Warto wiedzieć

  • 15.05.2020, 11:43
Warto wiedzieć

Nadal przypominamy, ostrzegamy, prosimy o refleksję.  Nigdy nie jest  za późno!

Thimothy Snyder, amerykański historyk: - Teraz kwestia wierności faktom jest ważniejsza niż zwykle. A Donald Trump sieje dezinformację, gdy wszyscy potrzebujemy po prostu zwykłych danych. Długo utrzymywał, że USA są wolne od wirusa (…)Po prostu nie robiono testów. Rosjanie zrobili coś podobnego: mówisz, ze nie ma wirusa. Ale się okazuje, że jednak jest, więc zaczynasz obwiniać innych. Trump winą obarcza gubernatorów, Demokratów, a nawet WHO. Najpierw lekceważy fakty, a potem wdraża praktyki autorytarne…

Andrzej Stasiuk, pisarz: - Jeśli posłuchać rozmaitych akolitów szefa, to oni nie potrafią złożyć po polski poprawnie zdania, a język jest odbicie, umysłu, stanu duszy. Krajem rządzą w większości ludzie powyciągani z jakiejś nicości. Jak oni się mają czuć? Oni tego nie wiedzą? Dlatego są pełni niechęci, nienawiści. I wiedzą, że nie uda im się zatrzymać władzy, bo nie da się zbudować świata wartości z niczego. Ze złych emocji albo z potrzeby władzy. To się rozsypie. 

Jan  Paweł II, papież: - Wolność jest tylko wówczas gdy Naród tworzy jedność, a lud w nim żyjący czuje się włodarzem, a nie zaś niewolnikiem garstki opętanych.

Dr Michał Bilewicz, psycholog społeczny, Uniwersytet Warszawski: - Epidemia zwiększa skłonność do myślenia w kategoriach dobra i zła. Przekonani, że rząd to zło wcielone, możemy nie docenić tworzących się na nim rys i przegapić szansę na odzyskanie demokracji.

Jan Klata, reżyser: - Zbawca narodu przed przejściem w stan spoczynku musi najpierw zostać zbawcą, inaczej co z niego za emeryt. Będzie wesoło, choć poczucie humoru nader specyficzne (…) Ciągle musimy uważać, żeby nasz naczelnik nie wystawił Polski do wiatru na amen, jak wspaniale, że inteligencja polska ćwiczy umysły szaradami szeregowego posła. Co też jeszcze wrzuci o drugiej nad ranem? Trudno się z nim nudzić, nawet przez sen, nieprawdaż? Autentyczny filut, a taki na pozór niewyględny, do Orbana mu daleko…

Prof. dr Włodzimierz Wróbel, profesor w Katedrze Prawa Karnego UJ i sędzia Sądu Najwyższego: - Autorytaryzm oznacza władzę, która nie podlega kontroli. Obecnie w Polsce nie działa wiele instrumentów takiej kontroli zapisanych w konstytucji. Co więcej, władza przestała kontrolować siebie. Zdarza się, że nie działa na podstawie prawa. A kiedy władza przestaje działać na podstawie prawa, staje się władzą autorytarna – tak brzmi klasyczna definicja.

Prof. dr Antoni Dudek, politolog, wykładowca w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego: - Mam pretensje do Andrzeja Dudy. Zachowuje się on tak, jakby Polska miała po lekkim tegorocznym tąpnięciu znów od przyszłego roku się rozwijać. Duda ciągle zapowiada, że utrzyma wszystkie programy społeczne, a nawet dokłada i obiecuje, że będzie walczył o emerytury stażowe. W sytuacji najcięższego kryzysu gospodarczego po upadku rządów komunistycznych deklaracje tego rodzaju to obietnice, których nie da się spełnić. Prezydent chyba kompletnie nie rozumie ekonomii albo nie zdaje sobie sprawy, co się dzieje. Jestem zdumiony, że człowiek, który powinien już mieć doświadczenie, jest tak nieświadomy. 

Jarosław Kaczyński, poseł, prezes PiS: - Cała Polska z was się śmieje…

Oprac. (bd)

fot.Pixabay


 

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe