Czym jest kwas glikolowy?
Kwas glikolowy należy do rodziny alfahydroksykwasów zamiennie nazywanych kwasami owocowymi. Posiada on najmniejsze ze wszystkich innych kwasów cząsteczki AHA, co daje mu możliwość wnikania do głębokich warstw naskórka. Dzięki temu jego działanie jest bardzo duże, ale również niebezpieczne. W związku z czym używanie go w domu musi odbywać się po dokładnym zapoznaniu z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu.
Kwas glikolowy – jak działa?
Kwas glikolowy ma wiele zastosowań. Po pierwsze stymuluje fibroblasty, które odpowiadają za produkcję elastyny i kolagenu. Te są pożądane zwłaszcza w trakcie walki z pojawiającymi się oznakami starzenia. Właśnie dlatego kwas glikolowy stosowany jest przy zabiegach jak i domowej pielęgnacji związanej z procesami odmładzającymi. Dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Redukcji natomiast ulegają pojawiające się zmarszczki. Po drugie kwas glikolowy wspomaga proces keratynizacji. Oznacza to, że wspomaga regularne złuszczanie się naskórka. Po trzecie zdecydowanie zwiększa nawilżenie skóry. Dodatkowo wpływa również na jej regenerację, a także obkurczanie porów i regulację wydzielania sebum. Po czwarte kwas glikolowy przy regularnym stosowaniu może pozytywnie wpłynąć na plamki pojawiające się po opalaniu, czy blizny potrądzikowe. Sięgnąć po niego powinny również osoby borykające się z rozstępami i cellulitem.
Kwas glikolowy, a zabiegi
Jak już wspomnieliśmy na początku kwas glikolowy jest bardzo skuteczny, ale również przy niewłaściwym stosowaniu może okazać się niebezpieczny. Właśnie dlatego poleca się stosowanie go tylko w gabinetach kosmetycznych np. takich jak ten https://salonpieknecialo.pl/. W takim salonie można poddać się zabiegowi z jego udziałem. Jednak by to zrobić trzeba odpowiednio przygotować skórę. Mowa tutaj o jej dokładnym oczyszczeniu, a także odtłuszczeniu. Miejsca, które nie będą poddawane zabiegowi (wargi, skrzydełka nosa, okolice oczu) zostają zabezpieczone wazeliną. Następnie przechodzi się do stopniowego nakładania kwasu glikolowego, a osoba przeprowadzająca zabieg cały czas nadzoruje reakcje skóry. Substancję utrzymuje się na twarzy przez około 5 minut. Po tym czasie należy ją zneutralizować, a następnie zmyć. Po krótkiej chwili można nakładać na twarz serum i maskę, które wytworzą na skórze warstwę ochronną. Warto pamiętać o tym, że tego rodzaju zabiegi powinien wykonywać specjalista. Znaleźć go można oczywiście przez internet np. wyszukując słowa kwas glikolowy opole. Można również popytać wśród rodziny i znajomych o dobrą kosmetyczkę, która pracuje na sprawdzonych preparatach. Jeśli ktoś decyduje się na przeprowadzenie w domu to musi wziąć pod uwagę fakt doboru odpowiedniego stężenia kwasu, a także określenia ph skóry. Te dwa czynniki są bardzo ważne i mają znaczący wpływ na powodzenie terapii.