Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 17:36
Reklama

Pociąg do kultury

Pociąg do kultury

Taka już tradycja, iż w końcu roku dokonujemy bilansu na różnych polach. Dziś pragniemy zapoznać naszych Czytelników z dorocznych starań związanych z działalnością artystyczną i amatorskim ruchem artystycznym. Uważamy iż te wydarzenia sytuują niezwykle ważną pozycję BDK w rozwoju kultury w mieście i w regionie.

 

Posłużmy się przykładami. W okresie pandemii zrealizowano ponad 60 inicjatyw on-line lub w bezpiecznych warunkach. Były to m.in. spektakle, konkursy, seanse filmowe. Działo się to ramach ustaw, ograniczeń i wreszcie luzowania tychże. Przyjęto zasadę organizacji zajęć dla każdej grupy wiekowej od 0 do 3 lat i wyżej. 

Nowy projekt „Zrób wystawę w BDK” - zorganizowano 10 wystaw między innymi wernisaże Izy Carbiner pt. „ Archetypy”, Dawida Ławickiego „Contrasty”, Edwarda Gołustowa „Metarzeczywistość”, - przy dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Wernisaże w salach BDK nie są konkurencją dla inicjatyw Muzeum w Brodnicy, są raczej uzupełnieniem krajobrazu twórczego w mieście i regionie.

„Pociąg do Kultury” to dość oryginalny projekt, który miał na celu wyjście poza Brodnicę, promowanie wystaw pasjonatów w regionie. Dowodem tego była m.in. wystawa malarstwa Ireny Białowicz zaprezentowana w BDK a następnie przewieziona do Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, także wystawiona w Ośrodku Kultury Bobrowo. Jest to dowód na to, iż mniejsze, gminne ośrodki mogą liczyć na stałą współpracę z BDK, na poszerzenie palety programowej.

Kultura kosztuje – tu nie ma dyskusji. Przez trzy i pół roku Brodnicki Dom Kultury zarówno pozyskiwał fundusze zewnętrzne jak i współpracował z lokalnymi stowarzyszeniami, wchodząc w relacje w takich projektach jak: „Obraz Moje piękno - Inne znaczy wyjątkowe”, partnerzy: BDK, Szkoła podstawowa nr 3 im. Władysława Jagiełły w Brodnicy. „Czas mierzony Sztuką”, partnerzy: Gmina Miasta Brodnica, Starostwo Powiatowe w Brodnicy, BDK, Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Sztuki Bractwo. 

Projekt „Materia I Dotyk Sztuka Użytkowa”- partnerzy: Starostwo Powiatowe w Brodnicy, Gmina Miasta Brodnica, Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Sztuki Bractwo i BDK,. „Grubymi nićmi szyte” - jedna z wielu tegorocznych inicjatyw, którą stworzono dla młodzieży w wieku 15 – 18 lat. Młodzi ludzie zgłaszali się dobrowolnie, prezentowali swoje potrzeby i wyobrażenia, w związku z uczestnictwem w zajęciach, w warsztatach. 

Partnerami inicjatywy BDK byli: Młodzi Gniewni - grupa nieformalna, I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy – Wojciech Zembrzycki, Stowarzyszenie Kulturalna Partyzantka - Anna Berent, Operator Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne. Edycja 2022”, która obejmowała -przygotowanie Diagnozy Potencjałów Kultury i rozpisanie konkursu dla lokalnej społeczności na pięć wydarzeń dla wszystkich grup społecznych. Instytucją zarządzającą było Narodowe Centrum Kultury.

Podjęto – to wielka nowość - regularną pracę w Studio TV pod nazwą „Bezpieczna Dawka Kultury”. Dzięki projektowi Konwersji Cyfrowej i stworzeniu nowoczesnego Studia Telewizyjnego BDK „Kultura w Każdym Domu”, promowana jest działalność BDK a prowadzący opowiadają o wszystkich ważnych wydarzeniach z dziedziny kultury w Brodnicy i na Pojezierzu Brodnickim. Ważne aby materiały telewizyjne, systematycznie trafiały do odbiorców w lapidarnej formie audiowizualnej pod nazwą Bezpieczna Dawka Kultury.

BDK, jak już wspomniano, stał się otwartą instytucją dla wszystkich osób, które chcą z razem poszerzać lokalną kulturę. Poszukując rozmaitych potencjałów kultury instruktorzy BDK utrzymują bardzo ścisłą relację z redakcją „Super Brodnicy”. Korzystamy z tego zaproszenia, proponując różnego rodzaju imprezy spinające niekonwencjonalne propozycje artystyczne.

Bogumił Drogorób

Fot. Nadesłane



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama