Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 lipca 2025 20:21
Reklama

BĄDŹMY BARDZIEJ BEZPIECZNI

BĄDŹMY BARDZIEJ BEZPIECZNI

BIURO BEZPIECZEŃSTWA I ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO URZĘDU MIEJSKIEGO W BRODNICY

W poprzednim wydaniu „Super Brodnicy” zostały przedstawione mieszkańcom Brodnicy podstawowe sposoby postępowania po ogłoszeniu sygnału alarmowego. Mając na uwadze bardzo duże zagrożenie zastosowania różnego rodzaju przedsięwzięć terrorystycznych dzisiaj przedstawiamy sposób zachowania się w sytuacjach zagrożenia incydentem bombowym.

        Jak postępować w sytuacjach zagrożenia incydentem bombowym 

        

Na wypadek powstania zagrożenia incydentem bombowym w budynku użyteczności publicznej należy:

- już wcześniej należy przeprowadzić analizę, którędy można się ewakuować w pośpiechu z zagrożonego budynku lub miejsc zatłoczonych. Zapamiętaj gdzie znajdują się klatki schodowe oraz wyjścia ewakuacyjne.

- zwróć uwagę na ciężkie lub łatwo tłukące się przedmioty, które mogą być przesunięte, zrzucone lub zniszczone podczas wybuchu. Należy również pamiętać o tym, aby nie przyjmować od osób nieznanych żadnych pakunków oraz nie pozostawiać bagażu bez opieki. Jeżeli jesteś osobą, która przyjęła zgłoszenie o podłożeniu ładunku wybuchowego lub ujawniła przedmiot niewiadomego pochodzenia, co do którego istnieje podejrzenie, że może stanowić zagrożenie dla osób i mienia, powinieneś fakt ten zgłosić:

+ służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danym miejscu lub obiekcie itp.

+ administratorowi terenu lub obiektu na którym zdarzenie to ma miejsce,

+ Policji, Straży Pożarnej lub Straży Miejskiej.

Informacji takiej nie należy przekazywać niepowołanym osobom, gdyż jej niekontrolowanie, rozpowszechnianie może doprowadzić do paniki i w konsekwencji utrudnić prowadzenie sprawnej ewakuacji osób z zagrożonego terenu lub obiektu.

Zawiadamiając Policję należy podać następujące informacje:

+ rodzaj zagrożenia i źródło informacji o zagrożeniu ( np. informacja telefoniczna, e-mail, ujawniony pakunek lub przedmiot.

+ treść rozmowy z osobą z osobą informującą o podłożeniu ładunku wybuchowego.

+ numer telefonu, adres e-mail, na który przekazano informację o zagrożeniu oraz dokładny jej czas przyjęcia.

+ opis miejsca i wygląd ujawnionego pakunku (przedmiotu).

+ imię i nazwisko, adres i numer telefonu osoby zgłaszającej.

Wskazane jest uzyskanie od Policji potwierdzenia przyjętego zgłoszenia.

Ogłoszenie alarmu bombowego oraz procedury postępowania w czasie zagrożenia bombowego 

Do czasu przybycia Policji należy w miarę istniejących możliwości zabezpieczyć zagrożone miejsce, zachowując elementarne środki bezpieczeństwa, bez narażenia siebie i innych osób na niebezpieczeństwo.

Po przybyciu Policji na miejsce incydentu bombowego, przejmuje ona dalsze kierowanie akcją. 

Należy bezwzględne wykonać polecenia policjantów.

Przy braku informacji o konkretnym miejscu podłożenia „bomby” użytkownicy pomieszczeń powinni sprawdzić swoje miejsce pracy i jego bezpośrednie otoczenie celem odnalezienia przedmiotów nieznanego pochodzenia.

Podejrzanych przedmiotów nie wolno dotykać !

Pomieszczenia ogólnodostępne (korytarze, klatki schodowe, windy, toalety, piwnice, strychy) oraz najbliższe otoczenie zewnętrzne obiektu sprawdzają i przeszukują osoby wyznaczone lub służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w danej instytucji.

Po ogłoszeniu ewakuacji należy zachować spokój i opanowanie, pozwoli to sprawnie i bezpiecznie opuścić zagrożony rejon.

Po ogłoszeniu ewakuacji w miejscu twojej pracy należy je opuścić, zabierając rzeczy osobiste (torebki, siatki, nesesery itp.)

Identyfikację i rozpoznanie zlokalizowanego ładunku wybuchowego oraz jego neutralizacją zajmują, się uprawnione i wyspecjalizowane jednostki i komórki organizacyjne Policji. 

Jak powinieneś się zachować po otrzymaniu informacji o podłożeniu lub groźbie podłożenia bomby

Podczas działań, związanych z neutralizacją bomby zastosuj się do poleceń Policji.

Ciekawość jest niebezpieczna – jak najszybciej oddal się z miejsca zagrożonego wybuchem.

Po drodze informuj o zagrożeniu jak największe grono osób, będących w strefie zagrożonej lub kierujących się w jej stronę.

Po ogłoszeniu alarmu i zarządzeniu ewakuacji w obiektach użyteczności publicznej, np. super marketach, halach widowiskowo – sportowych, kinach, niezwłocznie udaj się do wyjścia, zgodnie ze wskazaniami administratora budynku lub wskazaniami upoważnionych osób.

W przypadku włączenia parkingu na którym parkujesz pojazd w strefę zagrożenia, nie „ratuj” na siłę swojego samochodu – życie jest ważniejsze.

Powyższe procedury obowiązują także we wszystkich rodzajach transportu publicznego.

Oprac. Marian Chwiałkowski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama