Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 11:25
Reklama

Obwodnica coraz bliżej

Obwodnica coraz bliżej

Już wkrótce z Brodnicy do Lidzbarka pojedziemy zmodernizowaną drogą wojewódzką 544. Obecnie trwają procedury związane z uzyskaniem ZRID (decyzji wydawanej w przedmiocie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej).

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich złożył wniosek o wydanie tej decyzji już w styczniu 2024, jednak dopiero w lipcu 2024 Wojewoda Kujawsko-Pomorski wszczął postępowanie administracyjne, w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla zadania, pn.: „Budowa obwodnicy miasta Brodnicy – etap II i III Trasy Przemysłowej na odcinku od ronda Warszawskiego do ulicy Lidzbarskiej wraz z rozbudową układu drogowego w ciągu ulic: Nowej, Tulipanowej, 18 Stycznia, Matejki, Michałowskiej i Litewskiej w Brodnicy”. Oznacza to, że po wydaniu decyzji Zarząd Dróg Wojewódzki w Bydgoszczy, będzie mógł wszcząć procedury przetargowe, a następnie rozpocząć długo oczekiwaną przez brodniczan i mieszkańców okolicznych miejscowości inwestycję drogową.

 

Prace przygotowawcze, dotyczące II i III etapu obwodnicy zrealizowane zostały już w 2015 oraz 2016 roku. Brodnicki samorząd zaczął od opracowania dokumentacji technicznej, którą sfinansowano z projektu „Współpraca JST na rzecz rozwoju brodnickiego obszaru funkcjonalnego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013. Koszt inwestycji szacowany był wówczas na 50 mln. zł, co stanowiło ponad 58 proc. planowanych dochodów na rok 2016. 

Ogromne pieniądze, nie do udźwignięcia dla samorządu bez uszczerbku dla innych inwestycji. Urząd Miejski w Brodnicy zaczął więc szukać programów, z których można by skorzystać, aby dofinansować tak dużą inwestycję.

 

Urzędnicy obserwowali wszystkie programy, które mogłyby być pomocne, ale albo Brodnica nie spełniała wymogów, albo program nie był przeznaczony dla tego rodzaju inwestycji itp. W  2021 roku burmistrz Jarosław Radacz podjął rozmowy z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy., do których zaprosił ówczesnego starostę Piotra Boińskiego i wójta Adama Zalewskiego. W efekcie tych rozmów podpisane zostało porozumienie pomiędzy województwem kujawsko-pomorskim, a powiatem brodnickim, Gminą Miasta Brodnicy i Gminą Brodnica o współpracy i współfinansowaniu zadania. Inwestycja, której koszt opiewa (szacunkowo) na 64 mln. zł otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w wys. 32 mln zł. Niebagatelną rolę w tych rozmowach odegrał ówczesny Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a dziś Poseł na Sejm RP Zbigniew Sosnowski.

 

Dużym ułatwieniem było to, że brodnicki samorząd dysponował już dokumentacją techniczną, co znacznie uprościło procedurę (Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił tylko przetarg na jej aktualizację). W lutym 2023 burmistrz spotkał się z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich, na którym omówiono już szczegóły, związane z samą budową obwodnicy, a w lipcu 2023 brodnicki samorząd podpisał umowę na 3. etap przebudowy drogi wojewódzkiej nr 544, łączącej Brodnicę z Lidzbarkiem. 

 

Budowa obwodnicy umożliwi wyprowadzenie tranzytu w kierunku drogi wojewódzkiej nr 544, w stronę Lidzbarka. Trasa o długości ponad 3,6 km będzie przebiegać od ronda Warszawskiego do ul. Lidzbarskiej. DW 544 łączy powiat brodnicki z południową częścią województwa warmińsko-mazurskiego. Na długości prawie 20 kilometrów skomunikuje między innymi Brodnicę oraz gminy wiejskie Brodnica i Bartniczka, stanowi też ważne połączenie pomiędzy drogami krajowymi nr 15 i S7.

 

Liderem zadania jest podlegający samorządowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Realizacja zadania planowana jest na lata 2022-2026

 

Pozostałe inwestycje w Brodnicy można znaleźć na stronie UM w Brodnicy pod linkiem https://brodnica.mapa-inwestycji.pl/

Opr. (v)/żródło UM Brodnica

Fot. brodnica.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama