tancerze tanga argentyńskiego i Orkiestra Symfoniczna The Film Harmony z Wrocławia pod dyrekcją Marcina Mirowskiego.
W części pierwszej na scenie DK Mors artyści z Teatru Opery i Baletu we Lwowie zaprezentują spektakl baletowy Don Kichot Miguela de Cervantesa.
- Don Kichot jest widowiskiem, które sprawi satysfakcję każdemu - zarówno koneserom sztuki baletowej, jak i dorosłym, którzy rzadko mają okazję podziwiać tancerzy baletowych. Może być też znakomitym wprowadzeniem dla młodych widzów w świat baletu klasycznego, który czerpiąc z wielkiej tradycji, może być wciąż żywy i atrakcyjny - czytamy w zapowiedziach spektaklu.
Dębicka publiczność będzie miała okazję oklaskiwać m.in. Yewgeniyę Korshunową, primadonnę lwowskiego baletu, i Ołeksija Potiomkina, jego solistę, którzy wystąpią wraz z zespołem baletowym. Bilet na przedstawienie kosztował będzie 45 zł.

15 października - Norwid współczesnych
Dla Teatru Impresaryjnego Otwarta Scena wystawienie spektaklu pt. Norwid współczesnych, na scenie DK Śnieżka będzie debiutem przed publicznością.
- No tak, założyliśmy drugi, obok Kurtyny, teatr w Dębicy. To teatr impresaryjny, ponieważ nie mamy siedziby, ale myślę, że będzie ciekawą propozycją dla publiczności. Szczególnie że Ewa Korczyńska na podstawie Norwida napisała naprawdę dobry scenariusz - mówi Jan Michalak.
Ewę Korczyńską dębiczanie znają nie tylko jako poetkę i autorkę scenariuszy, ale również  współzałożycielkę i aktorkę Teatru Kurtyna, z którym występowała w latach 2010-2012. Wcześniej współpracowała również z Operą i Operetką Krakowską, na której deskach śpiewała i tańczyła, pracowała też jako solistka audycji muzycznych w Filharmonii Rzeszowskiej.
Tym razem jest nie tylko autorką scenariusza Norwida współczesnych, ale również - z Jackiem Zawadą - odpowiada za reżyserię spektaklu. Na scenie zobaczymy trójkę aktorów: Karolinę Bryk, Mateusza Kwietnia i właśnie Jacka Zawadę.
- To młodzi, ale naprawdę zdolni ludzie związani z akademiami teatralnymi w Krakowie i Warszawie - twierdzi dyrektor artystyczny Dni Sztuki.
Cena biletu na spektakl wynosić będzie 25 zł.

30 października - Flamenco namiętnie
Na ostatni artystyczny wieczór Agencja Aplauz, która jest organizatorem Dni Sztuki, zaprosi nas ponownie do domu kultury przy ul. Bojanowskiego. Tym razem na przedstawienie muzyczne pt. Flamenco namiętne w wykonaniu zespołu Corazon Flamenco.
- To spektakl opowiadający w prosty sposób o uczuciach i wielkich ludzkich namiętnościach. Libretto opiera się na słowach polskiej piosenki Ewy Demarczyk, pt: Czerwonym blaskiem otoczona. To pierwsze w historii połączenie języka hiszpańskiego i polskiego. Flamenco porywa rytmami i melodiami. Wspaniale pokazuje spektakularny taniec flamenco, śpiew, rytm i gitarę - twierdzą twórcy przedstawienia wyreżyserowanego przez Krystynę Jandę.
Za scenariusz i choreografię odpowiada Anna Iberszer, która wystąpi również na scenie w tańcu flamenco. Zobaczyć na niej będzie można też śpiewającą Magdę Nawarrete, gitarzystę Andrzeja Lewockiego i Marka Fedora obsługującego instrumenty perkusyjne.
Wstęp na koncert, który tak jak i wcześniejsze wydarzenia, rozpocznie się o godz. 18:00, kosztować będzie 30 zł. Bilety można kupić w sklepie Miro.
- Głównym sponsorem i mecenasem Dni Sztuki jest oczywiście Stefan Bieszczad. Gdyby nie on, pewnie tej imprezy już by nie było - mówi Jan Michalak.
Agencję Aplauz wspierają również: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski w Dębicy, Miejski Ośrodek Kultury, a także firmy: Mateo, Darco i Erbud Rzeszów.
Obserwator Lokalny, jak co roku, jest patronem medialnym wydarzenia.
Bilety na wszystkie trzy spektakle kupić już można w sklepie muzycznym Miro przy ul. Gawrysia 2.

[email protected]
Obserwator Lokalny nr 36/2016


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama
Reklama