Warto wiedzieć

  • 18.01.2022, 19:57
Warto wiedzieć fot. Pixabay

Nadal przypominamy, ostrzegamy, prosimy o refleksję. Nigdy nie jest za późno!

Dr hab. Jaroslaw Flis, socjolog, Uniwersytet Jagielloński: - Nasi przywódcy cierpią na przerośnięte ego i brak pokory. Rok 2022 pogłębi te choroby. Od pandemii, demokracji i inflacji ważniejszy będzie interes partii oraz ich przwódców. (...)Rządzą nami prawno-polityczny chaos, głupota i brak pokory. Można jednak cały ten chaos traktować jako dowód na specyficzną, paradoksalną cechę polskiego systemu – przewidywalne rozchwianie....

Rafał Stec, dziennikarz sportowy: - Jako korespondent odwiedziłem (w zeszłym roku) trochę krajów od Hiszpanii (…) po Rosję, ale tylko w Sankt Peterburgu zetknąłem się z porównywalną do naszej pogardą dla ustalonych zasad, dla wspólnego dobra, z podobnym bezhołowiem. Zaprowadziliśmy więc u siebie cywilizację śmierci, na cmentarzu zdążyliśmy się już urządzić.

O. Nikodemus Schnabel OSB, wikariusz patriarchalny dla migrantów i azylantów w Izraelu: - Także w tradycji mojego zakonu ten przybysz, nieznany gość, uchodźca nie jest ciężąrem. Wręcz przeciwnie: należy go przyjąć, bo istnieje szansa, że pod łachmanami kryje się Chrystus.

Kazik Staszewski, twórca zespołu „Kult”, w jednej z piosenek: - Prawo silniejszego panuje w naszym mieście, na mojej twarzy znać nieprzespane noce, dawaj łobuzie moje pieniądze, wydawca jest złodziejem, mój wydawca jest złodziejem...

Anja Rubik, modelka, projektantka mody: - Władza robi dziś wszystko, by ograniczyć prawa kobiet i odebrać nam resztki poczucia bezpieczeństwa. Ważą się losy konwencji stambulskiej, która nakłada na państwo konkretne obowiązki wobec osób doświadczających przemocy. Dziś Państwo woli udawać, że ten problem nie istnieje, jednocześnie umacniając stereotypy.

Antoni Pawlicki, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny: - Media są dziś używane do pogłębiania antagonizmu, bo skłóconymi plamionami łatwiej się zarządza. Tak jak jest z Facebookiem, który ma algorytmy nastawione na promowanie nienawiści i gniewu, bo to się dużo częściej klika niż radość i uśmiech.

Ryszard Petru, ekonomista, współtwórca .Nowoczesnej: - Strategiem jest Jarosław Kaczyński. Ci, którzy go wyśmiewają, zapominają, że nie wolno bagatelizować przeciwnika. Może i nosi dwa lewe buty, odwrotnie  zegarek i ma  łupież na plecach, bo albo jest abnegatem, albo ma wyglądać swojsko – ale od 30 lat realizuje ten swój wielki plan. Jeżeli u nas, po stronie opozycji, będzie przekonanie, że PiS już przegrywa, to jest to przepis na porażkę.

Prof. dr Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego: - Można sobie świetnie wyobrazić, że te osoby, które były namierzone przez Pegasusa, będą po przyszłych wyborach pełnić funkcję premierów, prezydenta, bardzo poważne urzędy w państwie. I to może być bardzo dobry materiał do stosowania wobec tych osób szantażu (…) To jest bardzo dobra lekcja dla społeczeństwa. Myślę, że nie da się tego zamieść pod dywan i że społeczenstwo, a w każdym razie jego duża część, nawet ci ludzie, którzy głosowali za PiS-em, teraz się jednak mocno zastanowią, czy ich poprzedni głos był właściwy. (...)Mamy pana Kaczyńskiego, wicepremiera do spraw bezpieczeństwa narodowego, który nie może powiedzieć, że w zasadzie nic nie wie na ten temat, a tak się wyraził. Mam duże wątpliwości czy rzeczywiście nie wiedział...

Jarosław Kaczyński, wicepremier, szef PiS: - Mamy w tej chwili sytuację, w której w dalszym ciągu istnieje w mediach zdecydowana przewaga opozycji - i to totalnej opozycji (...). Oprymowani w mediach są w Polsce nie tamci, tylko my.

(Oprymować: najistotniejsze grupy znaczeniowe: w kontekście znęcania się nad kimś, w kontekście szykanowania kogoś,  w kontekście ciemiężenia kogoś, w odniesieniu do zadręczania człowieka lub zwierzęcia, w kontekście tyranizowania kogoś, w odniesieniu do bardzo złego traktowania kogoś, w kontekście wyrządzenia komuś krzywdy, w kontekście ciemięstwa.  Według Synonim.Net)

Oprac. Bogumił Drogorób
   

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe