2 słowa. Warszawa jak Brodnica? 

  • 08.12.2019, 15:59
2 słowa. Warszawa jak Brodnica? 

Brodnica przoduje we wdrażaniu nowatorskich rozwiązań komunikacyjnych. Warszawa chciała nawet wziąć przykład ze sposobu organizacji naszej bezpłatnej komunikacji miejskiej, bo jeden ze stołecznych radnych ma tu rodzinę i często bywa. Opracował też stosowny projekt, ale zrealizować go się na razie nie da, ponieważ wszystkie wolne pieniądze pochłaniają inne stołeczne problemy, np. tzw. reforma oświatowa. 

Transport publiczny naszego miasta wyprzedza stolicę i pod innym względem - czystości spalin. Autobusy, przestrzegające normy EURO VI, przyjazne dla środowiska, dzięki nowym zakupom, są powszechniejsze (na jednego mieszkańca!) niż w Warszawie.

Od stolicy Brodnica mogłaby się jednak uczyć dbałości o rowerzystów. Ścieżki rowerowe działają bowiem tak samo, jak bezpłatna ekologiczna komunikacja miejska, która powoduje coraz powszechniejsze odstawianie samochodów. A rezultat jest oczywisty – czystsze i zdrowsze powietrze, a więc i my brodniczanie. 

W tegorocznym budżecie miasta na nowe inwestycje rowerowe przeznaczono 400 tys. zł. To niewiele. Na razie więc w Brodnicy jest kilkanaście kilometrów ścieżek. W porównaniu z Warszawą – za mało (na jednego mieszkańca!), przynajmniej czterokrotnie. Przy czym – uwaga! – część ścieżek stołecznych powstała w ramach  budżetów obywatelskich. I to też jest droga… do ścieżek.

WOJCIECH PIELECKI

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

leser
leser 08.12.2019, 20:50
Niestety, jak powiedział mi Burmistrz Brodnicy, bardzo przychylnie nastawiony do dalszej rozbudowy ścieżek rowerowych, co raz większe środki muszą być przekazywane na "pomysły" rządzących, w tym na oświatę, 500+ itp. Plany są np. na budowę ścieżki z Brodnicy do Osieka (11 km.), a w samej Brodnicy wzdłuż obwodnicy od ronda toruńskiego do ronda olsztyńskiego i dalej do Tamy Brodzkiej (6 km). Czy budżet miasta to dźwignie?

Pozostałe