Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 13:28
Reklama

Wazowie – siostra i brat

Wazowie – siostra i brat

Nabożeństwo ekumeniczne w średniowiecznej brodnickiej farze oraz konferencja popularno-naukowa – to dwa niezwykłej wagi wydarzenia, które poświęcono 450 rocznicy urodzin Anny Wazówny, starościny brodnickiej.

Ks. dr Krzysztof  Lewandowski, proboszcz parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brodnicy oraz ks. Dawid Mendroka, proboszcz-administrator parafii ewangelicko-augsburskiej w Rypinie zainaugurowali obchody rocznicowe, poświecone Annie Wazównie.

Było to wielkie przeżycie duchowe, a jednocześnie przykład – który historia przekazała nam w spadku – jak chrześcijaństwo, podzielonego wprawdzie kościoła, wywarło znaczący wpływ na edukację i życie, na samodzielność i charakter siostry króla Zygmunta III Wazy.

W tym też kierunku potoczyła się opowieść dr Alicji Saar-Kozłowskiej o życiu codziennym Anny Wazy. Ta forma wykładu zdobyła uznanie słuchaczy, a subtelności przywoływane były w dyskusji m.in. o przyczynach odejścia od wiary 15-letniej królewny, o jej urodzie, o planach matrymonialnych, który nigdy nie doszły do skutku – każdorazowo upadały z powodów politycznych. A lista potencjalnych małżonków była wcale nie taka mała. Warto zatem wymienić arcyksięciów habsburskich Maksymiliana, Mateusza, Ernesta. Propozycje ślubu Anny z bratankiem króla Stefana Batorego, także Stefanem, później z Baltazarem. Kolejnym kandydatem był Jan Jerzy, wnuk elektora branderburskiego – wyznaczona nawet datę ślubu na 10 kwietnia 1598 roku a jej brat Zygmunt przygotował nawet posag! Niestety, znów na drodze stanęły przyczyny polityczne.

W podobnym kierunku, choć z innym bohaterem w roli głównej potoczyła się opowieść dr. hab. Piotra Bireckiego, który opisał dworskie życie Zygmunta III Wazy od kuchni, koncentrując się – jak podkreślił – na krytykach panowania tego króla w Polsce. – Ponoć najbardziej krytycznie nastawieni piszą prawdziwie – stwierdził naukowiec toruńskiego UMK.

A skoro tak wymieńmy, że negatywnie pisali o nim m.in.: Wacław Potocki, Julian Ursyn Niemcewicz, Maria Ilnicka, czy Zofia Kossak. Niewątpliwie przyczynili się oni w znacznym stopniu do upowszechnienia negatywnego obrazu tego władcy. Zygmunt III przedstawiany jest często jako sługa doktryn i autor niefortunnych wypraw wojennych. Lata jego panowania miały przynieść Polsce uwikłanie w niepotrzebne, podyktowane wyłącznie interesami dynastycznymi wojny. Nie zawsze kojarzy się nawet z kolumną górującą nad placem Zamkowym w Warszawie. A przecież władał on prawie pół wieku, a 45 lat jego rządów nazwano później „srebrnym wiekiem” w dziejach Polski.

Spotkanie w Pałacu Anny Wazówny trwało kilka godzin i mogło by trwać dłużej, bo i temat był atrakcyjny i wykładowcy, barwie i anegdotycznie niekiedy, opowiadający ciekawe historie z życia tych dwóch, ważnych dla Brodnicy postaci.

Tekst i fot. (bd)

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama