Z końcem lata nastaje czas świętowania, podziękowanie za zebrane plony. Znikają ostatnie kłosy, pozostała jeszcze kukurydza, po którą wjadą na pola kombajny we wrześniu i październiku.
Odbywają się dożynki, które są silnie ugruntowaną przez wieki tradycją mieszkańców wsi. W tym roku uroczystość Powiatowo-Gminnych Dożynek odbyła się w Brzoziu, ostatniego dnia sierpnia.
W powiecie brodnickim, od momentu jego reaktywacji przed ponad ćwierćwieczem, miejscem powiatowych uroczystości dożynkowych była Brodnica. Z czasem odstąpiono od tej centralistycznej reguły. Dlatego od wielu lat rolę współgospodarza powiatowego święta plonów pełnią kolejno poszczególne gminy wchodzące w skład powiatu brodnickiego. W ostatnim 15-leciu były to: Gmina Brodnica (Karbowo 2013); Gmina Bobrowo (2012, 2017); Miasto i Gmina Górzno (2011); Miasto i Gmina Jabłonowo Pomorskie (2016); Gmina Osiek (2018, 2022); Gmina Świedziebnia (2014, 2023); Gmina Zbiczno (Pokrzydowo 2010, Ciche 2019). Do tej listy trzeba dodać oczywiście współgospodarza tegorocznych uroczystości powiatowo-gminnych - Gminę Brzozie, gdzie poprzednio organizowane wspólne z powiatem dożynki odbyły się 30 sierpnia 2015 roku.
W tym roku chleb z mąki przygotowanej z ziarna zebranego podczas tegorocznych żniw, po upływie blisko dekady, święcono ponownie w Brzoziu. Święto plonów zgodnie z tradycją rozpoczęła uroczysta msza święta dziękczynna, po której rolnicy i gospodynie, wraz z orkiestrą i strażakami przeszli w korowodzie z wieńcami dożynkowymi na miejsce oficjalnej uroczystości w plenerze, na terenie kompleksu rekreacyjnego nad stawem, z którego lekki powiew równoważył, w pewnym stopniu, wysoką temperaturę. Tam też zlokalizowano scenę, gdzie nastąpiło przekazanie chleba przez starostów dożynkowych gospodarzom gminy i powiatu, którzy podzielili się nim z mieszkańcami, uczestnikami święta.
W tym roku starostami dożynek powiatowych byli: Dominika i Maciej Mączyńscy. Są małżeństwem od 18 lat, mają 7-letnią córkę Agatę. Prowadzą nowoczesne, w pełni zmechanizowane gospodarstwo ekologiczne o powierzchni 20 hektarów w Kretkach Małych, w gminie Osiek. Gospodarstwo ma profil roślinno-warzywniczy. Uprawiane są w nim: ogórki, marchew, cebula, buraczki ćwikłowe, pietruszka, koper, kapusta i cukinia; a także prastare odmiany zbóż, takie jak pszenica orkisz, samopsza, płaskurka. Prowadzenie gospodarstwa ekologicznego jest pasją jego właścicieli. Praca ta przynosi im dużo radości i satysfakcji.
Natomiast starostami dożynek gminnych byli: Magdalena i Jakub Borusowie, którzy są mieszkańcami Małego Leźna. Od czterech lat są małżeństwem, a od roku szczęśliwymi rodzicami córeczki Róży. Prowadzą 50-hektarowe gospodarstwo rolne o profilu roślinno-zwierzęcym.
Gospodarze dożynek oraz samorządowcy powiatu i gminy Brzozie, a więc starosta brodnicki Paweł Szramka i wójt Danuta Kędziorska – Cieszyńska zadbali perfekcyjnie o organizację głównych uroczystości, propozycji artystycznych a także rozmaitość straganów, na których promowano przede wszystkim smakowite jadło z pełną gamą smaków.
Obecny na dożynkach poseł Zbigniew Sosnowski podkreślał wielokrotnie – czy to podczas oficjalnego wystąpienia, czy w czasie rozmów kuluarowych – że siła naszej, polskiej wsi, tkwi w tradycji, w jej poszanowaniu, w jej trwałości. Święto plonów nie jest tylko kalendarzowym zapiskiem, epizodem, jest wyrazem zwyczajnej, ludzkiej solidarności, o którą musimy dbać tak samo jak o tradycję.
Dożynki były także okazją nagrodzenia rolników, ludzi wsi, uczestniczących w rozmaitych przedsięwzięciach i konkursach. Oto lista uhonorowanych
Za wzorowe prowadzenie gospodarstwa medale otrzymali Alina Bytner (gmina Osiek), Katarzyna i Adam Ziółkowscy (gmina Bobrowo), Krystian Ambroziak (gmina Brodnica), Adam Dombrowski (gmina Jabłonowo Pomorskie), Tomasz Wartacz (gmina Jabłonowo Pomorskie), Marcin Bartkowski (gmina Górzno), Marcin Rybka (gmina Świedziebnia).
Wyróżnienia starosty brodnickiego otrzymali: Hanna Rogożeńska (gmina Bartniczka), Karolina i Piotr Kwas (gmina Bartniczka), Aneta i Marek Pencierzyńscy (gmina Bobrowo), Marcin Wolski (gmina Brodnica), Kamila i Andrzej Prusak (gmina Brzozie), Andrzej Kowalski (gmina Górzno), Magdalena i Marcin Mieczkowscy (gmina Jabłonowo Pomorskie), Beata i Andrzej Orpiszewscy (gmina Jabłonowo Pomorskie), Marzena i Piotr Solińscy (gmina Osiek), Stanisław Bytner (gmina Osiek), Dorota i Marcin Gołkowscy (gmina Świedziebnia), Beata Korfanty (gmina Zbiczno).
Oprac. i fot. Bogumił Drogorób
Napisz komentarz
Komentarze