Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 07:46
Reklama

Spod kapelusza. Ponad podziałami

Spod kapelusza. Ponad podziałami

Przez ostatnie dni w mediach dominuje temat powodzi. Ja także odniosę się do tych tragicznych wydarzeń. Ale najpierw wspomnę o tym, co pierwotnie zamierzałam napisać. Mimo upływu czasu, wciąż w przestrzeni publicznej pojawia się kwestia kontrasygnaty złożonej przez Donalda Tuska pod decyzją Andrzeja Dudy. Premier najpierw podpisał, a dopiero później przyszła refleksja i tłumaczenie się środowiskom prawniczym i wyborcom PO, że to był błąd. Dziwne. No, nie da się ukryć, że tak. Jak to możliwe, że znając nadawcę pisma, zanim podpisał nie zapaliła mu się czerwona lampka. Ale niektórzy jeszcze bardziej zdziwili się po cofnięciu tej kontrasygnaty. Z wielu stron ruszyła lawina komentarzy. Jedni ze zrozumieniem przyjęli tłumaczenie Donalda Tuska, inni wręcz przeciwnie. PiS-owską opozycję oburzyło niekonstytucyjne działanie premiera. No i znów zdziwienie. Jak to, ludzie, którzy przez osiem lat na wszelkie sposoby gwałcili Konstytucję, teraz się oburzają. Nie wiem czy cofnięcie podpisu jest zgodne z prawem czy nie, ale wiem na pewno, że PiS to tacy obrońcy Konstytucji jak „z kozich cycków kastaniety”. 

Tacy praworządni, jak kryształowi 

Na czoło listy aferzystów wysuwa się Ryszard Czarnecki. To, że on robił szwindle gdzie tylko się dało, od dawna wiedzą ci, którzy oglądają inne, niż tv Republika stacje. Oprócz tego, że nasz narodowy, o zasięgu europejskim, symbol złodzieja na kilometrówkę poruszał się egzotycznymi pojazdami, na które pobierał faktury za paliwo, od dawna także dorabiał pracując wraz z małżonką w zniesławionej do granic możliwości uczelni pt. Collegium Humanum. Tam to dopiero robiło się przekręty. Podobno wierchuszka PiS, a także ichnia prokuratura,  o wszystkim wiedziała. Tym gorzej, bo skoro wiedzieli, to dlaczego Obatel dostał miejsce na liście do Europarlamentu? Na szczęście wyborcy nie podzielili zachwytu prezesa Jarosława i Rysia już nie chroni immunitet poselski.

Gorąca  jesień w PiS-ie 

Prezes przytłoczony, bo jego pupile m.in. Michał K. siedzi w angielskim areszcie, ksiądz od salcesonu też siedzi, ale w kraju, za Pawłem Sz., który chyba gdzieś się ukrywa poszły listy gończe i to tylko kwestia czasu jak go złapią i także wyląduje w areszcie. No i taśmy Mraza, byłego dyr. Funduszu Sprawiedliwości, czyli rozmowy z politykami Suwerennej Polski,  zapewniają wyroki co najmniej kilku osobom. Komisje śledcze zebrały albo kończą zbierać dowody w sprawach przeciwko byłym ministrom i przygotowują kolejne zawiadomienia do prokuratury. Oj dzieje się wokół PiS, dzieje.

W świetle ludzkich tragedii

To wszystko o czym napisałam wcześniej, w kontekście dramatów, jakie przeżywają powodzianie, nabiera zupełnie innego znaczenia. Niewątpliwie łamanie prawa, będzie wymagało rzetelnego i zgodnego z prawem rozliczenia, ale teraz to powódź i jej skutki  są numerem 1 w Polsce. Oczywiście nie jest to też czas na obrzucanie się odpowiedzialnością, kto zrobił więcej, a kto mniej, czy kto nie zrobił nic, bo pieniądze przeznaczone na budowę przeciwpowodziowej infrastruktury rozpływały się w ostatnich latach, jak wezbraniowa woda po ulicach zalanych miast.

Czas na refleksje 

Po napaści Putina na Ukrainę mieliśmy nadzieję, że politycy ponad podziałami będą razem działać w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. Niestety nic takiego się nie stało. Zabrakło wspólnych działań. Dziś znów społeczeństwo oczekuje, że może teraz po tragedii powodzian,  usiądą do stołu i razem opracują strategię obrony i zaplanują infrastrukturę, która w przyszłości lepiej niż obecnie, zabezpieczy zdrowie i życie, a także prywatny i publiczny dobytek. Mamy też nadzieję, że rząd spowoduje, iż Unia Europejska przygotuje dalekosiężne plany obrony przed skutkami anomalii pogodowych. 

Tym razem piłka jest po stronie premiera Tuska. Czas pokaże czy do współpracy zaprosi opozycję. Służby pomagające powodzianom i obywatele spisali się doskonale. Czekamy co pokażą politycy.

Wiesława Kusztal

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama