Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 09:52
Reklama

Przyszli lekarze na praktykach w brodnickim szpitalu

Przyszli lekarze na praktykach w brodnickim szpitalu

Letni turnus naukowy w brodnickim szpitalu powiatowym, to znakomita inicjatywa dla studentów medycyny. Dotychczasową wiedzę mogą zweryfikować praktycznie.

Studenci kierunku lekarskiego z koła naukowego przy I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pod opieką naukową pochodzącego z Brodnicy kardiologa – prof. dr. hab. n. med. Pawła Balsama, uczestniczą w turnusie naukowym w brodnickim szpitalu powiatowym. Przyszli medycy biorą udział w wykładach. Przede wszystkim jednak zdobywają wiedzę praktyczną w bezpośrednim kontakcie z pacjentami.



 

- To już szósta edycja naszego obozu, który organizujemy dla studentów koła naukowego przy I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – mówi prof. Paweł Balsam. - Chcemy, żeby te praktyki odbywały się poza szpitalami klinicznymi. Żeby lekarz, który zacznie pracę w przyszłości, wiedział jak wygląda medycyna w całej Polsce, jacy są pacjenci i z jakimi problemami trafiają do szpitali. Żeby wiedział, jak sobie poradzić z tymi problemami. Jesteśmy zachwyceni współpracą z brodnickim szpitalem, dyrekcją i całym zespołem medycznym. Studenci są bardzo mile witani. Mogą korzystać z całej infrastruktury szpitala. A patrząc na różne szpitale powiatowe, z którymi mam doświadczenia, to brodnicki szpital nie ma się czego wstydzić. Infrastruktura jest bardzo dobrze rozwinięta. Pacjenci mają tu dobre warunki leczenia, a studenci mają dobre warunki do tego, żeby się uczyć. 

 

Studenci i młodzi medycy chwalą sobie możliwość poszerzania wiedzy podczas wakacyjnego turnusu w Brodnicy. Mają tu okazję do korzystania z wiedzy i doświadczenia swoich wykładowców, profesorów WUM, w warunkach nieakademickich. Przede wszystkim jednak zbierają doświadczenia w kontakcie z pacjentami leczonymi w brodnickim szpitalu oraz lekarzami pracującymi w placówce.



 

- Jesteśmy tutaj dwudziestoosobową grupą najaktywniejszych studentów naszego koła, w tym roku z naszym opiekunem, profesorem Pawłem Balsamem i pod opieką doktora Michała Pellera - mówi Alicja Skrobucha, absolwentka szóstego roku kierunku lekarskiego na Warszawskim Uniwersytet Medycznym, pełniąca w czasie studiów funkcję przewodniczącej Studenckiego Koła Naukowego przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM. - Gościmy na turnusie także wielu pracowników I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM pod kierunkiem prof. Marcina Grabowskiego. Jest to kolejne nasze spotkanie w Brodnicy, gdzie ja jestem już po raz drugi. To kontynuacja zainicjowanej kilka lat temu tradycji wspólnych spotkań służących integracji, wymianie doświadczeń, przede wszystkim jednak zdobywaniu wiedzy klinicznej, która na pewno nam, przyszłym młodym lekarzom, przyda się w pracy. 

Jak podkreśliła nasza rozmówczyni, studenci turnusu mają w Brodnicy okazję do kształcenia się w warunkach nieakademickich, innego niż na co dzień w swojej palcówce. 

- Zaczynamy rano wspólnym obchodem i omawianiem poszczególnych pacjentów, pacjentów, którzy zostali przyjęcie na dyżurze. Mamy okazję zadać wiele pytań lekarzom prowadzącym, lekarzom dyżurnym. Następnie dzielimy się na mniejsze grupy i pod opieką lekarzy czy to brodnickiej placówki, czy naszych opiekunów zbieramy wywiady, badamy pacjentów. Mamy okazję wykonywać badania USG i echokardiograficzne - dodała Alicja Skrobucha. 

- Ten obóz to bardzo ciekawe doświadczenie - uważa Adrian Bednarek, student drugiego roku na kierunku lekarskim WUM, uczestniczący w brodnickim obozie naukowym po raz pierwszy. - Umiejętności praktyczne, które nabywamy tutaj zawsze przydadzą się później w praktyce lekarskiej. Jest to dla nas bardzo dobre zwieńczenie roku akademickiego. Po całorocznej nauce teoretycznej możemy tu szkolić swoje umiejętności praktyczne, a także integrować się wraz z innymi członkami naszego koła. 

Zdaniem Adriana Bednarka, brodnicki szpital jest bardzo dobrze wyposażony. Student podkreślił też, że kadra lekarska jest otwarta, bardzo życzliwa i stara się pomagać uczestnikom obozu w trudnej praktycznej nauce zawodu. 

- Jest tu wielu specjalistów, z których doświadczenia zawodowego mamy okazję czerpać podczas turnusu - dzieli się wrażeniami nasz rozmówca.I to nie tylko pod kątem badania i diagnozowania, ale również podejścia do pacjenta, co jest niezwykle ważne. Dla samych pacjentów nasza obecność podczas obchodów jest czymś nowym, ponieważ nie jest to szpital akademicki, gdzie obecność studentów nikogo nie dziwi. Tutaj dotychczas spotykamy się z samym pozytywnym przyjęciem.

Studenci w czasie turnusu uczestniczą też w wykładach profesorów WUM, które odbywają się w sali konferencyjnej w budynku Zespołu Ratownictwa Medycznego na terenie szpitala. Sesje wykładowe mają charakter otwarty. Mogą w nich uczestniczyć również lekarze rezydenci i studenci praktykujący w brodnickim szpitalu. 

- Jesteśmy mile zaskoczeni, że studenci WUM chcą do nas przyjeżdżać - mówi Dariusz Szczepański, dyrektor ZOZ w Brodnicy. - Korzystają na tym obie strony. My czerpiemy z ich wiedzy medycznej zgodnej ze współczesnymi najnowszymi trendami. Natomiast oni uczą się od nas medycznej klasyki. Odbywają praktykę na wszystkich oddziałach. Nabywają doświadczenia i stanowią przy okazji wsparcie dla bieżącego funkcjonowania szpitala. Jest to dla nich na pewno dobra okazja do zdobywania wiedzy praktycznej.



 

Organizowane od kilku lat w Brodnicy turnusy Studenckiego Koła Naukowego, działającego przy I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, stanowią wyjątkowe doświadczenie dla brodnickiej lecznicy. Między innymi dlatego, że prowadzi tę grupę pochodzący z Brodnicy kardiolog prof. Paweł Balsam. 

- Z profesorem mamy bardzo dobre kontakty - podkreśla dyrektor Dariusz Szczepański. - A to jest niezwykle ważne dla naszych pacjentów, ponieważ mamy w razie potrzeby szybki dostęp do miejsca udzielania świadczeń kardiologicznych, kardiochirurgicznych. I nie musimy przebijać się przez uciążliwe procesy biurokratyczne - dodaje dyrektor brodnickiego ZOZ-u. 

Obozy nie są jednak jedyną formą praktycznego szkolenia przyszłych medyków w brodnickim szpitalu powiatowym, gdzie co roku odbywa praktyki około 200 osób kształcących się w zawodach medycznych. Dyrektor Szczepański dodał, że brodnicki szpital współpracuje z ponad dwudziestoma uczelniami. Równolegle ze studentami z koła naukowego przy I Katedrze i Klinice Kardiologii WUM praktyki w brodnickim szpitalu odbywa ponad 20 studentów innych uczelni medycznych w kraju. Niektórzy z nich skorzystali z okazji i uczestniczyli w wykładach przeznaczonych dla turnusu naukowego WUM.

Tekst: Przemysław Majchrzak, zdjęcia pm, ZOZ/wjank 



 



 



 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 09.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 08.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 07.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 07.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
News will be here
Reklama