Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 20:02
Reklama

Pierogi z twarogiem i szpinakiem

Pierogi z twarogiem i szpinakiem

Pierogi to jedno z bardziej popularnych dań w polskiej kuchni. Wiele  gospodyń ma swoje, często przekazane przez mamy i babcie,  tajemne przepisy na ciasto i farsze. Wersji pierogów jest mnóstwo. Jedne bardziej, inne mniej popularne. Do tych najpopularniejszych należą pierogi z kapustą i grzybami, te na wigilijną wieczerzę, dalej pierogi ruskie, pierogi z mięsem pierogi z dodatkiem warzyw i pierogi z owocami. Popularne, zwłaszcza na wschodzie i na południu Polski,  są też pierogi z kaszami.

Składniki
Ciasto:
- 1/2 kg mąki
- gorąca woda, około 1 szklanki
- łyżka miękkiego masła, lub oleju
- sól

Farsz:
- 1/2 kg sera białego
- 30 dkg szpinaku z ogonkami
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżka masła
- sól
- pieprz
- jajko, opcjonalnie
- 1 cebula
- masło, może być klarowane, lub olej

Przygotowanie
Na stolnicę wysypać mąkę, zrobić zagłębienie i stopniowo wlewać wodę, zagarniając od brzegów do środka mąkę, mieszać przy tym z wodą. Ja robię to widelcem. Gdy już prawie całą mąkę wymieszamy z wodą dodać masło i  zagnieść ciasto, przykryć miseczką żeby nie wysychało, a odpoczęło. Szpinak przebrać, bardzo dokładnie umyć, żeby ewentualnie pozbyć się piasku. Podsmażyć na klarowanym maśle ze zmiażdżonym czosnkiem. Ser pognieść widelcem lub jeśli tak lubimy, przecisnąć przez praskę.  Szpinak, o ile puścił sporo soku, a pewnie tak się stanie,  wylać na sitko, odsączyć, a następnie posiekać nożem, dodać do sera. Wymieszać, dodać  jajko, sól i pieprz.

Rozwałkować wystudzone ciasto, lekko podsypując mąką, wykrawać krążki , nakładać farsz, zlepić  pierogi. Gotować w lekko osolonej wodzie, około 2 min. od wypłynięcia. Gotowe pierogi polać masłem, lub olejem z przesmażoną cebulką.


(wik)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama