Oni tworzyli historię. Słownik dziennikarzy

  • 10.06.2021, 15:11
Oni tworzyli historię. Słownik dziennikarzy fot. Pixabay

Historia dziennikarstwa w naszym regionie sięga początków XIX w. Tworzyli ją i tworzą ludzie pióra, a więc prasy, a także radia i telewizji, od niedawna internetu. Jaka jest historia dziennikarstwa na Kujawach i Pomorzu?

Okazuje się, że sięga czasów, kiedy państwo polskie już nie istniało. Część regionu należała wtedy do zaboru rosyjskiego, a część, w tym m.in. Pomorze – znajdowała się w zaborze pruskim. Mieszkający na tych ziemiach Polacy uznali, że zdecydowanie trzeba zadbać o to, aby ich rodzimy język nie został zepchnięty na margines. Taką szansę widzieli m.in. w prasie, w rozwoju czytelnictwa.

Sięgająca odległych czasów powstała wyjątkowa publikacja, dzieło dziennikarzy głównie związanych niegdyś z „Gazetą Pomorską”, największym – niestety, niegdyś – dziennikiem regionalnym w całym kraju. Zespół redakcyjny stworzyli Bolesław Aszklar, Ryszard Buczek, Gizela Chmielewska, Zbigniew Kołpacki, Grzegorz Młokosiewicz, natomiast autorami biogramów, poza zespołem redakcyjnym, są Krystyna Bacciarelli, Jerzy Długosz, Zefiryn Jędrzyński, Jerzy Kiss-Orski. Niektórzy z nich nie dożyli dnia wydania Słownika.

Udokumentowania dorobku ludzi naszego środowiska podjął się Zespół Starszych Dziennikarzy pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej w Bydgoszczy.

- Udało nam się zgromadzić 1057 biogramów – mówi Ryszard Buczek. - Mamy świadomość, że w Słowniku brakuje nazwisk wielu dziennikarzy o znaczącym dorobku, a w wielu notach brak istotnych danych. Niestety, do informacji o wielu dziennikarzach przedwojennych, ale i z lat późniejszych, nie udało nam się dotrzeć. Ich listę zamieszczamy na końcu Słownika. Są też na tej liście dziennikarze, którzy nie odpowiedzieli na nasze prośby o informacje o ich dorobku. Z podobnego powodu o niektórych zamieszczamy szczątkowe informacje.

Na początku był Jan Ignacy Bocheński, powołany w 1808 roku na redaktora pierwszego polskiego bydgoskiego czasopisma. Od niego zaczyna się historia naszego, kujawsko-pomorskiego dziennikarstwa. Przeczytamy o tym w „Słowniku dziennikarzy i publicystów Pomorza i Kujaw (1808 – 2021)”.

 

Bogumił Drogorób

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe