W Filii Bibliotecznej w Szabdzie zaprezentowano wystawę o Leonie Szymańskim wypożyczoną przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Szczuce z Książnicy Kopernikańskiej z Torunia, w ramach wygranego przez wojewódzką bibliotekę projektu „Niepodległa”. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem.
Filię Biblioteczną w Szabdzie odwiedziła Jolanta Brześkiewicz z klasą 8 c ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Szabdzie. Po zapoznaniu się z wystawą, która przedstawia sylwetkę toruńskiego żołnierza, ogrodnika, bibliofila, pasjonata - Leona Szymańskiego - niezwykłego bajończyka Niepodległej, uczniowie utworzyli dwie drużyny i rozegrali grę. Musieli rozwiązać 6 zagadek, by poznać zawartość tajemnej książki zamkniętej na szyfr. Aby zdobyć szyfr należało pomalować właściwe znaki na kodzie QR . Wystawa pomagała znaleźć właściwe rozwiązanie. Było historycznie, kreatywnie i ciekawie. Obydwie drużyny uczciwie dotarły do mety.
Kolejne dwie klasy z pobliskiej szkoły podstawowej poznały zaprezentowane na wystawie plakaty i zdjęcia. Klasa szósta oraz klasa siódma po obejrzeniu wystawy rozegrały grę. Każda klasa była podzielona na dwie drużyny. Gratulujemy wszystkim drużynom dotarcia do końca gry. Dla uczniów wystawa i escape room były bardzo ciekawą lekcją biblioteczną. Dziękujemy uczniom i opiekunom klas - Jolancie Brześkiewicz oraz Ewie Bieżuńskiej ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Szabdzie za odwiedziny.
Wystawa pokazuje trudną drogę do ojczyzny żołnierzy Błękitnej Armii oraz Leona Szymańskiego, współtwórcy i żołnierza polskiego Legionu Bajończyków we Francji oraz Błękitnej Armii Józefa Hallera. Postać mieszkańca Podgórza i Torunia, właściciela firmy ogrodniczej, bibliotekarza i społecznika, który zginął (jak i inni toruńscy i pomorscy patrioci) na Barbarce. Leon Szymański walczył w polskiej armii w ramach francuskiej Legii Cudzoziemskiej. Współtworzył powstały w sierpniu 1914 r. z polskich ochotników do armii francuskiej niewielki polski legion (właściwie tylko kompanię). Od miejsca sformowania (w Bayonne) nazywano jego żołnierzy bajończykami. Był współfundatorem pierwszego paryskiego sztandaru bajończyków. Od 1920 roku w Toruniu, wówczas stolicy województwa pomorskiego, pracował w Pomorskiej Izbie Rolniczej – był naczelnikiem Wydziału Ogrodnictwa aż do momentu, gdy po trzech latach założył własną firmę. Jesienią 1939 r., po wkroczeniu Niemców do Torunia i Podgórza, został bez wyroku sądu uwięziony w Forcie VII i rozstrzelany w egzekucji zbiorowej w lasach Barbarki
Joanna Bonawenturska
Dyrektor GBP w Szczuce
Napisz komentarz
Komentarze