Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 07:22
Reklama

PRZEPIS NA ANGIELSKI OGRÓD. Czas sadzić rośliny cebulowe

PRZEPIS NA ANGIELSKI OGRÓD. Czas sadzić rośliny cebulowe

Jeżeli chcemy cieszyć się wczesną wiosną kolorowymi kwiatami roślin cebulowych, już teraz powinniśmy się o to zatroszczyć. Nic tak nie poprawia nastroju po długiej zimie jak widok przebiśniegów, krokusów, hiacyntów, tulipanów i innych kwiatów. Wiosenne kolory ożywią każdy ogród.

Najlepszym terminem 
na sadzenie roślin cebulowych, kwitnących wiosną jest wrzesień i październik. Wyjątkiem są narcyzy i cesarskie korony, które możemy sadzić już pod koniec sierpnia. Przed zakupem cebul koniecznie zwróćmy uwagę na to, w jakim są stanie. Ważna zasada -  kupujemy cebule ze sprawdzonego źródła. Zdecydowanie odrzućmy te, które są miękkie, wyschnięte, ze śladami pleśni lub z przebarwieniami. Dla pewności tuż przed sadzeniem możemy  zaprawić cebule środkiem grzybobójczym.

Miejsce, w którym posadzimy 
wybrane przez nas cebule musi być odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim należy usunąć chwasty, a następnie przekopać i wyrównać glebę. Dobrze, gdy podłoże nie jest zbyt ciężkie i zwięzłe. Zawsze w takiej sytuacji możemy dodać piasku, kompostu i drobnej kory, a następnie jeszcze raz wszystko przekopać, dzięki czemu składniki się wymieszają. 
Jeśli podłoże w naszym ogrodzie jest zbyt lekkie, a nawet piaszczyste, wówczas możemy dodać do niego kompostu i tym samym wzbogacić glebę. Większość roślin cebulowych lubi podłoże przepuszczalne bogate w próchnicę o pH 6,8 – 7,2. Dodam, że cebule możemy posadzić również na istniejącej już rabacie. Pamiętajmy jednak, aby zachować odpowiednie odległości pomiędzy nimi, a bylinami, które już tam rosną. Wczesną wiosną rośliny cebulowe ożywią rabatę a po przekwitnięciu ich zniknięcie nie będzie nas tak raziło, ponieważ ozdobą będą już wtedy rośliny z nimi sąsiadujące.

Jak głęboko?    
Często spotykam się z pytaniem jak głęboko sadzić cebule. Wszystko zależy od ich wielkości. Sadzimy je na ogół na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Wyjątkiem są gleby gliniaste, na których sadzimy płycej oraz gleby piaszczyste, na których sadzimy głębiej. Zawsze polecam umieszczanie kilku cebul w jednym dołku, bo wówczas wiosną otrzymujemy ładniejszy efekt, który wygląda bardziej naturalnie. Pamiętajmy, aby przed posadzeniem dokładnie przyjrzeć się każdej cebuli i posadzić zgodnie z kierunkiem wzrostu. Po posadzeniu cebule przykrywamy ziemią i wyrównujemy glebę.

Krety, nornice
W ogrodach, w których występują krety, nornice i inne gryzonie, cebule możemy posadzić w specjalnych ażurowych koszach. Wówczas  gryzonie będą miały do nich utrudniony dostęp. Poza tym po kwitnieniu łatwiej będzie nam wykopać kosz z cebulami. Przy okazji będziemy pewni, że wykopaliśmy wszystko. Osobiście nie jestem przekonany do koszy, ponieważ nie podoba mi się wprowadzanie do ogrodu plastiku.

Rośliny cebulowe 
można uprawiać także w doniczkach. Jest to rozwiązanie dla osób, które mają balkony, tarasy lub bardzo małe ogrody. Wybierzmy doniczki ceramiczne, ponieważ są bardziej estetyczne, a poza tym podłoże w nich przesycha szybciej, co akurat w przypadku roślin cebulowych jest wielką zaletą. Sadzimy je na tak jak cebule sadzone do gruntu. W Anglii zawsze dodaję na wierzch warstwę drobnych kamyków, co chroni cebule przed wszędobylskimi wiewiórkami. 
    
Po posadzeniu pozostaje nam tylko czekać kilka miesięcy na efekt. W marcu będziemy dumni z naszych pierwszych zwiastunów wiosny.

Tekst i fot. Tomasz Wójtowicz



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
News will be here
Reklama