Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Jak już wiemy, odpis na ZFŚS 2024 został dokładnie określony w przepisach prawnych - przedsiębiorcy muszą je przestrzegać w każdej sytuacji. To pojęcie dotyczy pracodawców, którzy:
- Zatrudniają na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników na pełne etaty
- Zatrudniają na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników na pełne etaty, jeżeli zakładowa organizacja związkowa wnioskuje o utworzenie funduszu
- Zatrudniają na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników na pełne etaty, którzy zdecydowali się na utworzenie ZFŚS (zamiast świadczenia urlopowego)
- Prowadzą działalność w formie samorządowych zakładów budżetowych i jednostek budżetowych, bez względu na liczbę zatrudnionych osób
Kto może korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Takie rozwiązanie jest dostępne dla pracowników danej firmy i ich rodzin, emerytów i rencistów (czyli byłych pracowników wraz z rodzinami) oraz innych osób uprawnionych przez pracodawcę do korzystania z ZFŚS. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Przedsiębiorcy.
Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Istotne jest to, że pracodawca ma za zadanie przeznaczać dane środki odpowiednio do statusu materialnego pracownika. Konieczne jest dokonywanie odpisów na ZFŚS, jakie są naliczane na podstawie przeciętnej liczby pracowników. Co ciekawe, wysokość odpisu podstawowego na jedną osobę zatrudnioną wynosi 37,5%! Podstawą wymiaru z kolei jest krajowe przeciętne wynagrodzenie w roku poprzednim lub w drugim półroczu, zależnie od tego, które z nich będzie wyższe. Dodatkowo pracodawcy mają możliwość zwiększania wysokości odpisu podstawowego o 6,25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na każdą zatrudnioną osobę, posiadającą znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności i każdego rencistę oraz emeryta, uprawnionego do opieki socjalnej.
Świadczenia socjalne w 2024
Jakie są rodzaje świadczeń socjalnych w 2024 roku? Okazuje się, że z ZFŚS można finansować:
- Wypoczynek dla pracowników i ich dzieci
- Działalność sportowo-rekreacyjną
- Opiekę nad dziećmi w przedszkolach, żłobkach, klubach dziecięcych
- Działalność kulturalno-oświatową
- Pomoc materialną rzeczową lub finansową (paczki dla dzieci, bony towarowe, zapomogi)
- Zwrotną lub bezzwrotną pomoc na cele mieszkaniowe, zgodnie z warunkami określonymi w umowie
Nie zapominajmy o tym, że świadczenia wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przy czym w niektórych sytuacjach mogą być z niego zwolnione. Przepisy prawne zwalniają od podatku dochodowego następujące rodzaje świadczeń dotyczących ZFŚS: świadczenia otrzymane przez rencistów lub emerytów w związku z istniejącym dawniej stosunkiem pracy, stosunkiem służbowym lub spółdzielczym stosunkiem pracy (do wysokości niższej niż 4500 zł w roku podatkowym) oraz świadczenia pieniężne lub rzeczowe otrzymane przez pracownika sfinansowane w całości z ZFŚS, do wysokości mniejszej niż 100 zł w danym roku podatkowym. Zwolnienie z podatku nie obejmuje jednak talonów, bonów i innych znaków, jakie uprawniają pracownika do ich wymiany na usługi i towary. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z całkowitym opodatkowaniem.
W wielu firmach funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, który składa się ze środków pieniężnych, jakie mogą być przeznaczone przez pracodawcę na różne cele (dotyczące pracowników). Z ZFŚS przykładowo można sfinansować wakacje pracownika i jego rodziny, opiekę nad dziećmi, zapomogi i bony na zakupy, działalność sportową itp.