Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 14 maja 2024 03:51
Reklama

Hawaje, rajskie wyspy

Każdego roku Hawaje są odwiedzane przez miliony turystów i wielu z nich zastanawia się przed podróżą, którą z hawajskich wysp wybrać. Wszystkie wyspy są niesamowite i każdej wypadałoby poświęcić minimum tydzień czasu, gdyż ma tak wiele do zaoferowania.
Hawaje, rajskie wyspy

Raj na oceanie

Hawaje leżą na Oceanie Spokojnym. Stolicą oraz głównym miastem jest Honolulu. Są rajskim archipelagiem o długości 2400 km, składającym się ze 136 wysp, wysepek i atoli. O sławie tego zakątka Ziemi zdecydował klimat i krajobraz. Średnia roczna temperatura waha się od 26 stopni C w okresie zimowym do 31 stopni latem. Hawaje słyną z czterokilometrowej plaży Waikiki z bajecznie ciepłym i czystym oceanem i z falami wymarzonymi dla surferów.

Najważniejszym miejscem dla Hawajczyka jest wyspa Oahu, którą zamieszkuje ponad 70 procent ludności stanu. Jest trzecią co do wielkości wyspą archipelagu, a jej nazwę tłumaczy się jako „Miejsce Spotkań”.  Bujna przyroda, malownicze krajobrazy, błękitne zatoki i wspaniałe góry to największe atuty wyspy. Od 1959 r. kiedy Hawaje zostały włączone do USA, miejsce to stało się jednym z najbardziej ekskluzywnych ośrodków turystycznych na świecie.

Długie, zielone palmy uginające się przy nabrzeżach lazurowej wody i złoty piasek to typowe dla Waikiki widoki znane z pocztówek, jednak dla odwiedzających wyspę surferów to nie Waikiki jest głównym celem, lecz północny kraniec Oahu – North Shore. W sezonie zimowym, gdy fale są największe, można zobaczyć tam popisy najsłynniejszych mistrzów surfingu z całego świata. Jeśli jesteś fanem surfingu lub innych sportów wodnych, interesują Cię drogie hotele, restauracje i szukasz nocnego życia to Oahu jest zdecydowanie dla Ciebie.

Wyspa wulkanów

Największą wyspą hawajskiego archipelagu jest leżąca na południowym wschodzie Hawaii, zwana wielką Wyspą.. Możemy tu zaobserwować aż dwanaście stref klimatycznych. Powstała dzięki aktywności pięciu wulkanów, które do dziś przypominają o swoim istnieniu, wybuchając i wciąż powiększając rozmiary Wielkiej Wyspy. Zamieszkuje ją ponad 150 tys. osób, a rocznie odwiedza 1,5 mln turystów co czyni ją trzecią, najczęściej obleganą wyspą archipelagu.

Główną atrakcją Wielkiej Wyspy jest Narodowy Park Hawajskich Wulkanów na którego terenie znajdują się nie tylko największe na świecie czynne wulkany i ogniste rzeki lawy, lecz także wspaniała przyroda oraz doskonała infrastruktura turystyczna. Największym miastem na wyspie, a zarazem drugim co do wielkości na całym archipelagu jest Hilo. Słynnymi atrakcjami zachodniej części miasta są przepiękne wodospady – Tęczowy i Peepee, oraz Gotujące Kotły – oczka wodne z bulgoczącą wodą.

Warto również wspomnieć o Molokai, która jest piątą co do wielkości wyspą archipelagu. Potężne klify, gigantyczne wodospady, zatoki i zielone doliny ukształtowały ponad 670 km2 powierzchni, na której mieszka niespełna 7400 osób. Zachodnia część wyspy jest świętym miejscem dla wszystkich Hawajczyków, ponieważ to tu narodził się taniec Hula.. Na Molokai znaleźć można kilometry pustych plaż i ukryte wodospady. To najbardziej hawajska z wysp z całego archipelagu nazywana „ Wyspą Przyjacielską”.

Pomnik na wraku

W bardzo bliskiej odległości od Hawajów (ok. 30 km) znajduje się baza marynarki wojennej USA – Pearl Harbor. Jest to największa amerykańska baza floty na Pacyfiku, pełniąca funkcję niezatapialnego lotniskowca. Nazwa Pearl Harbor budzi w Amerykanach podobne uczucia jak w Polsce Westerplatte i oznacza początek wojennej epopei rozpoczętej od równie zdradzieckiej napaści. W dniu 7 grudnia 1941 r. Japończycy przeprowadzili niespodziewany atak zatapiając 6 okrętów i uszkadzając 12 innych, powodując przerażające straty – 2403 zabitych, wobec 50 strąconych Japończyków.

Symbolem dramatu stał się tragiczny koniec pancernika USS „Arizona”, którego potężny wybuch po trafieniu bombą spowodował śmierć 1177 marynarzy. Nad spoczywającym do dziś na dnie wrakiem wybudowano jeden z najbardziej oryginalnych pomników na świecie. Wrak jest zarazem jedynym tego typu cmentarzem na świecie, bowiem marynarze, którzy nie polegli owego feralnego dnia, mają prawo do pochówku pod wodą wewnątrz pancernika obok swoich towarzyszy broni.

„Malinowy Kurier”
Opracował. Grzegorz Stawecki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama