Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 07:13
Reklama

Grubymi nićmi szyte

Grubymi nićmi szyte

Projekt kulturalnej inicjatywy partnerskiej realizowanej wspólnie z młodzieżą pt. "Grubymi nićmi szyte", to kolejny udany projekt Brodnickiego Domu Kultury. Gra toczyła się niemal przez cały październik!

 

Udział w tej inicjatywie wzięła młodzież w wieku 15 – 18 lat. Młodzi ludzie zgłaszali się dobrowolnie. Prezentowali swoje potrzeby i wyobrażenia, w związku z uczestnictwem w zajęciach. Młodzież chciała poprzez swoją aktywność nauczyć się czegoś nowego, ale także zaznaczyć swoją przynależność do miejsca, w którym żyje. 

Projekt składał się z czterech części: warsztatów pisania tekstów i tworzenia rapu. Część druga to warsztaty rękodzielnicze, które mają na celu stworzenie artystycznej wizji miasta Brodnicy metodą patchworku. Część trzecia to wyjazd grupy na koncert muzyki rap, gdzie młodzież podejrzała sposób zachowania się muzyków na scenie, posłuchała tekstów rapowych. W części czwartej została napisana piosenka i nagrany rap oraz nakręcony teledysk, gdzie został wykorzystany także patchwork. 

Opinie uczestników, także opiekunów były następujące:

- Nie mieliśmy większych problemów. Jednak koordynacja prac sprawiała czasami kłopoty, ponieważ inicjatywy odbywały się w trzech miejscach, a czas realizacji bardzo krótki. Warsztaty rękodzielnicze bardzo wymagające i pracochłonne, bardzo mało czasu na realizację.

- Udało się zrealizować projekt, tak jak chcieliśmy, cele zostały osiągnięte.

- Jesteśmy zadowoleni z młodzieży, która bawiła się przy tym projekcie.

- Bardzo pozytywnie zaskoczyła nas młodzież, która była po warsztatach bardzo rozbawiona. Niektóre osoby nigdy nie brały udziału w warsztatach tanecznych, czy pisania tekstów i tworzenia tkaniny.

- Praca z partnerami układała się wzorowo

- Do udziału w projekcie młodzi ludzie zgłaszali się dobrowolnie. Prezentowali swoje potrzeby i wyobrażenia, w związku z uczestnictwem w zajęciach. W grupie znaleźli się uczestnicy szczególnie zainteresowani rapem, tworzeniem utworów i śpiewaniem piosenek, ale także osoby, które wcześniej nigdy nie uczestniczyły w żadnym projekcie muzycznym czy zajęciach wokalnych/tanecznych, warsztatach rękodzieła. Bardzo zróżnicowany poziom świadomości muzycznej młodzieży, różne bogactwo doświadczeń i niekiedy odmienne potrzeby, czyniły tę grupę bardzo ciekawym potencjałem badawczym i inspirującym polem do działania. Zauważalna była olbrzymia ciekawość członków grupy wobec proponowanych zajęć, ale też duże zaangażowanie w zadania, bez względu na poziom prezentowanych umiejętności. Najbardziej widocznym zjawiskiem w grupie był ogólnie pojęty fun i integracja pomiędzy osobami, które nierzadko spotkały się przy okazji warsztatów po raz pierwszy. Wszyscy instruktorzy bardzo wysoko oceniali starania członków grupy w realizacji zadań oraz podkreślali umiejętności, które przy okazji zajęć odkrywali przed grupą i samym sobą. Największym sukcesem osiągniętym przez młodzież podczas warsztatów było przełamanie własnych słabości i lęków, związanych z zadaniami artystycznymi, wykonywanymi przed innymi osobami, ale też wyrażenie potrzeby zgłębiania wiedzy muzycznej i tanecznej na kolejnych projektach czy zajęciach, o których organizację proszeni byli instruktorzy zajęć. Poza doświadczeniem wiedzy muzycznej, młodzież szczególnie doceniła pracę z instruktorami i spotkania z artystami, którzy podzielili się z uczestnikami nie tylko szerokim doświadczeniem, ale także wieloma ciekawymi szczegółami z życia artystycznego. Projekt zachęcił niektórych członków grupy do spróbowania własnych sił w tworzeniu muzyki, a teksty piosenek, napisanych po zajęciach przez jedną z uczestniczek projektu doczekały się pozytywnych opinii zawodowych artystów i propozycji realizacji w formie nagrania piosenki. Wykonanie tkaniny pozwoliło młodym ludziom zmierzyć się z problemami sztuki publicznej i trudnościami związanymi z takim warsztatem. Wszyscy biorący udział w zajęciach projektowych wyrazili wielki entuzjazm po ukończeniu warsztatów oraz nadzieję na kolejne edycje takich inicjatyw – mówi Małgorzata Miętkiewicz, dyrektor Brodnickiego Domu Kultury.

Dodajmy - w ramach projektu odbyło się 5 działań artystycznych, a wzięły w nich udział 24 osoby. Były to: warsztaty z emisji głosu, warsztaty z technik tworzenia rękodzieła, warsztaty taneczne, nagranie i montaż teledysku, warsztaty z pisania tekstów piosenek, nauka rozpoznawania gatunków muzycznych, układanie tekstu pod bit, napisanie piosenki i nagranie, projektowanie i tworzenie patchworku.

Młodzież wysoko oceniła współpraca z partnerami tego projektu. Każdy z partnerów miał swoje, przydzielone zadania. Warsztaty przebiegały zgodnie z planem. Wszystko zostało zarejestrowane na zdjęciach i filmie. Młodzież sama decydowała o tym jaki utwór będzie wykonywany, co będą robić na warsztatach, miała wpływ na to na jaki koncert pojedzie, miała znaczący wpływ na proces twórczy. Potwierdziło się stwierdzenie, że warto działać z młodzieżą i pozwolić jej na decyzyjność w projekcie. W ten sposób pozyskujemy nowych odbiorców sztuki i kultury i partnerów do dalszej współpracy.

Przypomnijmy, że partnerami inicjatywy byli: Młodzi Gniewni - grupa nieformalna, I Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy – Wojciech Zembrzycki, Stowarzyszenie Kulturalna Partyzantka przy Szkole Podstawowej nr 2- Anna Berent, Operator Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy (Operator przyznał 12.000 zł. na realizację inicjatywy).

Oprac. (bd)

Fot. Nadesłane



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama