Czym jest uszczelka?
Uszczelka to część o określonym rozmiarze i kształtach. Umieszcza się ją w miejscu połączenia innych części w celu ich uszczelnienia. Sprawdza się zarówno w rozwiązaniach statycznych, jak i ruchowych. Uszczelki stosuje się, by utrzymać odpowiednie ciśnienie cieczy lub gazu w systemie. Innym przeznaczeniem tego elementu jest zapobieganie przedostania się substancji z otoczenia do wnętrza systemu. Materiał wykonania izolatorów może być różny i zależy od przeznaczenia. Obecnie używa się uszczelek z tektury, korka, metali miękkich, gum i tworzyw sztucznych. Poniżej prezentujemy najczęstsze sposoby wykorzystania uszczelek w życiu codziennym.
Samochód bez nich nie pojedzie
Silnik bez uszczelki nie będzie zdolny do podjęcia pracy. Ta mała część odgrywa bardzo ważną rolę w całym układzie. Łączy bowiem głowicę silnika z jego bokiem. Aby spełniała swoje zadanie musi być bardzo wytrzymała. Poddawana jest bowiem ciśnieniu wynoszącym kilkaset barów. Temperatura panująca w silniku dochodzi natomiast do dwóch tysięcy stopni Celsjusza. Dzięki tej uszczelce silnik może pracować bezawaryjnie. W przypadku jej zniszczenia mogłoby dojść do zatarcia silnika.
Domowe sprzęty pełne uszczelek
Bez uszczelek prawidłowo nie działałoby wiele domowych urządzeń. Jednym z nich jest lodówka. Guma umieszczona na jej drzwiach nie wpuszcza temperatury z otoczenia do wnętrza. Dzięki temu w lodówce panuje niska temperatura i może ona spełniać swoją funkcję. Uszczelka jest także bardzo ważnym elementem pralki. Nie dopuszcza ona do wycieku wody na zewnątrz. Uszczelki w tego typu urządzeniach są wysokiej jakości, dzięki czemu gwarantują wieloletnią, bezawaryjną pracę.
Uszczelki PCV – pozostałe zastosowania
Izolatory przydają się także wielu innych sytuacjach. Od chłodu i opadów atmosferycznych ochronią nas uszczelki PCV montowane w oknach. Najlepiej jest to widoczne w okresie grzewczym, gdy różnica temperatur jest nadto widoczna. Dobre uszczelki PCV redukują utratę ciepła do minimum, dzięki czemu oszczędzamy energię grzewczą. Równie istotną rolę izolatory pełnią w przypadku wyciszania rur, o czym więcej dowiesz się na tej stronie. Największy problem z odgłosami wydobywającymi się z rur jest wówczas, gdy nie są one ukryte pod tynkiem. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy montaż specjalnych objemek z uszczelkami PCV. Guma skutecznie pochłania wibrację, dzięki czemu system znów zaczyna pracować cicho i nie zakłóca nam codziennego życia.