Bezpieczny powrót do szkół 

  • 03.09.2020, 14:13
Bezpieczny powrót do szkół 

Rok szkolny 2020/2021 we wszystkich szkołach prowadzonych przez Powiat Brodnicki rozpocznie się w modelu tradycyjnym. W piątek, 28 sierpnia odbyła się narada dyrektorów szkół z Wicestarostą Brodnickim, Naczelnikiem Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Brodnicy, przedstawicielem Kuratorium Oświaty oraz Powiatowym Inspektorem Sanitarnym dotycząca bezpiecznej działalności szkół od 1 września. 

Podczas spotkania przedstawiciele szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz placówek oświatowych powiatu brodnickiego zapoznali się z najważniejszymi wytycznymi i zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej dotyczącymi funkcjonowania szkół w warunkach epidemii.  Powiatowa Inspektor Sanitarna w Brodnicy, Danuta Kowalkowska-Szramka przedstawiła uczestnikom w formie prezentacji zestaw zagadnień odpowiadających na szereg pytań, które nurtują administrację szkół, nauczycieli i rodziców. Na przykład co robić z uczniami w klasie, gdy jeden z nich ulegnie zakażeniu, czy dyrektor placówki może wprowadzić dodatkowe obostrzenia, czy uczniowie przewlekle chorzy powinni uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych, wreszcie - jak reagować w przypadku zakażenia, jak kontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną etc.
  
- Prosiłabym, żeby pochodzić do tego spokojnie - apelowała na spotkaniu inspektor Kowalkowska-Szramka. - Jeśli dzieci mają jakieś objawy infekcji, najlepiej żeby nie były posyłane przez rodziców do szkół. 

Jak podkreśliła dyrektor PSSE w Brodnicy, samych wirusów grypopodobnych jest około dwustu. Nie chodzi więc tylko o koronawirusa, ale też o innego rodzaju infekcje, których objawy bywają podobne. Trzeba więc zachować spokój i rozwagę w przypadku ich wystąpienia oraz podjąć odpowiednie działania w celu potwierdzenia lub wykluczenia zakażenia. Procedury danej szkoły mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2 i zapewnienie możliwie największego bezpieczeństwa uczniom i pracownikom szkoły. Uczniowie, ich opiekunowie prawni oraz pracownicy szkoły są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania zaakceptowanego przez dyrektora danej placówki regulaminu. W regulaminie mogą być uregulowane kwestie, takie jak np. pomiar temperatury, obowiązkowa osłona ust i nosa, czy inne, o których zdecydował dyrektor. Inspektor przekazała dyrektorom numer alarmowy do stacji sanitarno-epidemiologicznej, a także zestaw materiałów z zaleceniami i schematami działania w sytuacjach kryzysowych.  

Szkoły w powiecie brodnickim są przygotowane do rozpoczęcia roku w modelu tradycyjnym. Placówki prowadzone przez Powiat Brodnicki są zaopatrzone w środki dezynfekujące, maseczki, dystrybutory do środków dezynfekujących. Niektóre placówki przygotowują się do wprowadzenia zmian w organizacji, np. w I LO w Brodnicy uczniowie w miarę możliwości będą większość zajęć odbywać w jednej, przypisanej do klasy, sali lekcyjnej, a tylko na zajęcia specjalistyczne, w grupach, będą udawać się do poszczególnych pracowni. 

Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim wprowadza dwuzmianowość. Nauczyciele zostaną wyposażeni w przyłbice. Zespół Szkół Specjalnych zakupił natomiast pojedyncze stoliki dla uczniów klas I-III. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna udostępnia poczekalnię dla rodziców tylko w uzasadnionych przypadkach, gdy dziecko potrzebuje bliskości rodzica podczas badania, ponadto pracownicy Poradni pracują w przyłbicach i maseczkach. Więcej na www.brodnica.com.pl

pm, 
Fot. P.Majchrzak 

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe