Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 9 maja 2025 05:07
Reklama

Co zrobić, gdy rozrusznik odmówi posłuszeństwa?

Rozrusznik to jeden z tych elementów, którego awaria uniemożliwia uruchomienie samochodu. Jak wówczas zdiagnozować taką usterkę i gdzie uzyskać pomoc?
  • 11.10.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co zrobić, gdy rozrusznik odmówi posłuszeństwa?

Rozrusznik – silnik uruchamiający silnik

Rozrusznik to jedno z najważniejszych urządzeń w samochodzie. To elektryczny silnik prądu stałego, który służy do obracania wału korbowego silnika i nadawania mu prędkości obrotowej umożliwiającej samodzielną pracę silnika. Składa się z bendiksu, czyli mechanizmu sprzęgającego, uzwojenia wzbudzenia, wirnika z uzwojeniami i komutatorem, szczotki komutatora, urządzenia załączającego i sprzęgającego. Rozrusznik pobiera najwięcej prądu z akumulatora spośród wszystkich urządzeń w aucie. Zazwyczaj jest to od 150 do 200A, jednak w niektórych samochodach wartość ta dochodzi nawet do 600A. Zależna jest ona od mocy rozrusznika, która waha się od 0,4 do 10 kW. Im częściej uruchamiamy nasze auto, tym szybciej zużywa się rozrusznik. Jego wytrzymałość jest jednak różna i trudno wskazać uogólniony przedział jego żywotności. W autach osobowych kierowcy mogą mieć z nim problem po przejechaniu 150 tys. km, natomiast w ciężarówkach będzie to ok 800 tys. km.

Rozrusznik – diagnoza usterek

Najczęściej w tym urządzeniu dochodzi do zużycia szczotek, tulejek i bendiksu. Wpływ na uszkodzenia może też mieć niedostateczne osłona rozrusznika przed brudem wydobywającym się ze sprzęgła czy koła dwumasowego. Jakie objawy towarzyszą problemom z rozrusznikiem? Pierwszym niepokojącym sygnałem będzie brak reakcji rozrusznika po przekręceniu kluczyka. Taki stan rzeczy może też jednak oznaczać rozładowany akumulator. Dlatego w takiej sytuacji musimy sprawdzić najpierw baterię, a następnie główny przewód do rozrusznika i pozostałe styki i połączenia w układzie rozruchowym. Jeśli wszystko będzie w porządku, to znak, że awarii uległy uzwojenia elektromagnetycznego wyłącznika. Innym niepokojącym objawem jest metaliczny odgłos, który dochodzi, gdy rozrusznik nie kręci się. To wina elektromagnseu, który wciąga rdzeń wypychając zespół sprzęgający z zębnikiem za pomocą widełek. Dźwięk pojawia się w momencie, gdy zębnik uderza o wieniec koła zamachowego. Usterka ta to efekt uszkodzenia styków włącznika elektromagnesu, które nie zamykają obwodu elektrycznego.

Rozrusznik i jego regeneracja

Z niedziałającym rozrusznikiem najlepiej udać się do sprawdzonego serwisu. Fachowcy szybko wymienią rozrusznik na nowy lub zaproponują regenerację, tak jak tutaj. Regeneracja trwa zazwyczaj około trzech – czterech godzin. Polega na rozebraniu rozrusznika na części pierwsze, wymianie zużytych części i powtórnym złożeniu. Wszystkie elementy muszą być dobrze nasmarowane oraz zabezpieczone przed korozją. Na koniec rozrusznik poddaje się serii testów, które mają potwierdzić jego pełną sprawność.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama