Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 23:32
Reklama

W Szkocji są nasi partnerzy

W Szkocji są nasi partnerzy

Położone na wschodzie Szkocji hrabstwo Fife od 28 sierpnia jest oficjalnym partnerem województwa kujawsko-pomorskiego. Samorządowcy Pomorza i Kujaw otrzymali zgodę ministerstwa na zawarcie porozumienia z hrabstwem Fife. 

Najważniejszy argument natury historycznej: od 1940 roku polscy żołnierze przygotowywali się do powrotu na fronty II wojny światowej. Marszałek Piotr Całbecki i Altany Craik, reprezentujący szkockie hrabstwo Fife radny i rzecznik ds. finansów, gospodarki i planowania strategicznego złożyli podpisy pod porozumieniem o współpracy regionalnej.


 

- Współpraca ma swoje podwaliny, te podwaliny tkwią w historii. Musimy być również wychyleni w stronę przyszłości, Bardzo się cieszę, ze sejmik województwa kujawsko-pomorskiego na poprzedniej sesji dał zielone światło do podpisania tej umowy. Dzisiaj jest czas na słowa i podpisy, od jutra oczekujemy konkretnych działań. Myślę, że już niedługo będziemy informować o wspólnie realizowanych projektach – powiedziała nam przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.



 

– Początki współpracy z hrabstwem Fife sięgają 2015 roku, kiedy pochodzący z naszego regionu Maciej Dokurno nawiązał z nami kontakt. Ta współpraca narodziła się w sposób naturalny, począwszy od wymiany młodzieżowej, wymiany gospodarczej, po pierwsze wizyty oficjalne w 2016 roku. Dziś myślimy o przyszłości. Szkocja odgrywa ważną rolę polityczną. Jest przyjaznym nam miejscem. To zupełnie naturalne, że podpisujemy tą umowę, która jest zwieńczeniem naszej ośmioletniej intensywnej współpracy – o współpracy z Fife mówił marszałek Piotr Całbecki.



 

– Myślę, że dzień w którym podpisujemy umowę, jest dniem słów, natomiast czynności i działania będą kolejnym etapem w przyszłości. Przyjemnością jest dla nas budowanie tej przyjaźni – podsumował Altany Craik.



 

Hrabstwo Fife we wschodniej Szkocji znane jest jako siedziba jednej najstarszych brytyjskich uczelni, Uniwersytetu St Andrews, oraz miejsce, gdzie w latach 1940-1947 przygotowywali się do powrotu na fronty II wojny światowej żołnierze I Korpusu Polskiego, wśród których byli m.in. Cichociemni – elitarna grupa spadochroniarzy, którzy m.in. organizowali ruch oporu w okupowanej Polsce. Współpraca z Fife obejmuje m.in. promocję kulturalną i wymianę młodzieżową oraz projekty upamiętniające naszą wspólną historię. Wiosną ubiegłego roku mieszkańcy Fife zebrali dary dla Ukraińców, które w zorganizowanym przez nas konwoju humanitarnym zostały wysłane za wschodnią granicę.

 

Podpisane porozumienie stanowi, że w ramach posiadanych kompetencji strony będą rozwijać współpracę w dziedzinie gospodarki (m.in. wspierać kontakty między przedsiębiorstwami), kultury, nauki i edukacji oraz sportu i turystyki. Stronę szkocką reprezentowali także Gordon Mole dyrektor departamentu ds. gospodarki i polityki zatrudnienia oraz Maciej Dokurno kierownik w wydziale ds. przedsiębiorczości i polityki zatrudnienia.


 

Oprac. (bd)

Fot. Szymon Zdziebło


 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama