BIURO BEZPIECZEŃSTWA I ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO URZĘDU MIEJSKIEGO W BRODNICY
W poprzednim wydaniu „Super Brodnicy” zostały przedstawione mieszkańcom Brodnicy podstawowe sposoby postępowania po ogłoszeniu sygnału alarmowego. Mając na uwadze bardzo duże zagrożenie zastosowania różnego rodzaju przedsięwzięć terrorystycznych dzisiaj przedstawiamy sposób zachowania się w sytuacjach zagrożenia incydentem bombowym.
Jak postępować w sytuacjach zagrożenia incydentem bombowym
Na wypadek powstania zagrożenia incydentem bombowym w budynku użyteczności publicznej należy:
- już wcześniej należy przeprowadzić analizę, którędy można się ewakuować w pośpiechu z zagrożonego budynku lub miejsc zatłoczonych. Zapamiętaj gdzie znajdują się klatki schodowe oraz wyjścia ewakuacyjne.
- zwróć uwagę na ciężkie lub łatwo tłukące się przedmioty, które mogą być przesunięte, zrzucone lub zniszczone podczas wybuchu. Należy również pamiętać o tym, aby nie przyjmować od osób nieznanych żadnych pakunków oraz nie pozostawiać bagażu bez opieki. Jeżeli jesteś osobą, która przyjęła zgłoszenie o podłożeniu ładunku wybuchowego lub ujawniła przedmiot niewiadomego pochodzenia, co do którego istnieje podejrzenie, że może stanowić zagrożenie dla osób i mienia, powinieneś fakt ten zgłosić:
+ służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danym miejscu lub obiekcie itp.
+ administratorowi terenu lub obiektu na którym zdarzenie to ma miejsce,
+ Policji, Straży Pożarnej lub Straży Miejskiej.
Informacji takiej nie należy przekazywać niepowołanym osobom, gdyż jej niekontrolowanie, rozpowszechnianie może doprowadzić do paniki i w konsekwencji utrudnić prowadzenie sprawnej ewakuacji osób z zagrożonego terenu lub obiektu.
Zawiadamiając Policję należy podać następujące informacje:
+ rodzaj zagrożenia i źródło informacji o zagrożeniu ( np. informacja telefoniczna, e-mail, ujawniony pakunek lub przedmiot.
+ treść rozmowy z osobą z osobą informującą o podłożeniu ładunku wybuchowego.
+ numer telefonu, adres e-mail, na który przekazano informację o zagrożeniu oraz dokładny jej czas przyjęcia.
+ opis miejsca i wygląd ujawnionego pakunku (przedmiotu).
+ imię i nazwisko, adres i numer telefonu osoby zgłaszającej.
Wskazane jest uzyskanie od Policji potwierdzenia przyjętego zgłoszenia.
Ogłoszenie alarmu bombowego oraz procedury postępowania w czasie zagrożenia bombowego
Do czasu przybycia Policji należy w miarę istniejących możliwości zabezpieczyć zagrożone miejsce, zachowując elementarne środki bezpieczeństwa, bez narażenia siebie i innych osób na niebezpieczeństwo.
Po przybyciu Policji na miejsce incydentu bombowego, przejmuje ona dalsze kierowanie akcją.
Należy bezwzględne wykonać polecenia policjantów.
Przy braku informacji o konkretnym miejscu podłożenia „bomby” użytkownicy pomieszczeń powinni sprawdzić swoje miejsce pracy i jego bezpośrednie otoczenie celem odnalezienia przedmiotów nieznanego pochodzenia.
Podejrzanych przedmiotów nie wolno dotykać !
Pomieszczenia ogólnodostępne (korytarze, klatki schodowe, windy, toalety, piwnice, strychy) oraz najbliższe otoczenie zewnętrzne obiektu sprawdzają i przeszukują osoby wyznaczone lub służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w danej instytucji.
Po ogłoszeniu ewakuacji należy zachować spokój i opanowanie, pozwoli to sprawnie i bezpiecznie opuścić zagrożony rejon.
Po ogłoszeniu ewakuacji w miejscu twojej pracy należy je opuścić, zabierając rzeczy osobiste (torebki, siatki, nesesery itp.)
Identyfikację i rozpoznanie zlokalizowanego ładunku wybuchowego oraz jego neutralizacją zajmują, się uprawnione i wyspecjalizowane jednostki i komórki organizacyjne Policji.
Jak powinieneś się zachować po otrzymaniu informacji o podłożeniu lub groźbie podłożenia bomby
Podczas działań, związanych z neutralizacją bomby zastosuj się do poleceń Policji.
Ciekawość jest niebezpieczna – jak najszybciej oddal się z miejsca zagrożonego wybuchem.
Po drodze informuj o zagrożeniu jak największe grono osób, będących w strefie zagrożonej lub kierujących się w jej stronę.
Po ogłoszeniu alarmu i zarządzeniu ewakuacji w obiektach użyteczności publicznej, np. super marketach, halach widowiskowo – sportowych, kinach, niezwłocznie udaj się do wyjścia, zgodnie ze wskazaniami administratora budynku lub wskazaniami upoważnionych osób.
W przypadku włączenia parkingu na którym parkujesz pojazd w strefę zagrożenia, nie „ratuj” na siłę swojego samochodu – życie jest ważniejsze.
Powyższe procedury obowiązują także we wszystkich rodzajach transportu publicznego.
Oprac. Marian Chwiałkowski
Napisz komentarz
Komentarze