Ponad 40 jezior, 8 rezerwatów przyrody, wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Bogactwo przyrodnicze Brodnickiego Parku Krajobrazowego co roku przyciąga na te tereny wielu turystów. Tak było podczas tegorocznego lata.
Usatysfakcjonowani mogą być zwłaszcza miłośnicy aktywnego wypoczynku, którzy mogą spędzać czas w kajaku lub na licznych szlakach pieszych, rowerowych czy nordic walking. Niezależnie od pory roku i pogody.
Brodnicki Park Krajobrazowy utworzono w 1985 roku. Ma ponad 17 tysięcy hektarów powierzchni, leży na obszarze dwóch województw: kujawsko-pomorskiego (12 349 ha) i warmińsko-mazurskiego (4 336 ha) oraz na terenie sześciu gmin: Zbiczno, Jabłonowo Pomorskie, Brodnica, Brzozie, Biskupiec Pomorski i Kurzętnik. Zajmuje centralną, najbardziej wartościową pod względem przyrodniczym i kulturowym część Pojezierza Brodnickiego. Cały jego obszar wchodzi w skład ,,Zielonych Płuc Polski”.
Siedziba parku znajduje się w Grzmięcy (powiat brodnicki) nad jeziorem Strażym. Sąsiadują z nią ogród dydaktyczny i posterunek meteorologiczny. Wraz z dobudowaną do siedziby parku salą dydaktyczną (koszt inwestycji: 402 tys. złotych, z czego ponad 270 tys. stanowiły środki RPO na lata 2007-2013) stanowią zaplecze edukacyjne parku. W ciągu roku korzysta z niego blisko 4 tysiące gości - głównie uczniów szkół i przedszkoli w ramach zajęć edukacyjnych i ,,zielonych szkół”. Edukacja ekologiczna odbywa się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej ,,Miętowy Gaj” w Gaju (powiat brodnicki). Oprócz zaplecza dydaktycznego (sala i muzeum przyrodnicze), przy ośrodku działa tzw. ogród bioróżnorodności. Goście mają tu też do dyspozycji trawiaste boisko wielofunkcyjne i miejsce na ognisko.
Pracownicy parku aktywnie organizują wiele wydarzeń propagujących piękno miejscowej przyrody-np. gry terenowe, półkolonie dla grup zorganizowanych, dwudniowe zajęcia o tematyce: Drzewa i krzewy Brodnickiego Parku Krajobrazowego, Nietoperze BPK - zajęcia ornitologiczne, Rośliny zielne BPK, Sowy w BPK. Dzieci i młodzież mogą też poznawać tajniki pszczelarstwa w czasie warsztatów przyrodniczych (m.in. ,,Jak w ulu”) w pasiece dydaktycznej mieszczącej się przy siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego.
Walory przyrodnicze BPK najlepiej poznawać na ścieżkach edukacyjno-ekologicznych. Oferta tras jest zróżnicowana w zależności od wieku użytkowników. Można je przemierzać pieszo, rowerem lub kajakiem. Aktualne wydarzenia pracownicy parku zapowiadają i relacjonują na Facebooku.
Ścieżki dydaktyczne dla najmłodszych to: bajkowe ścieżki „Jaś i Małgosia”, „O rybaku i złotej rybce”, „Szlakiem Czerwonego Kapturka”.
Na tych ścieżkach pracownicy parku wcielają się w role postaci z bajek. Wzdłuż ścieżek ustawione są eksponaty zwierząt, dzięki czemu dzieci poznają budowę zwierząt, sposób ich odżywiania, występowanie, tryb życia. Ścieżki dydaktyczne i turystyczne dla dzieci starszych z tablicami informacyjnymi: rowerowa przyrodnicza do rezerwatu leśnego "Retno", kajakowa do rezerwatu florystycznego "Bachotek", przyrodniczo-leśna "Grabiny – Łąkorz", przyrodnicza „Zarośle”, piesza przyrodnicza „Bobrowiska”, rowerem po Bagiennej Dolinie Drwęcy.
Urząd Marszałkowski jest organem prowadzącym dla 10 parków krajobrazowych. Od kilku miesięcy nowym dyrektorem Brodnickiego Parku Krajobrazowego jest Sławomir Seroka. Zastąpił na tym stanowisku dr. inż. Mariana Tomonia – jednego ze współinicjatorów powstania BPK, który przeszedł na emeryturę.
Oprac. (bd)
Fot. Łukasz Piecyk, Daniel Pach
Napisz komentarz
Komentarze