Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 02:44
Reklama

Wyrwane z kontekstu. Tak mi dopomóż Bóg

Wyrwane z kontekstu. Tak mi dopomóż Bóg

Krzywoprzysięzca, któż to taki? Najogólniej rzecz ujmując jest to osoba, która powiedziała nieprawdę pod przysięgą. Taką właśnie definicję poznajemy m.in. w Wielkim Słowniku Języka Polskiego autorstwa zespołu pod kierunkiem redaktora naukowego Piotra Żmigrodzkiego.

Krzywoprzysięzca narażał się nie tylko na kary doczesne, ale i budzące grozę kary nadprzyrodzone – pisze Karol Modzelewski w publikacji „Barbarzyńska Europa”. 

- Kilkanaście razy się wypowiadałem o panu prezydencie jako o moim kiedyś koledze, przyjacielu, a potem doktorze, a potem o prezydencie - mówił promotor pracy doktorskiej Andrzeja Dudy profesor Jan Zimmermann. - Z roku na rok moja krytyka wobec prezydenta narastała, bo ciągle widziałem, że łamie konstytucję i ciągle widziałem jego kroki, które nie przystawały do doktora prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego - dodaje profesor Jan Zimmermann w wywiadzie w TVN24.

A co powiedział Andrzej Duda, kiedy jeszcze nie krzyczał, bo byłoby głupio drzeć pyska mówiąc rotę przysięgi prezydenckiej, z której nie wyrywamy nic z kontekstu. Art. 130 Konstytucji tak to ujmuje „Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”.

Tutaj od razu można wyrwać z kontekstu  słowa prof. dr Adama Strzembosz, niegdyś pierwszego prezesa Sądu Najwyższego: - Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie łamał Konstytucję. Kiedyś doliczyłem do 13 i machnąłem ręką...

Wspomniany tu Art. 130 Konstytucji stanowi jeszcze jedno: Przysięga może być złożona z dodaniem zdania „Tak mi dopomóż Bóg”. Tak też uczynił Andrzej Duda, sprawiając Panu Bogu przez dziesięć lat niemały kłopot. Wiemy jednak dobrze, że „Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy”, co oznacza, że „winowajcy prędzej czy później zostaną ukarani”.

Mija 10 lat sprawowania prezydenckiej (uwaga, uwaga) godności i Duda Andrzej pod koniec listopada 2024 dzieli się z narodem takim oto oświadczeniem, odpowiadając na pytanie dziennikarza: - Prezydent Rzeczpospolitej nie jest od udzielania oficjalnego poparcia żadnemu z kandydatów. Jako obywatel Rzeczpospolitej zrobię wszystko, co w mojej mocy, jeżeli tylko zdrowie pozwoli, żeby pójść na wybory i wziąć w nich osobiście udział, oddać głos, tak jak to przysługuje każdemu obywatelowi, który ma czynne prawo wyborcze... 

Mija pięć miesięcy i na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w mieście Łodzi, a nie jest to konwencja Tajemniczej Sekty Czcicieli Słońca, wyznaje: „Ja, Andrzej Duda, mający takie samo prawo wyborcze tak jak i wy, zagłosuję na Karola Nawrockiego, bo wierzę, że to człowiek, który będzie dbał, żeby Polska była krajem uczciwym, silnym, który będzie budował relacje transatlantyckie, będzie człowiekiem mądrym, który nie obrzuca wyzwiskami kandydatów na amerykańskich prezydentów...”

Jak to określić? Kłamstwo? Oszustwo? Zmiana opinii? Może coś bardziej patetycznego typu: ojczyzna w potrzebie! A może chodzi jednak tylko o rzecz prozaiczną, o czym mówi Roman Giertych, poseł Koalicji Obywatelskiej: „Andrzej Duda ciężko walczy o ułaskawienie. (...) wygra Trzaskowski i ułaskawień nie będzie”.

Wybory prezydenckie w najbliższą niedzielę, koniec kadencji Dudy Andrzeja jako prezydenta za kilkadziesiąt dni. Może jeszcze czymś naród zaskoczy? 

No i owszem. Kłamstwo, oszustwo, brak szacunku dla drugiego człowieka to cechy kandydata na prezydenta, którego popiera Duda Andrzej. Jak brzmią obecnie jego słowa o cynizmie i draństwie, do kogo się one odnoszą? Jestem przekonany, że wyborcy – przede wszystkim sympatycy PiS – zreflektują się w porę, że kandydat na prezydenta, wskazany przez Jarosława Kaczyńskiego, nie zasługuje w najmniejszym stopniu na ich zaufanie. Głosując na Karola Nawrockiego bierzecie pełną odpowiedzialność za kłamcę i oszusta. Nie wierzę, że chcecie mieć... takiego prezydenta.  

6 sierpnia upływa kadencja prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zostało 83 dni. Ile jeszcze krzyku i złośliwości usłyszymy?  

Bogumił Drogorób   

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama