Zakup odpowiednich części
Zajmujące się takimi instalacjami ekipy hydrauliczne mogą same zakupić odpowiednie części do montażu lub pozostawić to w gestii klienta, zostawiając mu rozpiskę z niezbędnymi materiałami. Najczęściej są to podstawowe rurki miedziane (do instalacji wewnętrznej) oraz rury z polipropylenu wykorzystywane w instalacjach wewnętrznych. Oprócz tego koniecznie trzeba się wyposażyć w materiały dostępne np. tutaj: http://www.kamisan.pl/oferta/sieci-i-przylacza-wodne/instalacje-wodne w tym zawory zamykające do ciepłej i zimnej wody, uszczelki, membrany, filtry uzdatniające do wody (przy tworzeniu instalacji bezpośrednio ze studni), a także przeróżne złączki, kolanka czy trójniki.
Samodzielna instalacja
W przypadku mniejszych inwestycji budowlanych, gdzie woda doprowadzana jest do jednego lub dwóch pomieszczeń w domu, można pokusić się nawet o samodzielne stworzenie instalacji wodnej, o ile posiada się już gotowe przyłącze bezpośrednio z sieci wodnej poprowadzonej najczęściej pod poziomem ulicy. W instalacjach zewnętrznych wykorzystuje się wzmocnione rury PP odporne na pękanie, o grubych ściankach, natomiast w instalacji wewnętrznej najlepiej sprawdzą się niewielkie i stosunkowo wąskie rurki miedziane albo stalowe, których średnica podawana jest w calach.
Niezbędne narzędzia
Do wykonania instalacji wodnej lub jej późniejszej przeróbki albo naprawy niezbędne okażą się odpowiednie narzędzia hydrauliczne. Nie będą to zwykłe śrubokręty albo klucze nasadowe, lecz specjalne sprzęty przeznaczone np. do przecinania rur i ich gwintowania. Ze względu na różny wymiar rur, złączek czy trójników do ich zakręcenia przyda się z kolei klucz francuski, którego wielkość można regulować wedle aktualnej potrzeby.