Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 01:11
Reklama

30 lat z nowym sztandarem

30 lat z nowym sztandarem

20 maja w garnizonie brodnickim będzie obchodzona trzydziesta rocznica ufundowania przez mieszkańców Brodnicy nowego sztandaru dla 4 Pułku Chemicznego oraz uroczystości związane z wręczeniem go na brodnickim rynku.

Zgodnie z ustawą o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19.02.1993 roku w październiku 1994 roku brodnicki pułk rozpoczął procedurę ubiegania się o nowy sztandar. W listopadzie 1994 roku powołany został Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru, którego przewodniczącym został Przewodniczący Rady Miejskiej w Brodnicy Piotr Jankiewicz.

Równolegle w pułku został powołany zespół konsultacyjny pod kierownictwem Mariana Chwiałkowskiego do opracowania projektu sztandaru pułkowego. W ciągu czterech miesięcy został opracowany projekt zatwierdzony następnie w  Ministerstwie Obrony Narodowej. Na wykonawcę sztandaru została wybrana pracownia hafciarska państwa Rynkowskich z Poznania. Wybierając tę firmę kierowano się tradycjami hafciarskimi zakładu, solidnością i możliwościami wykonania całego wyposażenia wchodzącego w skompletowanie sztandaru. Swoim wyglądem nawiązuje on do sztandarów okresu międzywojennego. Płat sztandaru tworzy kwadrat o boku 75 cm. Po obu stronach przedstawiony jest czerwony krzyż kawalerski, umieszczony na białym tle. Na stronie głównej, w środku krzyża, znajduje się wizerunek godła RP, otoczony złotym wieńcem laurowym. Na stronie odwrotnej w środku krzyża znajduje się wieniec laurowy, a w nim napis: „BÓG, HONOR,OJCZYZNA” w kolorze złotym. Na białych polach narożnych w małych złotych wieńcach laurowych wpisano: w prawym górnym rogu herb Brodnicy jako informacja o garnizonie, w którym pułk stacjonuje. W lewym górnym rogu umieszczono odznakę rodzaju wojsk, która informuje, że sztandar należy do wojsk chemicznych. W prawym dolnym rogu umieszczono wizerunek odznaki pułkowej, a w lewym dolnym rogu wyhaftowano inicjały patrona pułku „I.M.” którym jest wybitny chemik Ignacy Mościcki. Płat sztandaru obszyty jest złotymi frędzlami i przytwierdzony do drzewca za pomocą tulei skórzanej. Dodatkowo do drzewca przymocowany jest przy pomocy 14 gwoździ honorowych, na których wyryte zostały nazwiska najważniejszych osób w państwie, wojsku i mieście. Górna część drzewca zakończona jest głowicą na której osadzony jest orzeł w koronie z podniesionymi skrzydłami siedzący na cokole z cyfrą „4” w którym znajduje się mikrofilm aktu nadania sztandaru.

Wręczenie sztandaru odbyło się w uroczystej oprawie na brodnickim rynku. Było to nawiązanie do tradycji jaka miała miejsce 20 maja 1924 roku, wtedy sztandar dla 67 pułku piechoty na brodnickim rynku wręczał prezydent RP Stanisław Wojciechowski. 
W dniu 20 maja 1995 roku o godz. 11.00 w obecności sztandarów wszystkich instytucji, zakładów pracy i mieszkańców miasta, został przekazany sztandar dla brodnickiego pułku. Wręczenia sztandaru w imieniu Prezydenta RP Lech Wałęsy dokonał gen bryg. Jerzy Andrzejczuk. Pochylił sztandar w kierunku dowódcy pułku i powiedział u sztandar ufundowany przez społeczeństwo Miasta Brodnicy”. D„W imieniu Prezydenta RP wręczam 4 Brodnickiemu Pułkowi  dowódca pułku pułkownik Władysław Grodowski klęcząc na prawym kolanie, prawą ręką ujął płat sztandaru i go ucałował. Wstał ujął drzewiec sztandaru z rąk wręczającego i zaprezentował go najpierw w prawo, a następnie w lewo. 
Pochylił sztandar nad pocztem sztandarowym, który wykonał te same czynności co dowódca pułku. Po uroczystości wręczenia sztandaru, poczet sztandarowy dokonał prezentacji sztandaru, maszerując przed rozwiniętym szykiem pułku. Całą uroczystość zakończyła defilada pododdziałów 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego.

Dzień 20 maja stał się dla historii pułku szczególny. Pułk otrzymał nowy sztandar ufundowany przez społeczeństwo Brodnicy. Zostało ustalone święto pułku, które swoim dniem nawiązuje do święta obchodzonego przez 67 pułk, który w okresie międzywojennym stacjonował w Brodnicy. Dzień ten stał się okazją do przyjęcia przez pułk nazwy wyróżniającej „brodnicki” oraz patrona pułku, którym został Ignacy Mościcki czołowy polski chemik. Nawiązując do tradycji międzywojennej zaprojektowano i przyjęto w brodnickim pułku odznakę pułkową która wręczana była w święto pułkowe. Całość wydarzeń związanych z wręczeniem sztandaru dla brodnickiego pułku opisano w okolicznościowej gazetce „Jednodniówce” tak jak nakazywały tradycje okresu międzywojennego.  

Marian Chwiałkowski 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama