Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 czerwca 2026 16:32
Reklama

Niedokończone rozmowy. Pozostały tylko wspomnienia

Niedokończone  rozmowy. Pozostały tylko wspomnienia

Smutek. Żal…To w pierwszej kolejności zawładnęło moimi myślami, gdy bliski znajomy, telefonicznie przekazał mi tę niespodziewaną i smutną wiadomość. 

Informacja o śmierci Janusza Bronclika przywołała z pamięci dziesiątki spotkań, rozmów, ciekawych opowieści i dowcipów niemal na temat każdego wypowiedzianego zdania, każdej wypowiedzianej myśli. Uwielbiałam słuchać przeróżnych historyjek, szczególnie opowiadanych po mistrzowsku szmoncesów, opartych na przedwojennym humorze żydowskim. Ponieważ też lubię opowiadać dowcipy, to nasze z doktorem spotkania, czasami wyglądały jak gra w ping-ponga. Nawet się z tych dowcipów nie śmialiśmy zbyt długo, bo szybko trzeba było opowiadać kolejny.

Zdarzało się

że na jakimś spotkaniu, gdy siedziałam przy doktorze, to właściwie cały czas opowiadał mi, dobrane stosownie do okoliczności i tematu spotkania, przeróżne anegdoty i historyjki. Był w tym mistrzem. Tyle tylko, że ja czasami nawet nie wiedziałam na jakim spotkaniu byłam. Ładnych parę lat temu, ja również stałam się obiektem pewnego żartu, takiego w stylu doktora. Namaluję twój portret - mówił, ale z góry zaznaczam, że jak ma być ładny, to będzie droższy niż ten, który będzie podobny. Portretu mojego nie namalował i właściwie nie wiem dlaczego nie chciałam mieć swojej podobizny w wersji artystycznej. Dzisiaj trochę żałuję…

Pewnego  razu 

w naszej redakcji wówczas przy ul. Ogrodowej, umówiłam się z doktorem na wywiad, na konkretny temat. Niestety nie udało mi się poprowadzić rozmowy tak, aby trzymać się wyznaczonej tematyki. Ponad trzygodzinne spotkanie miało tak wiele nie powiązanych ze sobą, ale bardzo interesujących wątków, że siadając do komputera, aby zrobić z tego wywiad, absolutnie nie wiedziałam od czego zacząć…Większość rozmów z doktorem, nawet tych przypadkowych, doskonale pamiętam. Wydaje mi się, że był też dobrym słuchaczem, ale gdy tylko brałam głębszy oddech lub łyk jakiegoś napoju, w zależności od miejsca spotkania, wykorzystywał tę pauzę i błyskawicznie zabierał głos. Mówił z zapałem i fascynacją. Cudownie opowiadał o historycznych  ciekawostkach i anegdotach, ale najpiękniej i najczulej  zawsze mówił o koniach. 

Moje ostatnie spotkanie

z Januszem Bronclikiem miało miejsce jesienią 2024, nie pamiętam dokładnie ale mogła to być końcówka października. Spotkaliśmy się w restauracji Boska w Brodnicy.To było przypadkowe spotkanie i nieplanowana rozmowa. Wtedy nie było czasu na dłuższą  pogawędkę, gdyż Pan doktor czekał na swoją bratnią duszę, też znaną artystkę Izę Carbiner,  która uprawia malarstwo sztalugowe oraz tkaninę artystyczną a w szczególności cudowny batik. Z Izą (znamy się od lat) pan Janusz Bronclik planował nowe artystyczne przedsięwzięcie, które mieli realizować na początku tego roku. Naszą niedokończoną rozmowę również odłożyliśmy na koniec stycznia tego roku. Niestety te plany już nigdy nie będą wykonane mimo, że doktor wciąż planował i wciąż miał apetyt na życie, także to twórcze.

Zawodowo zajmował się medycyną 

przez wiele lat był brodnickim lekarzem, ale o tym niewiele rozmawialiśmy, natomiast nigdy nie porzucił swoich pasji artystycznych i o tym chętnie opowiadał. Do samego końca, mimo sędziwego wieku, wciąż barwnie i ze swadą mówił, ale najbardziej ożywiał się jak opowiadał o koniach i o sztuce.  

Cieszył się i był dumny

gdy poproszono go o wykonanie jakiejś pracy dla miasta - często to podkreślał. Teraz, gdy już nie ma Doktora wśród nas, to wspaniale, że w Brodnicy jest wiele miejsc, gdzie na  trwale zapisały się dokonania Janusza Bronclika, m.in pomnik: Armii Krajowej oraz Ułana z 1830 r.; płaskorzeźby Henryka Sienkiewicza, Marii Grzegorzewskiej, Jana Kilińskiego oraz Hanny Chrzanowskiej. Spacerując po mieście i napotykając artystyczne ślady działalności Doktora, będziemy wciąż ożywiać w pamięci Jego nietuzinkową postać. 

Wierzę, że tak jak ja, Brodniczanie zapamiętają Janusza Bronclika jako wrażliwego na piękno człowieka, artystę malarza, twórcę rzeźb. I zapamiętają człowieka, który mimo, że wiele osiągnął, zawsze był skromny i pełen życzliwości dla spotkanych osób. On kochał ludzi i przyrodę. Do końca swoich dni chciał być z ludźmi i dlatego do końca był aktywnym  członkiem brodnickich organizacji.

 Gdy spotkałam się z doktorem ostatni raz był pełen witalnych sił i werwy i nic nie wskazywało na to, że to nasze ostatnie spotkanie...

Spoczywaj w pokoju.

Wiesława Kusztal

Fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama