Piękno przyrody i poszukiwacz skarbów. Świataczułość 

  • 24.03.2022, 20:22
Piękno przyrody i poszukiwacz skarbów. Świataczułość 

Piątkowy wieczór ostatniego zimowego weekendu brodniczanie, miłośnicy fotografii,  mogli spędzić w Galerii – Brama Chełmińska, gdzie odbyło się otwarcie wystawy prac Bożeny Słomińskiej pt. Świataczułość. 

Brodnicką Galerię wypełniły  interesujące  obrazy, ukazujące piękno natury, wykonane przy pomocy aparatu fotograficznego telefonu komórkowego.

Galeria Brama 
to znane nie tylko wśród brodniczan źródło wiedzy o twórcach, ich dziełach i inspiracjach. Nie inaczej było podczas otwarcia wystawy pt. Świataczułość, której dokonał Marian Marciniak, dyrektor Muzeum w Brodnicy. Na wernisażu poznaliśmy nie tylko autorkę, wyjątkowe prace, ale także źródła inspiracji i fascynacji oraz jej najbliższą rodzinę i przyjaciół, którzy towarzyszyli  Bożenie Słomińskiej podczas tego wieczoru. Bohaterka spotkania z zawodu jest psychoterapeutką. O własną równowagę dba biegając dwa razy w tygodniu po kilkanaście kilometrów, a jak się rozpędzi, to i maraton. Zawsze z aparatem fotograficznym... w komórce - mówiła autorka wystawy.

Bożena Słomińska 
zarówno w wypowiedziach jak i w autorskim albumie pt. Świataczułość dość często cytuje Olgę Tokarczuk. To fascynacja naszą noblistką z pewnością miała wpływ na tytuł zbioru i wystawę jej  prac. Podczas prezentacji  autorka opowiadała o początkach swojej przygody z fotografią minimalistyczną. Mówiła, że właściwie nie rozstaje się z telefonem, bo zawsze znajdzie się coś, co można sfotografować. Zwróciła też uwagę, że jednym z ważnych parametrów przy robieniu zdjęcia jest czułość - wrażliwość matrycy na światło. Fotografia minimalistyczna, to pokazanie zwykłych rzeczy w nowym artystycznym ujęciu, które bywa inspiracją dla poetów, artystów, ale także dla tych, których urzeka przyroda i  którzy potrafią dostrzec piękno w nic nieznaczących z pozoru rzeczach.  Prezentowane prace świadczą o tym, że autorka wystawy fascynuje się przyrodą i w niej znajduje najwięcej obiektów do uwieczniania. Bożena Słomińska wielokrotnie nagradzana była w konkursach w dziedzinie fotografii minimalistycznej, jestm.in. finalistką: Minimal Portfolio w grupie Minimal Photo (2020), Light & Shadow w grupie Minimal (2019) oraz autorka prac w albumach Best Photo: Orange, Green, Yellow, Multi Colour Pastel w True Colours Minimalism (2019). Prace Bożeny Słomińskiej prezentowane były również na wystawie „Zemske Tony” w grupie True Colours Minimalism (2020).

Dar dla Muzeum
Podczas tego wieczoru w Galerii Brama miało miejsce jeszcze jedno ciekawe wydarzenie. Sympatyk brodnickiego Muzeum, Leszek Plitt z Łąkorza,  jak sam o sobie mówi „poszukiwacz skarbów”, przekazał eksponaty, które osobiście znalazł podczas wykopalisk. m.in. monetę rzymską - denar Trajana, dwie ostrogi w tym jedną średniowieczną oraz fragmenty kilku fibul, (fibula – ozdobna, metalowa zapinka do spinania szat, funkcją i kształtem zbliżona do współczesnej agrafki, używana w Europie od późnej epoki brązu - około 1500 p.n.e. aż do średniowiecza i zastępująca guziki). Ofiarodawca podarował te cenne przedmioty dlatego, żeby mogli je podziwiać inni ludzie, nie tylko on i jego rodzina. Skarby, które zgromadził podczas poszukiwań rozdzielił między muzea w Grunwaldzie, Ostródzie i w Brodnicy.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal


 

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe