Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 01:45
Reklama

Teatralna uczta za nami

Teatralna uczta za nami

73 artystów i artystek z całej Polski, 10 różnorodnych spektakli, profesjonalne jury, a do tego pełna sala widzów w Brodnickim Domu Kultury. Tak wyglądała teatralna uczta zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury i Sztuki „Bractwo”! 

W ostatni weekend września w Brodnickim Domu Kultury odbyła się XVII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Brodnicka Uczta Teatralna. To wydarzenie organizowane przez brodnickie stowarzyszenie, na którego czele stoi lokalna animatorka kultury i instruktorka teatralna z BDK – Aneta Giemza-Bartnicka. Do udziału w festiwalu zgłosiło się aż 70 amatorskich grup teatralnych z całej Polski. 

– Można chyba powiedzieć, że mamy już swoją renomę, która przyciąga nie tylko animatorów teatralnych, ale i widzów! – mówi Aneta Giemza-Bartnicka, organizatorka wydarzenia. - Tworzymy ten festiwal już od wielu lat, cały czas go wzbogacamy, dbając jednocześnie o wysoki poziom, ale i festiwalowy klimat całego wydarzenia. To przynosi chyba pozytywne efekty, bo co roku na festiwal zgłasza się coraz więcej zespołów, z coraz bardziej odległych zakątków Polski. W tym roku na scenie wystąpiło 10 grup z takich miejscowości jak Kraków, Warszawa, Poznań, Mazańcowice, Toruń, Bydgoszcz, Gostyń, czy Bielsk Podlaski.

- Cieszymy się, że festiwal przyciąga też coraz więcej widzów i widzek nie tylko z Brodnicy, ale i innych miejscowości – kontynuuje Aneta Giemza-Bartnicka. To nasz wielki sukces, bo od początku zależy nam, by jak najwięcej osób mogło poznać i doświadczyć teatru niezależnego; teatru ludzi, którzy robią teatr z pasji, po wykonaniu swoich codziennych obowiązków. To teatr szczery, zaangażowany i oparty o duże poświęcenia. Myślę, że zauważa każdy, kto choć raz był na naszym festiwalu. A jak to się zobaczy już raz, to chce się zawsze.

Goszczące w Brodnicy teatry miały okazję nie tylko wymienić się własnymi doświadczeniami i skorzystać z sugestii profesjonalnego jury (aktorki Elizy Rycembel, reżysera i dramaturga Klaudii Hartung-Wójciak oraz reżysera Radka Stępnia), ale także rywalizowały o oryginalne statuetki wykonane przez brodnicką artystkę Magdalenę Dobrosielską-Jankowską i nagrody finansowe o łącznej wartości 8300 zł. 

W Ogólnopolskim Festiwalu Brodnicka Uczta Teatralna 2023 Grand Prix otrzymała Grupa Zatrzymać Obrotówkę z Krakowa za spektakl „Związani”. 

Kategoria teatrów młodzieżowych i studenckich: 1. Teatr The MASK- Teatralny Bielsk Podlaski za spektakl „Nie ma Fausta”, 2. Teatr Notoco A2 z Kraśnika za spektakl „Twój Stary” 3. Teatr MPF z Gostynia za spektakl „Spełnienie Wiedźmy”. Wyróżnienie otrzymał Teatr MPF z Gostynia za spektakl „Spełnienie Wiedźmy”
Kategoria „teatrów po pracy”: 

1. Teatr Tańca Akro z Torunia za spektakl „Razem jesteśmy osobno”;

2. Katarzyna Brzozowska z MDK 6 w Bydgoszczy za spektakl „Nie można budzić matki”;

3. Teatr BezNazwy z Warszawy za spektakl „Wojna na trzecim piętrze”

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: Teatr Kapsl.OK z Warszawy za spektakl „Kolędnicy” i Teatr PAPA z Poznania za spektakl „Dom Bernardy Alba” 

Jury postanowiło także przyznać 3 nagrody aktorskie dla: Karoliny Słonki z Teatru Ryba Latająca, Natalii Fryca z Teatru PAPA i Agaty Stepaniuk z Teatru The MASK- Teatralny Bielsk Podlaski

Decyzją widzów NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI otrzymała: Karolina Słonka z Teatr Ryba Latająca za spektakl „Odważyłam się zdjąć buty” 

Festiwal nie obyłby się gdyby nie dofinansowanie z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminy Miasta Brodnicy. Wsparcie okazało też wielu brodnickich mecenasów i mecenasek kultury, którzy co roku dotują festiwal. 

Organizatorzy już dziś planują kolejną edycję tzw. BUT-a, co oznacza, że we wrześniu 2024 brodniczanki i brodniczanie ponownie będą mogli wziąć udział w wyjątkowej teatralnej uczcie.

Opr. (v)

Fot. Marcin Jadziński


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama