Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 23:37
Reklama

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Nieustannie przypominamy, ostrzegamy, prosimy o refleksję. Nigdy nie jest za późno!


Zbigniew Mentzel, prozaik, eseista krytyk literacki – Urodzony w połowie minionego stulecia, wiem, że również po siedemdziesiątce można zmienić życie na lepsze, ciekawsze, bardziej dla drugich pożyteczne. Potrzebna jest do tego silna wola zmiany – przywilej duchów niespokojnych.

Jarek Gryz, profesor informatyki i filozofii na York University w Toronto: - Jedną z kluczowych strategii populisty XXI wieku, czy jest to Putin, Erdogan czy Kaczyński, jest sojusz z lokalną hierarchią religijną. Oczywiście, żeby taki sojusz był opłacalny dla polityków, wydatna część społeczeństwa musi być religijna i iść za głosem duchowych przywódców. Tak właśnie jest w USA, a najbarwniejszy ze współczesnych populistów wie, jak to wykorzystać. 

Maciej Taborowski, profesor w Instytucie Nauk Prawnych PAN: - Wyborcy powiedzieli „nie” obozowi autorytarnemu. Stoimy przed zadaniem odwrócenia działań niszczących praworządność. Wyjątkowa sytuacja.

Michał Rusinek, literaturoznawca, UJ Kraków: - Dobrze i źle urodzeni Polacy. Prezydent Andrzej Duda popiera tę segregację.

Agata Kaźmierska, pisarka, publicystka: - Jako szeregowy poseł Kaczyński nie powinien być informowany o planowanych przez służby zakupach narzędzi operacyjnych. Kto mu tę tajemnicę (o Pegasusie) zdradził i dlaczego?

Paweł Musiałek, prezes Klubu Jagiellońskiego: - Lider PiS, kandydując ponownie na prezesa tej partii, zamiast ochronić ją przed rozpadem, ów rozpad przyspieszy. (...)Aby zachęcić utraconych wyborców do powrotu, PiS musiałby przejść fundamentalną zmianę. A Kaczyński nie jest już do niej zdolny.

Prof. dr Marcin Matczak, teoretyk filozofii prawa Uniwersytet Warszawski: - Ktoś powie, że to, co robiono kiedyś, nie ma znaczenia – Bodnar ma przestrzegać litery prawa i koniec. Ale dlaczego ma zgadzać się na trwanie bezprawia? Zamach na TK nie był zwykłym nadużyciem - był ustrojową zbrodnią.

Peter D. Feaver, politolog z Uniwersytetu Duke'a, pracował w administracji George'a Busha: - Czy po wygranej Trumpa Putin może liczyć na negocjacje USA-Rosja w sprawie Ukrainy bez europejskich sojuszników? Myślę, że Trump byłby bardzo zainteresowany takimi rozmowami. On podziwia Putina i zapewne lubi sobie wyobrażać, że jest tak samo mocarny jak on. Obawiam się, że Trump dałby się wmanewrować w porozumienie niekorzystne dla Ukrainy, Europy i świata a potem próbowałby zmusić sojuszników do jego uznania. Dla Trumpa liczyłoby się przede wszystkim to, że skłonił rosyjskiego dyktatora do zakończenia wojny...

Ignacy Dudkiewicz, filozof, bioetyk, publicysta, działacz społeczny: - Najważniejsze wyzwania czekające dziś biskupów wyraża się w słówku „mniej”. Mniej władzy, mniej księży, mniej pieniędzy, mniej wpływów politycznych, mniej autorytetu.

Ks. Jacek Prusak SJ, psychoterapeuta, publicysta, po wyborze nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski: - Biskupi na zebraniu plenarnym nie patrzą na siebie jak na wspólnotę modlitewną. Wybierają nie duszpasterza, tylko zarządcę. W ogóle nie biorą pod uwagę kontekstu duszpasterskiego.

Ks. prof. Michał Heller, kosmolog, filozof: - Chciałbym kiedyś napisać hymn, w którym Boga by błogosławiły nie wody podniebne i ptaki niebieskie tylko gromady galaktyk, promieniowanie, pierwotna plazma...

Tomasz Dostatni, zakonnik, dominikanin: - Ludziom z różnych religii często jest bliżej do siebie w doświadczeniu religijnym niż do współwyznawców. Często podkreślam, że mnie niewiele łączy z ojcem Rydzykiem, z politycznym katolicyzmem uprawianym przez ludzi, którzy wykorzystują katolicyzm do swoich celów narodowych, politycznych.

Stanisław Mancewicz, publicysta: - Oto były Gospodarz powiedział ostatnio, że wraca do polityki, choć przecież z niej nie odszedł. To znaczy – powiada on: będę kandydował na prezesa partii, wciąż nazywającej się Prawo i Sprawiedliwość. Jest to decyzja, która naprawdę cieszy każdego, nie tylko p. Tuska. A więc zadowoleni są i przeciwnicy tej partii, i zwolennicy oraz ludzie gruntownie obojętni. W Polsce rzadko zdarza się jednomyślność, a tu proszę...

Donald Tusk, premier RP: - Kończymy porządki i przyspieszamy.

Oprac. (bd)




 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Krzysztof.W Treść komentarza: Nic nie piszecie o tych uczniach którzy matury nie zdali, jak oni się czują w tym momencie. I jeszcze jedna uwaga raz piszecie po zdaniu matury , innym razem po ukończeniu szkoły średniej . Jak tradycja to powinno być jednoznacznie określone we wszystkich szkołach w Brodnicy, a nie jest. Jest dowolność tej tradycji jak wy to nazywacie.Dziękuję za uwagę. Data dodania komentarza: 15.05.2026, 23:28 Źródło komentarza: 100 letnia tradycja podtrzymana. Różyczkowanie maturzystów Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super Korowód i wspaniałe pomysły! Brawa dla Uczestniczek, które opisałeś, jak zwykle z poczuciem humoru! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:47 Źródło komentarza: W „Tłusty Czwartek”. Korowód wyjątkowych postaci Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Podziwiam! Brawa dla Organizatorów i Wykonawców! Warto było i słuchać i oglądać! Data dodania komentarza: 10.03.2026, 17:42 Źródło komentarza: Zakochany Wróbel ze Zbiczna Gdy się splotą nasze dłonie Autor komentarza: Tadeusz Ruchankiewicz Treść komentarza: Gratculacje Malwina Olwert, jestem bardzo dumny z ciebie. Maly zarcik, czyli jednak pieroszki smakowaly i sie przydaly Data dodania komentarza: 6.02.2026, 23:49 Źródło komentarza: Brodnickie talenty z sukcesami Autor komentarza: Kostek Treść komentarza: Naprawdę należą się gratulacje wójtowi gminy Brodnica. Nie dość, że nie ma długów, to widać na pierwszy rzut oka, jak wiele dobrego się dzieje. Data dodania komentarza: 28.01.2026, 16:54 Źródło komentarza: Stało się! Gmina Brodnica bez długu! Autor komentarza: Czesława Treść komentarza: Super reportaż! Samo życie! Żyć nie umierać - tylko wyruszać i zdrowszym powracać! Opisane z poczuciem humoru! Podziwiam, bo też bywałam i nawet wiele razy tańcowałam! Data dodania komentarza: 19.12.2025, 14:32 Źródło komentarza: Uzdrowiskowcy
Reklama