Na czym polega metoda memoriałowa ujmowania kosztów?
Wśród metod ujmowania kosztów w KPiR można wyróżnić metodę uproszczoną i memoriałową. Mimo tego, że przedsiębiorca może dowolnie wybrać jedną z nich, musi konsekwentnie stosować ją przez cały rok podatkowy. Warto jednak wiedzieć, że w momencie zmiany sposobu ujmowania kosztów nie trzeba zgłaszać tego w urzędzie skarbowym. Metoda memoriałowa zakłada, że przedsiębiorca ma obowiązek oddzielenia kosztów, które ściśle wynikają z przychodów od tak zwanych pośrednich. Dzięki temu możliwe jest określenie, które z poniesionych wydatków zaliczają się do kosztów uzyskania przychodu. Koszty bezpośrednie powinny być ujęte w księdze w tym roku, w którym przyniosły one spodziewany dochód. Dotyczy to sytuacji, w której wydatki zostały poniesione w danym lub następnym roku podatkowym. Jeśli zaś chodzi o koszty pośrednie– ująć należy je w dniu wystawienia faktury. Jeśli jednak zostały poniesione na przełomie lat, przedsiębiorca ma obowiązek ujęcia ich proporcjonalnie do odpowiedniego roku. Dobrym przykładem pośredniego kosztu może być polisa ubezpieczeniowa samochodu. W jej przypadku, przy korzystaniu z metody memoriałowej, przedsiębiorca zalicza polisę w tym dniu, w którym została podpisana umowa z daną ubezpieczalnią. Jak już jednak wspominaliśmy, jeśli koszt ubezpieczenia przekracza jeden rok podatkowy, ujmuje się go w księdze proporcjonalnie do okresu jej trwania. Co istotne, w Internecie przedsiębiorca znajdzie witryny, które pozwalają na szybkie i bardzo intuicyjne prowadzenie ewidencji, w tym właśnie ujmowanie wspomnianych kosztów uzyskania przychodu.
Metoda kasowa (uproszczona)
Głównym założeniem uproszczonej metody ujmowania kosztów jest ułatwienie przedsiębiorcy całego procesu. W związku z tym wszystkie wydatki potrącane są dokładnie w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia okres, którego one dotyczą. Warto wspomnieć też, że w metodzie kasowej przedsiębiorca nie dzieli kosztów na bezpośrednie i pośrednie, jak w metodzie memoriałowej. Przykładowa polisa ubezpieczeniowa samochodu nie musi być więc ujmowana w KPiR w sposób proporcjonalny, tylko jednorazowo– przy dacie zawarcia odpowiedniej polisy. Dodajmy jednak, że istnieje pewne odstępstwo od tej zasady. Jest to chociażby zaliczka na podatek dochodowy, składki ZUS a także wypłacane pracownikom wynagrodzenia. Muszą one być ujmowane przy dacie, w której faktycznie zostały one zapłacone.
Podsumowując, przedsiębiorca może dowolnie wybrać jedną z metod ujmowania kosztów w KPiR: memoriałową lub uproszczoną. Musi jednak trzymać się jej przez cały rok podatkowy. Pomóc w ujmowaniu wszelkich kosztów mogą pomóc specjalne systemy, dostępne w Internecie.