20 maja w garnizonie brodnickim będzie obchodzona trzydziesta rocznica ufundowania przez mieszkańców Brodnicy nowego sztandaru dla 4 Pułku Chemicznego oraz uroczystości związane z wręczeniem go na brodnickim rynku.
Zgodnie z ustawą o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19.02.1993 roku w październiku 1994 roku brodnicki pułk rozpoczął procedurę ubiegania się o nowy sztandar. W listopadzie 1994 roku powołany został Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru, którego przewodniczącym został Przewodniczący Rady Miejskiej w Brodnicy Piotr Jankiewicz.
Równolegle w pułku został powołany zespół konsultacyjny pod kierownictwem Mariana Chwiałkowskiego do opracowania projektu sztandaru pułkowego. W ciągu czterech miesięcy został opracowany projekt zatwierdzony następnie w Ministerstwie Obrony Narodowej. Na wykonawcę sztandaru została wybrana pracownia hafciarska państwa Rynkowskich z Poznania. Wybierając tę firmę kierowano się tradycjami hafciarskimi zakładu, solidnością i możliwościami wykonania całego wyposażenia wchodzącego w skompletowanie sztandaru. Swoim wyglądem nawiązuje on do sztandarów okresu międzywojennego. Płat sztandaru tworzy kwadrat o boku 75 cm. Po obu stronach przedstawiony jest czerwony krzyż kawalerski, umieszczony na białym tle. Na stronie głównej, w środku krzyża, znajduje się wizerunek godła RP, otoczony złotym wieńcem laurowym. Na stronie odwrotnej w środku krzyża znajduje się wieniec laurowy, a w nim napis: „BÓG, HONOR,OJCZYZNA” w kolorze złotym. Na białych polach narożnych w małych złotych wieńcach laurowych wpisano: w prawym górnym rogu herb Brodnicy jako informacja o garnizonie, w którym pułk stacjonuje. W lewym górnym rogu umieszczono odznakę rodzaju wojsk, która informuje, że sztandar należy do wojsk chemicznych. W prawym dolnym rogu umieszczono wizerunek odznaki pułkowej, a w lewym dolnym rogu wyhaftowano inicjały patrona pułku „I.M.” którym jest wybitny chemik Ignacy Mościcki. Płat sztandaru obszyty jest złotymi frędzlami i przytwierdzony do drzewca za pomocą tulei skórzanej. Dodatkowo do drzewca przymocowany jest przy pomocy 14 gwoździ honorowych, na których wyryte zostały nazwiska najważniejszych osób w państwie, wojsku i mieście. Górna część drzewca zakończona jest głowicą na której osadzony jest orzeł w koronie z podniesionymi skrzydłami siedzący na cokole z cyfrą „4” w którym znajduje się mikrofilm aktu nadania sztandaru.
Wręczenie sztandaru odbyło się w uroczystej oprawie na brodnickim rynku. Było to nawiązanie do tradycji jaka miała miejsce 20 maja 1924 roku, wtedy sztandar dla 67 pułku piechoty na brodnickim rynku wręczał prezydent RP Stanisław Wojciechowski.
W dniu 20 maja 1995 roku o godz. 11.00 w obecności sztandarów wszystkich instytucji, zakładów pracy i mieszkańców miasta, został przekazany sztandar dla brodnickiego pułku. Wręczenia sztandaru w imieniu Prezydenta RP Lech Wałęsy dokonał gen bryg. Jerzy Andrzejczuk. Pochylił sztandar w kierunku dowódcy pułku i powiedział u sztandar ufundowany przez społeczeństwo Miasta Brodnicy”. D„W imieniu Prezydenta RP wręczam 4 Brodnickiemu Pułkowi dowódca pułku pułkownik Władysław Grodowski klęcząc na prawym kolanie, prawą ręką ujął płat sztandaru i go ucałował. Wstał ujął drzewiec sztandaru z rąk wręczającego i zaprezentował go najpierw w prawo, a następnie w lewo.
Pochylił sztandar nad pocztem sztandarowym, który wykonał te same czynności co dowódca pułku. Po uroczystości wręczenia sztandaru, poczet sztandarowy dokonał prezentacji sztandaru, maszerując przed rozwiniętym szykiem pułku. Całą uroczystość zakończyła defilada pododdziałów 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego.
Dzień 20 maja stał się dla historii pułku szczególny. Pułk otrzymał nowy sztandar ufundowany przez społeczeństwo Brodnicy. Zostało ustalone święto pułku, które swoim dniem nawiązuje do święta obchodzonego przez 67 pułk, który w okresie międzywojennym stacjonował w Brodnicy. Dzień ten stał się okazją do przyjęcia przez pułk nazwy wyróżniającej „brodnicki” oraz patrona pułku, którym został Ignacy Mościcki czołowy polski chemik. Nawiązując do tradycji międzywojennej zaprojektowano i przyjęto w brodnickim pułku odznakę pułkową która wręczana była w święto pułkowe. Całość wydarzeń związanych z wręczeniem sztandaru dla brodnickiego pułku opisano w okolicznościowej gazetce „Jednodniówce” tak jak nakazywały tradycje okresu międzywojennego.
Marian Chwiałkowski
Napisz komentarz
Komentarze