Powiatowo - gminne dożynki w Osieku. Święto plonów i żniwiarzy

  • 04.09.2022, 20:27
Powiatowo - gminne dożynki w Osieku. Święto plonów i żniwiarzy

Rolnicy mają co roku swoje piękne Święto Plonów, tzw. dożynki,  podczas którego dziękuje się za udane żniwa i wszystkie plony, które udało się zebrać z pola. Rolnicy z powiatu brodnickiego  w bieżącym roku świętowali  w Osieku na powiatowo-gminnych dożynkach. 

Rolnikom w ich święcie licznie towarzyszyli parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Starosta Brodnicki, Piotr Boiński i Paweł Chudy wójt Gminy Osiek zaprosili rolników i mieszkańców  powiatu na tegoroczne dożynki  do Osieka.  Oprócz  możliwości poznania  wielu wyróżnionych i nagrodzonych rolników z powiatu brodnickiego  można było podziwiać dzieła pań z kół gospodyń wiejskich, które wzięły udział w Powiatowym Konkursie Wieńców i Ozdób Dożynkowych, 

Żniwa są ukoronowaniem całorocznej pracy rolnika, toteż po tym najtrudniejszym okresie robót polowych następuje czas radości i zabawy. W świadomości ludzi tkwi głęboko zakorzenione przekonanie, że plony zawdzięcza się nie tylko własnej pracy, ale i błogosławieństwu Bożemu, które tej pracy towarzyszyło. Dlatego w  obchodach dożynkowych zabawie zawsze towarzyszą obrzędy  o charakterze religijnym jak np. uroczyste msze święte, a także święcenie wieńców dożynkowych i bochnów chleba.

Dorodne bochny chleba staroście brodnickiemu i wójtowi Gminy Osiek wręczyli tegoroczni gospodarze dożynek:  starościna powiatowa Joanna Grochocka, która wraz z mężem w Strzygach, gmina Osiek prowadzi 38 ha gospodarstwo rolne ukierunkowane na hodowlę krów mlecznych i bydła oraz starosta dożynek Piotr Panek z Grążaw w gminie Bartniczka, który z razem z żoną prowadzi 90 ha gospodarstwo hodowli trzody chlewnej. Także starostowie gminnych dożynek przekazali na ręce Piotra Boińskiego i Pawła Chudego bochen chleba - Katarzyna Makowska z Sumina, gmina Osiek, która z mężem prowadzi 80 ha w pełni nowoczesne gospodarstwo hodowli krów mlecznych i bydła oraz Piotr Krzyżanowski z Wrzeszewa w gminie Osiek, który wraz z żoną prowadzi 40 ha nowoczesne gospodarstwo hodowli krów i bydła. Tradycyjnie starostowie podzielili się chlebem z uczestnikami Święta Plonów.

Dożynki to wspaniała forma podziękowania za zbiory. To także podziękowania dla rolników za ich trud i wysiłek włożony w zapewnienie milionom Polaków chleba i innych płodów rolnych. Specjalne wyróżnienia rolnikom z powiatu brodnickiego przyznały władze różnych szczebli  m.in. minister rolnictwa. 

Gości Święta Plonów czekało wiele różnorodnych atrakcji. Między innymi były interesujące prezentacje ponadpodstawowych szkół z powiatu brodnickiego. W stoisku I LO w Brodnicy można było wziąć udział w ciekawym doświadczeniu. Ponadto swoje stoiska mieli też leśnicy, niektóre szkółki drzew i krzewów, a także hodowcy gołębi. 

Wiele atrakcji przeznaczonych było dla dzieci. Dmuchany zamek, trampoliny, przejażdżki bryczką, stoisko z tatuażami itp. Można było także zjeść wojskową grochówkę, napić się dobrej, aromatycznej kawy i posmakować pysznych słodkości.

Wielu przybyłych do Osieka gości czekało na występ specjalnego gościa, Jerzego Kryszaka i zespołu ERATOX oraz na tradycyjne tańce  ludowe. Dobrą zabawę podczas Święta Plonów i tradycyjnego dziękczynienia za tegoroczne zbiory umożliwiła doskonała pogoda,.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe