Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 01:11
Reklama

Dzień Polskiej Niezapominajki

Dzień Polskiej Niezapominajki

Tę piękną  i niezwykle pożyteczną akcję zapoczątkował w 2002 r. redaktor radiowej Jedynki, prowadzący  „Ekoradio”, Andrzej Zalewski (1924–2011). Od tamtej pory rokrocznie 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki.
To wyjątkowe święto ma na celu przypomnienie o wartości natury oraz znaczeniu pamięci o bliskich i chwilach, które zdefiniowały nasze życie. Niezapominajka, jako roślina, stała się symbolem troski o środowisko, miłości, przyjaźni oraz wspomnień. 
Nie zapominajka
15 maja, w szczególny sposób promujemy walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną.  Przypominamy także o potrzebie i obowiązku jej ochrony. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych w naszym życiu momentów, osób, miejsc i sytuacji, w tym również lokalnych tradycji. Warto, w dzisiejszym świecie, pędzącym z zawrotną prędkością, poświęcić trochę uwagi głównym przesłaniom tego święta. Dzień Polskiej Niezapominajki zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości, wspieraniu i otwarciu na drugiego człowieka i, co ważne, dostrzeżenia go w najbliższym otoczeniu, m.in. na własnym osiedlu, dzielnicy, mieście, w budynku i przypomina o ważności dbania o nasze otoczenie. Zwłaszcza teraz, gdy kryzys klimatyczny jest już bardzo wyraźny, nigdy dość przypominania o ekologii, ochronie środowiska, a także o konieczności zachowania różnorodności biologicznej Polski. Ponadto, w dobie rozwoju mediów i platform społecznościowych, święto to jest także zachętą do budowania silnych, głębokich więzów z najbliższymi i szczerych przyjaźni z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku dla przyrody „małej” i „wielkiej Ojczyzny” oraz o wartości lokalnych tradycji czy wytworów ludzkiej wyobraźni, jakimi są np.  cuda architektury, zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach.
Świętujemy
W miarę upływu lat, Dzień Niezapominajki zyskał na popularności, zdobył sporą rzeszę sympatyków. W wielu miejscach organizowane są różnorodne wydarzenia, m.in. akcje sadzenia niezapominajek. Można to zrobić w ogrodzie, na klombach przed blokiem (pewnie potrzebna będzie zgoda innych mieszkańców), lub w doniczkach na balkonie.  Sadząc niezapominajki, nie tylko przyczyniamy się do wzbogacenia i upiększenia otoczenia, ale także przypominamy sobie o wartości pamięci i emocji. W Dniu Niezapominajki można zorganizować pikniki ze wspólnym gotowaniem i promocją lokalnych ekologicznych potraw, albo tematyczną wycieczkę, połączoną np. z warsztatami ekologicznymi. To świetna okazja do integracji małych lokalnych społeczności.  
Szansa dla Ziemi
Obecność w przyrodzie niezapominajki, symbolu troski o środowisko, świadczy o zdrowym ekosystemie. Obchody Dnia Niezapominajki pomagają zwiększać świadomość ekologiczną społeczeństwa. Uczenie się o roślinach, ich znaczeniu oraz konieczności ochrony środowiska może przyczynić się do pozytywnych zmian w zachowaniu ludzi. Zwiększenie świadomości ekologicznej jest kluczowe dla przyszłości naszej planety. Warto wspierać lokalne inicjatywy ekologiczne, takie jak akcje sprzątania czy programy ochrony środowiska. Wspólne działania mają na celu poprawę stanu naszej planety i ochronę naturalnych siedlisk. Dzień Niezapominajki to doskonała okazja do angażowania się w lokalne projekty.
 

Tekst i fot. Wiesława Kusztal
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama