Emerytura pomostowa
Okazuje się, że emerytura pomostowa do 2023 roku była dostępna dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, osiągających wiek emerytalny - 55 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, udowadniających okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni), wykonujących pracę w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku lub po 31 grudnia 2008, czy też posiadających udowodniony staż na poziomie 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Pamiętajmy jednak o zmianach, które weszły w życie ustawą z dnia 28 lipca 2023 roku, obowiązujących od początku 2024 roku. Obecnie emeryturę pomostową otrzyma osoba, która spełnia następujące wymagania:
- Urodzenie po 31 grudnia 1948 roku
- Osiągnięcie wieku emerytalnego - 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn
- Udowodnienie okresów składkowych i nieskładkowych - 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn
- Wykonywanie pracy w szczególnych warunkach po 31 grudnia 2008 roku
- Posiadanie udowodnionego stażu pracy co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub o szczególnych charakterze
To wskazuje, że wyeliminowano przesłankę o wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku, wymienionych w ustawie o emeryturach i rentach. Efektem obowiązywania wspomnianej przesłanki było wygaszanie możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. W debacie publicznej pojawiały się glosy o zniesieniu wygasającego charakteru emerytury pomostowej, czego konsekwencją jest z pewnością zmiana w przepisach. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Poradnik Pracownika.
Wniosek o emeryturę pomostową
Jeżeli spełniamy wyżej wymienione kryteria i chcemy korzystać z emerytury pomostowej, powinniśmy złożyć stosowny wniosek. Formularz dokumentu znajduje się w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na platformie PUE ZUS lub na stronie internetowej ZUS-u. Co trzeba dołączyć do wniosku? Nie zapominajmy o następujących elementach:
- Informacja o okresach składkowych i nieskładkowych
- Dokumenty wskazujące na okresy składkowe i nieskładkowe
- Dokumenty wskazują na okresy wykonywania pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach
- Dokumenty wskazują na osiągane wynagrodzenie przed 1 stycznia 1999 roku
- Zaświadczenie lekarza medycyny pracy o orzeczonej niezdolności do wykonywania pracy w szczególnych warunkach
Warto zauważyć, że wniosek składamy do ZUS-u nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem warunków do otrzymania świadczenia lub zamierzonym terminem przejścia na emeryturę. Nie ma sensu składać wniosku szybciej, gdyż w tej sytuacji otrzymamy decyzję odmowną. Z kolei złożenie wniosku po miesiącu, w którym spełniliśmy przesłanki do przyznania emerytury pomostowej może oznaczać, że prawo do świadczenia będzie ustalone od miesiąca zgłoszenia wniosku.
W jaki sposób może złożyć stosowny formularz? Do wyboru mamy kilka rozwiązań, takich jak elektroniczna metoda za pomocą platformy PUE ZUS, pisemny lub ustny sposób w jednostce ZUS-u (osobiście lub przez pełnomocnika), pisemna forma poprzez operatora pocztowego lub za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego.
Podsumowując, podkreślić trzeba, że emerytura pomostowa dotyczyć może wielu Polaków. Powinniśmy cały czas śledzić doniesienia w tym temacie, zwłaszcza że dosyć często dochodzi do zmian w przepisach dotyczących emerytur. Na szczęście wypełnienie wniosku i jego przesłanie do ZUS-u nie sprawia większych trudności.