Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 16 maja 2025 08:00
Reklama

Dzień Polskiej Niezapominajki

Dzień Polskiej Niezapominajki

Tę piękną  i niezwykle pożyteczną akcję zapoczątkował w 2002 r. redaktor radiowej Jedynki, prowadzący  „Ekoradio”, Andrzej Zalewski (1924–2011). Od tamtej pory rokrocznie 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki.
To wyjątkowe święto ma na celu przypomnienie o wartości natury oraz znaczeniu pamięci o bliskich i chwilach, które zdefiniowały nasze życie. Niezapominajka, jako roślina, stała się symbolem troski o środowisko, miłości, przyjaźni oraz wspomnień. 
Nie zapominajka
15 maja, w szczególny sposób promujemy walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną.  Przypominamy także o potrzebie i obowiązku jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych w naszym życiu momentów, osób, miejsc i sytuacji, w tym również lokalnych tradycji. Warto, w dzisiejszym świecie, pędzącym z zawrotną prędkością, poświęcić trochę uwagi głównym przesłaniom tego święta. Dzień Polskiej Niezapominajki zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości, wspieraniu i otwarciu na drugiego człowieka i, co ważne, dostrzeżenia go w najbliższym otoczeniu, m.in. na własnym osiedlu, dzielnicy, mieście, w budynku i przypomina o ważności dbania o nasze otoczenie. Zwłaszcza teraz, gdy kryzys klimatyczny jest już bardzo wyraźny, nigdy dość przypominania o ekologii, ochronie środowiska, a także o konieczności zachowania różnorodności biologicznej Polski. Ponadto, w dobie rozwoju mediów i platform społecznościowych, święto to jest także zachętą do budowania silnych, głębokich więzów z najbliższymi i szczerych przyjaźni z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku dla przyrody „małej” i „wielkiej Ojczyzny” oraz o wartości lokalnych tradycji czy wytworów ludzkiej wyobraźni, jakimi są np.  cuda architektury, zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach.
Świętujemy
W miarę upływu lat, Dzień Niezapominajki zyskał na popularności, zdobył sporą rzeszę sympatyków. W wielu miejscach organizowane są różnorodne wydarzenia, m.in. akcje sadzenia niezapominajek. Można to zrobić w ogrodzie, na klombach przed blokiem (pewnie potrzebna będzie zgoda innych mieszkańców), lub w doniczkach na balkonie.  Sadząc niezapominajki, nie tylko przyczyniamy się do wzbogacenia i upiększenia otoczenia, ale także przypominamy sobie o wartości pamięci i emocji. W Dniu Niezapominajki można zorganizować pikniki ze wspólnym gotowaniem i promocją lokalnych ekologicznych potraw, albo tematyczną wycieczkę, połączoną np. z warsztatami ekologicznymi. To świetna okazja do integracji małych lokalnych społeczności.  
Szansa dla Ziemi
Obecność w przyrodzie niezapominajki, symbolu troski o środowisko, świadczy o zdrowym ekosystemie. Obchody Dnia Niezapominajki pomagają zwiększać świadomość ekologiczną społeczeństwa. Uczenie się o roślinach, ich znaczeniu oraz konieczności ochrony środowiska może przyczynić się do pozytywnych zmian w zachowaniu ludzi. Zwiększenie świadomości ekologicznej jest kluczowe dla przyszłości naszej planety. Warto wspierać lokalne inicjatywy ekologiczne, takie jak akcje sprzątania czy programy ochrony środowiska. Wspólne działania mają na celu poprawę stanu naszej planety i ochronę naturalnych siedlisk. Dzień Niezapominajki to doskonała okazja do angażowania się w lokalne projekty.
 

Tekst i fot. Wiesława Kusztal
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama