Zapylają kwiaty drzew i krzewów owocowych, warzyw i innych roślin. 20 maja w Międzynarodowy Dzień Pszczół przypominamy o ważnej roli tych owadów w utrzymywaniu różnorodności ekosystemów.
Zdecydowany wkład na rzecz bioróżnorodności ma również pięć rodzin pszczelich mieszkających w ulach na dachu Urzędu Marszałkowskiego.
- Pasieka jest naszym wkładem na rzecz środowiska. Pszczoły miodne odgrywają bardzo ważną rolę w ekosystemie, bo podtrzymują bioróżnorodność. Nie każdy wie, że jedna trzecia produktów spożywanych przez człowieka jest zależna od zapylania przez owady – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, prywatnie zapalony pszczelarz.
Na dachu Urzędu Marszałkowskiego jest pięć uli, w których mieszka 130 tysięcy pszczół. W 2023 roku zebrano 80 litrów miodu wielokwiatowego, który powstaje na bazie nektaru z lip, klonów, akacji, jabłoni i kwiatów z przydomowych ogródków. Miód był badany przez właściwe służby i jak dotąd nie zawierał szkodliwych składników. Owady w dobrej kondycji przetrwały zimę, ale gorzej zniosły wiosenne przymrozki czego skutkiem będzie mniejsza ilość miodu, który zostanie zebrany na przełomie czerwca i lipca. Rodzinami pszczelimi na Marszałkowskim dachu opiekuje się Tomasz Paul z Pasieki Paul w Gniewkowie.
Oprac. (bd)
Fot. Mikołaj Kuras
Napisz komentarz
Komentarze