Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 07:28
Reklama

Przechytrzyć pandemię

Przechytrzyć pandemię

Z Mają Kwiatkowską, artystką skrzypaczką spod Górzna, organizatorką festiwalu ClassiX  o tym jak nie dać się pandemii, rozmawia Wiesława Kusztal 
- Minęło wiele miesięcy od naszej ostatniej rozmowy przy okazji przygotowań do marcowego Festiwalu ClassiX. Czym się Państwo zajmowali przez ten czas?
- Czas pandemii obnażył braki systemowe w edukacji online i pokazał konieczność nowych rozwiązań edukacyjnych. Wpadliśmy na pomysł, by stworzyć wirtualną przestrzeń edukacyjno-kulturalną, w której można się nauczyć konkretnych umiejętności, zainspirować się, a także mieć bezpośredni kontakt z twórcami. Ten ostatni aspekt jest dla nas szczególnie ważny, bowiem widzimy jak wielki wpływ na człowieka ma kontakt z "Mistrzem".  I tak narodził się ArtHub - nowoczesne narzędzie edukacji kulturalnej online. Pierwsza odsłona strony arthub.org.pl będzie miała swoją premierę 23. października. 
- Dlaczego ArtHub?
- Szukaliśmy nazwy, która będzie miała bardzo szeroki zakres znaczeniowy, nie będzie nas ograniczać do określonej dziedziny. Hub (czyt. hab) z języka angielskiego oznacza m.in. centrum, a dla nas w centrum życia jest sztuka - stąd ArtHub. Mówiąc centrum życia mamy na myśli kluczowy wpływ sztuki na rozwój człowieka, jego potencjału, świadomości i wrażliwości. Każdego człowieka - nie tylko tego, którego interesuje sztuka. 
- Czym jest ArtHub?
- Platforma arthub.org.pl to przestrzeń edukacyjno-artystyczna, wirtualne miejsce spotkań z drugim człowiekiem, miejsce wymiany światopoglądów i myśli. To zebrane w jednym miejscu filmy, masterclassy, festiwale i inne ciekawe inicjatywy kulturalne, które naszym zdaniem warto poznać i zobaczyć. To nietypowe narzędzie edukacyjne inicjujące innowacyjne podejście do edukacji online - uwrażliwiające, inspirujące i pobudzające kreatywność ludzi, szczególnie dzieci i młodzieży. Działalność ArtHubu rozpoczyna prezentacja filmów z cyklu „Get Inspired” - opowieści o ośmiu gatunkach sztuki toczonych z perspektywy twórcy. Filmy mówią o wzajemnym przenikaniu się sztuk, ich oddziaływaniu na siebie, pokazują proces twórczy i wieloaspektowość pracy artysty. Oficjalny pokaz pierwszego filmu odbędzie się 23 października o godzinie 19 na profilu FB i kanale YT @arthubplatforma oraz na stronie arthub.org.pl.
- Co to za filmy?
- Cykl „Get Inspired” jest efektem kolektywnej pracy wybitnej polskiej reżyserki teatralnej - Eweliny Marciniak, Natalii Mleczak (scenografki), Przemka Chojnackiego (montażysty, postproducenta), ekipy grafików komputerowych z Pushka Studio ze Szczecina. Połączenie estetyki teatralnej z dynamiką filmową, elementami animacji komputerowej i nowoczesną muzyką nadaje filmom szczególny charakter i wydźwięk - są atrakcyjne i inspirujące zarówno dla młodego widza, jak i dorosłego odbiorcy.
- Po co te filmy powstały?
- Jesteśmy przekonani, że kontakt z wybitnymi osobowościami, kompetentnymi specjalistami w swojej dziedzinie, pełnymi pasji i kreatywności, jest nieodzownym elementem rozbudzania w człowieku chęci rozwoju, odkrycia w sobie twórczego potencjału. Takie spotkanie, nawet poprzez szklany ekran, jest bodźcem do działania, inspiracją i początkiem wielkich pasji. Jest to nieoczywiste narzędzie edukacyjne, ale w 100 procentach skuteczne.
- Skąd u Pani ta pewność?
- 8 października  zakończyliśmy działania warsztatowe w Górznie w ramach Bardzo Młodej Kultury - Programu Narodowego Centrum Kultury. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego SPSK w Górznie byli  testerami platformy ArtHub i wymyślonej przez nas metody pracy z młodzieżą. Efekty były nawet dla nas zdumiewające - uczniowie doskonale odnaleźli się w tego typu pracy twórczej, byli bardzo zaangażowani, zaciekawieni i zainspirowani. Po czterech dniach pracy z nimi widzimy, że był to strzał w dziesiątkę!
- Co robiliście w Górznie? Jak wyglądały te warsztaty?
- Warsztaty miały formę hybrydową - część z realizatorów pracowała z młodzieżą na miejscu, a z częścią łączyliśmy się za pomocą zooma. Zaprezentowaliśmy zasoby platformy - cykl "getINSPIRED" i materiały okołofilmowe, które przeniosły uczestników w zupełnie inną rzeczywistość. Filmy są absolutnie nietypowe jeżeli chodzi o prezentację tematu, sposobu przedstawienia artystów i dziedziny sztuki, którą reprezentują. O to nam też chodziło, by wyjść z przyjętego schematu, stworzyć nowy, barwny świat, który zainspiruje odbiorcę do twórczego działania. Albo przynajmniej na chwilę oderwie go od szarej rzeczywistości. 
- Co robiła młodzież podczas warsztatów?
- Filmy były punktem wyjścia do pracy warsztatowej. Każdy film prezentuje dwa gatunki sztuki, reprezentowane przez dwóch różnych twórców. Młodzież oglądała film, a potem łączyliśmy się z artystami, którzy byli bohaterami danego filmu. Uczniowie mieli mnóstwo pytań, na które artyści nieraz z trudem byli w stanie odpowiedzieć. Jak sami potem przyznali młodzież zmusiła ich do skonfrontowania się z samym sobą, nierzadko w bardzo życiowych, egzystencjalnych kwestiach. Po całym arsenale pytań, następowała część warsztatowa, w której artyści dawali młodzieży zadanie związane ze swoją dziedziną sztuki, np. Magda Hueckel - wybitna polska fotografka - poprosiła uczniów o zrobienie kolażu, który tematem związany będzie z ich stosunkiem/odczuciami wobec  pandemii. Przyjęta formuła nadawała warsztatom dynamikę i dużą różnorodność. Proszę sobie wyobrazić, że ogląda pani film np. z Krystyną Jandą, a potem ma pani możliwość rozmowy z nią, zadania jej pytań i wspólnej twórczej pracy - jakby się pani wtedy czuła? Tak jakby świat z ekranu przeniósł się do naszego dużego pokoju. I o to nam chodziło - aby uczestnicy mieli kontakt z wybitnymi jednostkami polskiej kultury, przez co zmniejszymy dystans pomiędzy światem artysty i odbiorcy. 
- A jacy artyści pracowali z młodzieżą?
- Wspomniana Magda Hueckel z mężem Tomkiem Śliwińskim (reżyserem) - nominowani do Oskara za film "Nasza klątwa", Dominika Knapik - choreografka, tancerka i reżyserka mieszkająca w Niemczech, Przemek Chojnacki - reżyser obrazu i montażysta, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach filmowych,  Mat Kwiatkowski - wiolonczelista i kompozytor, Kornelia Siwik - graficzka komputerowa, Olo Walicki - kompozytor, twórca muzyki do cyklu "getINSPIRED".
- Jesteśmy zatem niezwykle ciekawi efektów Państwa wielomiesięcznej pracy. Czekamy z niecierpliwością na to wydarzenie. 
- Tak, to będzie już niedługo 23 października o godzinie 19.00. Zachęcam też do obserwowania naszego profilu na FB @arthubplatforma - tam będziemy informować o wszystkich nowych materiałach, które stopniowo pojawiać się będą na platformie. Ponieważ przygotowujemy paralelnie drugą edycję Festiwalu ClassiX w Brodnicy - na którą serdecznie zapraszamy (5-8.11.2020), nie udało nam się wszystkiego dopiąć do 23.10., dlatego stopniowo będziemy powiększać zasoby platformy arthub.org.pl. Muszę dodać, że tę  inicjatywę dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” oraz Narodowego Instytutu Wolności w ramach Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w zakresie przeciwdziałania skutkom COVID-19.
- Dziękuję za rozmowę

Rozmawiała Wiesława Kusztal 
Fot. Nadesłane

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
News will be here
Reklama