Na czym polega gięcie blach?
Gięcie blach to proces, w którego czasie materiał jest zwijany, prostowany, zaginany, skręcany oraz profilowany. Polega to na tym, że blacha poddawana jest różnym siłom, które wpływają na jej ostateczny kształt. Warto zauważyć, że nie zmienia to znacząco na jej grubość. Zarówno przed gięciem, jak i po ten parametr pozostaje taki sam.
Gięcie blach można przeprowadzić na dwa podstawowe sposoby:
- Na gorąco - najczęściej spotykane jest w przypadku grubego materiału. Dzieje się tak, ponieważ blacha pod wpływem wyższej temperatury jest bardziej plastyczna. Dzięki temu można giąć ją bez użycia dużej siły.
- Na zimno - ten sposób używany jest do cienkich blach. Jednak nawet i w tym przypadku produkt należy poddać ostatecznie wyżarzaniu. Polega to podgrzaniu materiału i utrzymaniu jego temperatury przez jakiś czas. Następnie stopniowo się ją obniża. Dzięki temu blacha może wrócić do równowagi termodynamicznej (czyli wszystkie parametry wewnętrzne takie jak ciśnienie czy objętość, są stałe).
Jak zaginać blachę?
Gięcie blach w zależności od materiału, z którym mamy do czynienia, może być wykonane przy pomocy różnych narzędzi. W przypadku ręcznego gięcia używa się młotków (miedzianych, ołowianych, a nawet drewnianych), kowadeł i imadeł. Jest to metoda ciągle używana, ale nie na masową skalę. Często można ją spotkać w kuźniach tradycyjnych kowali.
Natomiast przemysłowe gięcie blachy zasadniczo się od tego różni. Używane są do tego specjalistyczne wyginarki, które pracują znacznie szybciej i dokładniej od człowieka. Obecnie mamy nowoczesne technologie, które pozwalają zaprogramować wszystkie czynności w komputerze. Urządzenie samo wykonuje pracę i jest w stanie wytworzyć nacisk o wartości ponad 300 ton! Jest to niesamowite usprawnienie.