Czterysta tysięcy kilometrów przejadą jeszcze w tym roku dodatkowe pociągi, które w czerwcu wyjadą na tory w naszym regionie po tzw. śródrocznej korekcie rozkładu jazdy. Zmiany są odpowiedzią samorządu województwa, który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w Kujawsko-Pomorskiem, na postulaty mieszkańców. – Z nowych połączeń skorzystają pasażerowie na niezelektryfikowanych liniach obsługiwanych przez spółkę Arriva – poinformował na konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli również wicemarszałek województwa Aneta Jędrzejewska i przedstawiciele przewoźnika.
– Uruchamiamy trzydzieści siedem nowych regularnych regionalnych połączeń kolejowych. Mamy ciekawą i bogatą ofertę połączeń dostosowaną do potrzeb podróżnych. Samorząd województwa utrzymuje ponad trzysta połączeń dziennie. Dzięki dobrej współpracy z przewoźnikami udaje nam się krok po kroku budować coraz lepszą sieć połączeń kolejowych – podkreślił marszałek Piotr Całbecki.
W czerwcu uruchomimy nowe połączenia między innymi na Hel oraz do Bydgoszczy, Grudziądza, Lipna, Chełmży (powiat toruński), Skępego (powiat lipnowski) i Tlenia (powiat świecki). Dodatkowe pociągi przejadą do końca roku 430 tysięcy kilometrów, koszt uruchomienia nowych regionalnych kursów to 12,5 mln złotych.
Nad morze i w Bory Tucholskie
19 czerwca ze stacji Bydgoszcz Główna wyjedzie pierwszy sezonowy bezpośredni codzienny pociąg na Hel, zatrzymujący się w popularnych kurortach na Półwyspie Helskim oraz na stacjach kolejowych Trójmiasta. Z połączenia skorzystają też mieszkańcy Grudziądza, których na przesiadkę w Laskowicach Pomorskich dowiezie dodatkowy pociąg.
Nowością letniego rozkładu jazdy jest również pociąg „Borsuk”, który w wakacje codziennie będzie jeździć z Torunia przez Bory Tucholskie i Wdecki Park Krajobrazowy do Czerska (województwo pomorskie), zatrzymując się między innymi na stacjach w Tleniu i Osiu.
Pierwszego dnia wakacji na tory wróci sezonowy weekendowy pociąg „Rybitwa” z Torunia do Kołobrzegu. Tę ofertę uzupełni kolejny nowy bezpośredni pociąg do Kołobrzegu – będzie kursować w dni powszednie.
Więcej pociągów lokalnych
Po zmianach w rozkładzie jazdy liczba pociągów na odcinku Toruń – Lipno wrośnie z sześciu do dziesięciu par dziennie, do Skępego z sześciu do dziewięciu par. Na linii Bydgoszcz – Chełmża nastąpi podwojenie liczby połączeń – zamiast dotychczasowych pięciu par na tory wyjedzie codziennie dziesięć par pociągów. Więcej będzie również połączeń do Grudziądza – uruchamiamy dodatkowe trzy z Torunia i dwa z Laskowic Pomorskich. Jeden kurs z Torunia (o 13:57), który dotychczas kończył się w Chełmży, zostanie wydłużony do Grudziądza. W rozkładzie znajdą się również nowe połączenia między Tucholą a Bydgoszczą.
Samorząd województwa dotuje w tym roku kolejowe regionalne przewozy pasażerskie kwotą 237 mln złotych. Jesteśmy też właścicielem trzech czwartych pociągów (37 składów) obsługujących pasażerskie połączenia w naszym regionie.
Nasz nowoczesny tabor kolejowy
Siedemdziesiąt pięć procent pociągów realizujących pasażerskie połączenia regionalne należy do samorządu województwa. Dysponujemy trzydziestoma trzema pojazdami, które w tym roku przejadą 6,5 miliona kilometrów. Flota marszałkowskich pojazdów kolejowych systematycznie się rozrasta. Wkrótce na tory wyjedzie kolejnych siedem nowoczesnych składów zamówionych w bydgoskiej Pesie.
Wszystkie nasze pojazdy, wyposażone są w klimatyzację, miejsca do przewozu rowerów, monitoring i dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pociągi są ciche, zużywają mniej energii, a najszybsze z nich rozwijają prędkość 160 km/h.
Nasz tabor:
15 elektrycznych zespołów trakcyjnych,
13 szynobusów,
5 wagonów doczepnych.
Samorząd województwa systematycznie inwestuje w zakup nowoczesnych pociągów, które zastępują starsze jednostki. W 2027 roku do eksploatacji dołączy siedem nowoczesnych pociągów elektrycznych, wyprodukowanych przez bydgoską Pesę. Będące teraz w produkcji pociągi to czteroczłonowe zespoły trakcyjne zabierające na pokład 360 osób (160 miejsc siedzących i 200 stojących wyposażone w urządzenia ułatwiające podróż osobom poruszającym się na wózkach i stojaki na rowery. Zakup jest finansowany przy udziale m. in. środków z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEKP) 2021-2027 oraz rządowych. Koszt zamówionych przez samorząd siedmiu zespołów trakcyjnych to ponad 329 milionów złotych.
Wysokość dotychczasowych inwestycji samorządu województwa kujawsko – pomorskiego w tabor (po uwzględnieniu inflacji) wyniósł ponad 571,4 milionów złotych.
Więcej połączeń kolejowych w regionie
Linie obsługiwane przez Arriva, na których zwiększy się liczba połączeń:
Toruń Główny - Sierpc
Bydgoszcz Główna - Chełmża
Toruń Główny - Grudziądz
Bydgoszcz Główna - Grudziądz
Bydgoszcz - Tuchola-Chojnice
Czersk - Laskowice (pociąg Borsuk)
Napisz komentarz
Komentarze