Ruszyły kwalifikacje wojskowe 

  • 09.09.2021, 21:21
Ruszyły kwalifikacje wojskowe 

30 sierpnia rozpoczęły się w powiecie brodnickim kwalifikacje wojskowe. Kolejne roczniki młodych ludzi staną przed Powiatową Komisją Lekarską, która będzie prowadzić kwalifikacje do 22 września br., w godz. 8-14. Komisja w tej turze selekcji określi zdolność do służby wojskowej 522  mieszkańców gmin naszego powiatu. 

Jak poinformował Dariusz Piotrowski, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Brodnicy, do stawienia się przed komisją kwalifikacyjną wzywani będą mężczyźni urodzeni w roku 2002,  oraz w latach 1997–2001, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. 

Kwalifikacji w rozpoczynającym się cyklu podlegają także osoby urodzone w latach 2000–2001, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, a także osoby, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. 

Kwalifikacja wojskowa obejmie też  kobiety urodzone w latach 1997–2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji. Chodzi o kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na innych kierunkach, jak  m.in. psychologia, farmacja, pielęgniarstwo. Oczywiście jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Ponadto, do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta lub burmistrza wezwanie imienne. W wezwaniu określony zostanie dokładny termin i miejsce, w którym należy się stawić oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać.

pm, fot. P. Majchrzak 
 

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe