Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 05:00
Reklama

Wyrwane z kontekstu. Człowiek z nienawiści

Wyrwane z kontekstu. Człowiek z nienawiści

O co chodzi? Kraj już wie, naród widział to na własne oczy. Oto Jarosław Kaczyński, człowiek o pokrzywionej z nienawiści twarzy, wychodzi nie po raz pierwszy na scenę bez trybu, jako ten jeden, jedyny, który wie wszystko, dla którego prawo nic nie znaczy i mówi, kto jest sadystą, kto jest mordercą, kanalią itd. Dodajmy – nie cytuje, ale mówi z siebie, z czapki.

Mówi to w kontekście śmierci swojej sekretarki, długoletniej urzędniczki Prawa i Sprawiedliwości. Trzy dni po przesłuchaniu w prokuraturze kobieta umiera na zawał – ekspertyza medyczna wskazuje jasno. Jarosław Kaczyński wie lepiej, za śmierć kobiety odpowiedzialnym czyni Romana Giertycha, mecenasa, posła KO, współwłaściciela kancelarii adwokackiej. Na zawał ludzie nie umierają...

- Giertych to jest człowiek, który - mam nadzieję - resztę życia spędzi w więzieniu. Według mnie uczestniczył w tym przedsięwzięciu i powinien uzyskać, choćby ze względu na tę śmierć (Barbary Skrzypek - red.), najwyższy wymiar kary, czyli dożywotnie więzienie – tak mówił Jarosław Kaczyński. - O ile oczywiście będzie to sądzone w zupełnie innej sytuacji prawnej, na tak zwanej zasadzie norymberskiej, wtedy ten wymiar kary może być jeszcze wyższy – dodał.

Przypomnijmy – tak zwana zasada norymberska (jak nazywa to człowiek z nienawiści) została zastosowana wobec zbrodniarzy hitlerowskich. Trybunał w Norymberdze, szubienica, kat, zbrodnia i kara. Najlepiej w Spandau, więzieniu w dzielnicy Spandau, w ówczesnym Berlinie Zachodnim. Poseł Roman Giertych ma dołączyć do tej wyjątkowej ekipy.

Morderca, morderca, morderca – tak wołał tłumek posłów PiS, zgromadzonych wokół mównicy, chwilę po tym gdy modlono się żarliwie w intencji Jana Pawła II, którego 20 rocznicę śmierci akurat obchodzono. 

Człowiek z nienawiści wyraził także nadzieję, że prokurator Ewa Wrzosek, która przesłuchiwała Barbarę Skrzypek „skończy tam, gdzie powinna skończyć, to znaczy w Państwowych Zakładach Karnych i to na bardzo, bardzo długie lata”. Liczba mnoga zastosowana przez prawnika z wykształcenia, ale człowieka z nienawiści w życiu naszym (tak nam się przytrafiło), wskazywać może, że prokurator Ewa Wrzosek nie będzie się nudzić, zapewni się jej podróże po Państwowych Zakładach Karnych.

Z kontekstu wyrywam myśl Romana Giertycha, który stwierdził, iż wszystko „wskazuje na to, że u niego została podjęta decyzja, aby iść w niepoczytalność”. Tego tematu nie rozwijam z uwagi na kompletny brak wiedzy medycznej, natomiast chcę wrócić do pewnego trybu konstrukcji decyzji sądu, wyroków, zjawiskowych wydarzeń itd.

Otóż lata temu, jeszcze w PRL-u Krzysztof Materna (satyryk, konferansjer, aktor, producent telewizyjny) rozmawiał o pewnym epizodzie sądowym z aktorem Zdzisławem Maklakiewiczem. W największym skrócie: aktor poszedł do baru, zamówił piwo. Kelner podał mu żądany napój z jedną trzecią piany. Nie wchodząc w szczegóły Maklakiewicz skierował sprawę do sądu. Uznał, że został oszukany, przez pianę. Właśnie wracam z rozprawy, dodał. A było tak,  rzuciłem okiem na sędziowski skład i byłem bardzo zadowolony. Panie Krzysiu, zwrócił się do Materny, sędzia czerwony nos, wiadomo, swój, ławnicy z nieświeżym oddechem, też dobrze. No i jak, ktoś kogoś przeprosił, jakaś grzywna, czy prace społeczne? Panie Krzysiu, zapadł normalny wyrok, kara śmierci...

Żarty, anegdoty i memy na bok. Sprawa jest poważna. Oto człowiek z nienawiści namawia swoich sympatyków do bratobójczej wojny. Każdy z nich, dotyczy to także członków PiS – wśród nich są ludzie myślący, zatroskani o przyszłość kraju, a nie o samopoczucie jednego człowieka – powinien poddać się pewnej autorefleksji, zobaczyć co na twarzy ma wypisane prezes ich partii. Minimum chęci, choć tyle można zrobić.

Bogumił Drogorób

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama