Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 23:51
Reklama

Regionalne Forum Samorządowe Kowal 2025

Regionalne Forum Samorządowe Kowal 2025

Zebrani (23 maja) w Kowalu w powiecie włocławskim samorządowcy naszego województwa wszystkich szczebli złożyli podpisy pod deklaracją z okazji 35-lecia odrodzonego samorządu terytorialnego. 

„Od 1990 roku budujemy Polskę opartą na współpracy, solidarności i partnerstwie. Gminy, powiaty i województwa tworzą spójny system, który skutecznie odpowiada na wyzwania, wspiera rozwój i troszczy się o tych, którzy potrzebują pomocy. Samorządność to siła — zakorzeniona w wartościach, oparta na doświadczeniu i otwarta na przyszłość” – czytamy w dokumencie.

Forum odbywało się w przededniu 35. rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce, stąd szczególnie uroczystych jego charakter. Spotkanie samorządowców, w którym uczestniczyli też parlamentarzyści naszego regionu i przedstawiciele administracji rządowej, rozpoczęły ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego i zasadzenie Dębu Samorządności, obok którego w ziemi została umieszczona tuba z Deklaracją Samorządową. Podpisy pod deklaracją złożyli m.in. marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, współtwórca polskiej reformy samorządowej prof. Jerzy Stępień, wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski oraz radni województwa Tadeusz Pogoda i Przemysław Ziemecki.

- Przywrócenie samorządu terytorialnego w naszym kraju było jednym z najpiękniejszych darów, jakie mogliśmy otrzymać od ludzi walczących o wolną Polskę. Nasz kraj nie byłaby dziś na takim poziomie rozwojowym gdyby nie tamte decyzje. Samorząd to właściwa realizacja pięknej idei, bo to właśnie samorząd wpływa ostatecznie na poziom życia w kraju – chodzi o gospodarność, o troskę o wszystko, co służy społeczności. (…) Wszyscy jesteśmy realizatorami jednego projektu – chodzi o Polskę. Zadanie mamy jedno: dbać o Polskę. Dzielimy się [z rządem] kompetencjami, ale cel mamy wspólny. Dziękuję że tu jesteście – mówił otwierając obrady marszałek Piotr Całbecki.

Następnie zasłużeni długoletni samorządowcy odebrali wyróżnienia za zaangażowanie na rzecz lokalnej i wojewódzkiej społeczności oraz na rzecz umacniania samorządności. Wśród osiemdziesięciorga dwojga wyróżnionych znaleźli się m.in. z powiatu brodnickiego - Leszek Walczak (radny Rady Gminy Bartniczka od 1994 r., przewodniczący RG Bartniczka od 2002 r i nadal), Piotr Szwed (radny Gminy Bartniczka od 1990 r i nadal), Ryszard Bober ( członek Zarządu Rady Miasta Jabłonowo Pomorskie 1990- 1997, radny Rady Powiatu Brodnickiego 1999-2004, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa 2004-2014/ przewodniczący Sejmiku Województwa 2014-2019), Marek Hildebrandt (radny Rady Miasta Brodnicy 1998-2014, przewodniczący Rady Miasta Brodnicy 2002-2014, radny Województwa 2014-2024, radny Powiatu Brodnickiego 2024-nadal) 

 - Praca w samorządzie jest misją, jest służbą. I zawsze stawia człowieka w centrum zainteresowania. Jestem samorządowczynią od 2010 roku, więc z wielką pokorą pokłonię się tym, którzy mają ten staż o wiele dłuższy. A ponieważ jestem polonistką, proszę pozwolić mi na cytat. Jan Lechoń, „Pieśń o Stefanie Starzyńskim” (prezydencie Warszawy jesienią 1939): „… są zwykli ludzie/(…) co zawsze wszystko chcą wypełnić dobrze”. Takimi ludźmi jesteście wy i takim człowiekiem jest pan marszałek Piotr Całbecki, z którym mam zaszczyt i przyjemność współpracować - tak tę część forum podsumowała przewodnicząca Elżbieta Piniewska. Po długich oklaskach, które były odpowiedzią na tę deklarację, gospodarz województwa otrzymał pamiątkowy certyfikat podkreślający jego zasługi w służbie regionu.

W zamykającej wydarzenie debacie „Polski samorząd – 35 lat wspólnej drogi. Dokąd zmierzamy?”, uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, prof. Jerzy Stępień, prof. Jakub Szlachetko z Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski i wójt gminy Cekcyn Jacek Brygman.

(ever)

Fot._Szymon_Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama