Coś się kończy, coś się zaczyna. Pożegnanie dyrektora muzeum w Brodnicy

  • 01.09.2022, 13:44
Coś się kończy, coś się zaczyna. Pożegnanie dyrektora muzeum w Brodnicy

Koniec sierpnia, to dla wielu z nas koniec  wakacji i urlopów,  dla Mariana Marciniaka, dotychczasowego dyrektora Muzeum w Brodnicy, to początek  nowych, już nie zawodowych działań i decyzji.   
Przyszedł kres jego służbowych zmagań. 26 sierpnia br. w   Bramie Chełmińskiej,  w otoczeniu  artystów,  znajomych, przyjaciół,  pracowników muzeum oraz  przedstawicieli władz samorządowych i instytucji otworzył swoją ostatnią wystawę.

Przyszedł czas, w którym trzeba zakończyć pracę zawodową, aby wreszcie  móc  poświęcić się swoim pasjom, rodzinie i przyjaciołom. Zazwyczaj z tej okazji robi się małe, pożegnalne  przyjęcie dla  współpracowników i bliskich osób. Dyrektor Marciniak i pracownicy Muzeum zrobili pożegnalną wystawę. 

W tym  szczególnym, dla dyrektora Marciniaka, ale i dla wielu sympatyków Muzeum dniu,  zaprezentowane zostały prace lokalnych artystów, którzy przez wiele lat odkrywali przed nami swój autorski obraz świata.  

- To moja ostatnia wystawa - mówił Marian Marciniak. - Po 42 latach pracy w Muzeum w Brodnicy i 23 latach kierowania instytucją przechodzę na emeryturę. Miałem to szczęście, że praca zawodowa była jednocześnie moją pasją i sprawiała mi olbrzymią satysfakcję. Pracowałem z zespołem Muzealników, na których zawsze mogłem liczyć. Dziękuję im za wspólne działania i profesjonalizm.

Przyjaciołom Muzeum dziękuję za życzliwość i sympatię, którą mnie obdarowali. Dziękuję Państwu za obecność na wystawach i wydarzeniach artystycznych, które miałem przyjemność organizować.

Liczę na wzajemne zachowanie dobrych wspomnień, dotyczących wspólnych działań związanych z dziedzictwem kulturowym naszej Małej Ojczyzny - na zakończenie dodał odchodzący  na emeryturę Dyrektor Muzeum w Brodnicy Marian Marciniak.

Po wystąpieniu  Mariana Marciniaka głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego, powiatu i miasta, a także Senatu RP.

Senator Ryszard Bober i Wicemarszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Zbigniew Sosnowski, dziękowali za zaangażowanie w dbałość o historię naszej Małej Ojczyzny i pamięć o przodkach. Na ręce odchodzącego dyrektora złożyli stosowane adresy, podziękowania i życzenia twórczego wypoczynku po pracy zawodowej.  Ze słowami uznania za pracę odchodzącego dyrektora włączył się także Roman Pytlasiński, przewodniczący Rady Powiatu,

Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz również skierował do Mariana Marciniaka wiele serdecznych i ciepłych słów. - Drogi kolego, w życiu najtrudniejsze są pożegnania. Dziękuję Ci za wieloletnią współpracę i zaangażowanie, za rzetelne i solidne wykonywanie wszystkich powierzonych Ci obowiązków. Jako Dyrektor Muzeum w Brodnicy dbałeś o to, by muzeum kultywowało pamięć o naszych przodkach, pielęgnowało przeszłość naszego miasta i jego historię. Dziękuję Ci za to…

Po wystąpieniach przedstawicieli władz i instytucji kultury w Brodnicy, przyszedł czas na podziękowania za organizowanie ciekawych wystaw od sympatyków Muzeum, znajomych i przyjaciół. W Sali Wystawowej jeszcze długo po oficjalnej części była bardzo gorąca, w przenośni i dosłownie, atmosfera. Uściskom  i serdecznościom nie było końca.

Na wystawie, na którą ostatni raz zaprosił Marian Marciniak,  zobaczyć można prace, wykonane w różnych technikach - obrazy olejne, akwarele, fotografie - autorstwa: Adama Adamskiego, Janusza Bronclika, Natalii Buchalskiej, Krzysztofa Cabana, Wojciecha Chwiałkowskiego, Bolesława Danielewskiego, Magdy Dobrosielskiej-Jankowskiej, Michała Falkowskiego, Andrzeja Iwanowskiego, Wiesławy Kopiczyńskiej, Bogdana Majczuka, Edyty Matejkowskiej, Kuby Matejkowskiego, Stanisława Meyera, Zbigniewa Prusaka, Dariusza Sarnowskiego, Wojciecha Sobocińskiego, Agnieszki Staak-Janczarskiej, Leszka Szóstaka, Aliny Szram, Marcina Szymielewicza i Ryszarda Wojtkiewicza.

Redakcja „Super Brodnica” także dziękuje dyrektorowi Marianowi Marciniakowi za wieloletnią współpracę, m.in. za inspirację do podejmowania ciekawych tematów, dotyczących szczególnie odkryć archeologicznych. Życzymy dobrego czasu na realizację osobistych planów i zamierzeń.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe