Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 23:53
Reklama

Wyrwane z kontekstu. Mamy kilka dni, to bardzo dużo czasu

Wyrwane z kontekstu. Mamy kilka dni, to bardzo dużo czasu

W jakiej części Europy my jesteśmy? W pobliżu rosyjskiego imperium, z łagrami dla ludzi wolności, blisko Białorusi i prezydenta, któremu nawet dają zagrać w hokeja, w sąsiedztwie Słowacji Fico i Węgier Orbana, dla których wzorem  agresor Putin, zbrodniarz wojenny? 

Dlaczego my, Polacy, tak łatwo dajemy się zmasakrować chorym ideom chorych ludzi? A może lubimy, żeby ktoś nas trzymał na krótkiej smyczy, lał po mordzie i niszczył kraj w jego demokratycznych strukturach. Będziemy się przyglądać zafascynowani degradacją wspólnego dorobku kraju, osiągniętego wspólnymi siłami ponad 35 lat temu. 

Kto nas obudzi, kto skutecznie potrząśnie umysłami nas wszystkich, ponieważ Polska to nasza sprawa, nasz kraj, nasza ojczyzna, a nie teren działania złodziei, kłamczuchów, oszustów z przyklejonym uśmiechem, sercem pełnym nienawiści.

Prof. dr Magdalena Środa, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego zdecydowanie komentuje wydarzenia 18 maja przy urnie wyborczej: „Kompletny dramat, wyniki wyborów pokazują, że żyjemy w kraju antysemickim (wyniki Brauna, ok. milion głosów) i że jedna trzecia Polaków woli ochroniarza i cwaniaka na prezydenta (bo "nasz", to znaczy czyj???) niż przyzwoitego i kompetentnego człowieka. My tak naprawdę nie lubimy demokracji, nie cenimy wolności, brzydzimy się równością i tolerancją. Potrzeba nam ciężkiego buta na karku i złudzenia, że jak gangster chodzi do kościoła to jest dobrym człowiekiem”.

Prof. dr Antoni Dudek przypomina swoje słowa sprzed kilku miesięcy, że Nawrocki jest jednym z najbardziej niebezpiecznych ludzi, jacy pojawili się w przestrzeni publicznej. - Jeśli zostanie prezydentem, zrobi absolutnie wszystko – a moim zdaniem będzie posuwał się do jednoznacznie ostrzejszych działań, niż Andrzej Duda – żeby wywrócić obecny układ rządowy i doprowadzić do przedterminowych wyborów.

A jak my wybieraliśmy w pierwszej turze? W skali kraju postawiliśmy na Rafała Trzaskowskiego, na którego głosowało 31,36 proc. uprawnionych do głosowania, drugie miejsce zajął Karol Nawrocki – 29,54 proc. Jako woj. kujawsko-pomorskie byliśmy zdecydowani: Rafał Trzaskowski 35,63 proc. Karol Nawrocki 26,38 proc.  A co my, mieszkańcy powiatu brodnickiego, dołożyliśmy do tej puli? 

I tu mamy niespodziankę, wielkie zdziwienie. Otóż kłamstwo i oszustwo cenione jest bardziej niż uczciwość, znajomości z gangsterami i cwaniactwo jest wyżej postawione niż poszanowanie prawa. Na naszym terenie wygrał Karol Nawrocki – 31.80 proc. poparcia przed Rafałem Trzaskowskim – 28,41 proc.. Najwięcej zwolenników kandydat popierany przez PiS ma w Górznie – 42,42 proc. Świedziebni – 41,15 proc., Bartniczce – 40,64 proc., Brzoziu – 40,57 proc.  Karol Nawrocki, wysunięty do walki o prezydenturę przez Jarosława Kaczyńskiego, jako kandydat obywatelski, wygrał także w Zbicznie – 29,48 proc., Jabłonowie Pomorskim 36,23 proc., Osieku – 39,03 proc., Bobrowie – 36,37 proc.

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej największe poparcie uzyskał w mieście Brodnicy – 38,74 proc. i gminie Brodnica – 29,77 proc.

Czy coś zmieni się w gronie wątpiących, oszukanych, czy pojawią się wątpliwości, refleksje? Czy zdecydujemy się poprzeć ideę Polski demokratycznej, osadzonej w bezpiecznych, gospodarczych strukturach Unii Europejskiej i sojuszu NATO, czy człowieka walczącego o pokój. Pokój z kuchnią!

W niedzielę zdecydujemy. Jest jeszcze parę dni do namysłu, mamy bardzo dużo czasu. Do legendy polskiego sportu przejdzie słynne stwierdzenie Bogdana Wenty, trenera polskiej reprezentacji w piłce ręcznej podczas mistrzostw świata w Chorwacji 2009 r. „Mamy 15 sekund, to bardzo dużo czasu”. Ta właśnie  fraza stała się legendą po meczu z Norwegią podczas wspomnianych mistrzostw o prymat światowy, gdzie w ciągu ostatnich 15 sekund Polscy szczypiorniści odwrócili losy meczu na swoją korzyść.

Dziś jest 29 maja. Decyzję podejmiemy 1 czerwca. Wygramy głosując na uczciwość – przegra cała Polska jeśli zagłosujemy na kłamstwo, oszustwo, cwaniactwo, chuligaństwo, chuligańskie ustawki, gangsterskie środowisko, na złego człowieka różnych tożsamości.  Mamy kilka dni, to bardzo dużo czasu!!!

Bogumił Drogorób 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama